Basın Özetleri 25.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Kısıtlamalarda azaltmaya gidiyoruz
“Bilim insanları ve Sağlık Bakanlığı ihtiyatlı”, “Bugün Cumhurbaşkanına bilgi veriyorlar” yan başlıklarıyla verilen haberde, Bilim insanlarının dün gece gerçekleştirdiği görüşmede kesinleştirdikleri korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerin yavaş ve istikrarlı şekilde gevşetilmesi kararını, bugün Cumhurbaşkanı'na sunulmalarının beklendiği aktarıldı. Haberin detayında, Bilimsel Danışma Kurulu üyelerinin bugün bir brifing vereceği ardından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giderek Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e bilgi vereceği belirtilirken, Anastasiadis’in ise hükümetin konuyla ilgili tutumunu şekillendirmek için yarın bakanlarıyla bir araya gelerek son rötuşları yapılacağı ve kısıtlamaların azaltılmasına yönelik tamamlanmış planın onay için Çarşamba günü Bakanlar Kurulu'na sunulacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, bilim insanlarının teklifinin kısıtlamaların tamamen kaldırılması veya kaldırılma aşamalarıyla ilgili belirli tarihleri içermediği, hem Bilimsel Danışma Kurulu hem de Sağlık Bakanlığı’nın Şubat ayını büyük ve ciddi bir rahatlama ayı olarak görülmemesi gerektiğini savunmaya devam ettiği vurulanırken, hükümetin aksi bir karar vermemesi durumunda rahatlamaların başlangıç tarihinin 1 Şubat olarak kabul edileceği ve bu gevşetmelerle alışveriş merkezleri dışındaki küçük işletmelerin açılarak perakende ticaretin yeniden başlaması, kuaförlerin, berberlerin ve güzellik salonlarının yeniden açılması, ilkokul öğrencilerinin sınıflarına dönmesinin yanı sıra 8998’e kısa mesaj atılması kuralının uzatılmasının beklendiği aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Hedeflenen rahatlama için geri sayım
“Ekonomik faaliyetler Şubat ayının başından itibaren aşamalı olarak açılıyor” yan başlığıyla verilen haberde, korona virüs salgınına karşı Şubat ayı başındandan itibaren uygulanacak tedbirlerin gevşetilmesi planının Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiasis'e sunulacağı belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından Şubat ayının ilk iki haftasında küçük rahatlamalar önerildiği, okullar konusunda; biri ilkokulların, diğeri ise lise son sınıfların yüz yüze eğitime başlamalarını savunan Sağlık Bakanı Ioannou ile Eğitim Bakanı Prodromos’un karşı karşıya geldiği aktarıldı. Haberde ayrıca, epidemiyologların ilk aşamada perakendeciliğin açılmasını, rahatlamanın ikinci aşamasında da mağazaların, alışveriş merkezlerinin ve restoranların yeniden açılmasını önerdiği ifade edildi.
- Rusya'da yüzlerce protestocu tutuklandı
“Navalni davası” yan başlığıyla verilen haberde, Rusya'da on binlerce kişinin muhalif lider Aleksey Navalni’nin serbest bırakılmasını talep ettiği protestolar sırasında 3,300'den fazla protestocunun tutuklandığı belirtilirken, bu tutuklamaların Avrupa Birliği ve ABD tarafından kınandığı ifade edildi.


Alithia Gazetesi
- Okullar yeniden açılıyor
“Bilim ekibi üyelerinden Cumhurbaşkanı ile bugün toplantı” yan başlıklı haberde; herkes uygun eğitimin sadece okullarda öğretmen ve öğrencilerin yüz yüze verildiğini ve uzaktan eğitimin eksik ve sorunlu olduğunu kabul ettiği belirtildi. Haberin detayında, şuanda yalnızca özel eğitim ve okul öncesi eğitimin okullarda yüz yüze verilmeye devam ettiği ancak diğer sınıfların da yüz yüze eğitime geçmesi için özellikle orta eğitim ile son sınıf öğrencilerin velilerinin baskı yaptığı bu nedenler, Bilimsel Danışma Kurulu’nun Cumhurbaşkanı ile bugün gerçekleştireceği toplantıda, Kıbrıs genelinde kısıtlayıcı tedbirlere ilişkin kararnamelerin sona ereceği önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren ilkokulların açılması için de bir öneri sunacağı belirtildi. Haberde ayrıca, Kurul üyelerinin ortaöğretimi açmaya itiraz etmediği ancak öğrencilerin okullara geri dönmesi için yeterli tedbirlerin sağlanmasının beklendiği ve bu doğrulduda ortaöğretiminde bir veya iki hafta sonra açılmasının önerilebileceği ifade edildi. Tüm bu konulardaki nihai kararların ise Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantılarında alınacağı belirtildi.


Haravgi Gazetesi
- Hala sayıyorlar... "Altın" pasaportlarla fesh
“Kıbrıs Cumhuriyeti amblemiyle Sillouris dolaşıyor”, “Anastasiadis ve Sillouris'ten cevap vermeleri isteniyor”, “Başpiskopos pasaportlara farklı müdahaleler yaptı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Araştırma Komitesi nezdinde yayınlanan açıklamaların ardından, “altın” pasaportlar konusundaki tartışmaların devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, İçişleri Bakanlığı tarafından sunulan verilerin ifşa edilemesi nedeniyle Araştırma Komitesi’nin "altın" pasaportları yeniden ve yeniden saydığı, bu belgelerden birinde Meclis eski başakanı Dimitris Sillouris'in Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in danışmanı olarak gösterildiği belirtildi.
- İstifafi görüşmeleri bulutlu bir havada bugün başlıyor
Yunanistan ve Türkiye’nin bir birinden ayrılan diğer tüm konulardaki görüşlerinde ve duruşlarında herhangi bir değişiklik olmazken, iki taraf arasındaki istişafi görüşmelerin bu sabah İstanbul’da başlayacağı belirtildi.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:08

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand