Basın Özetleri 22.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Andri isimleri verdi
“Ona yönelik cinsel taciz eyleminde bulunanın Kıbrıs Olimpiyat Komitesi’nin eski bir temsilcisi olduğu yönünde ifade verdi” yan başlıklı haberde, atış sporcusu Andri Eleftheriou’nun, 12 ve 14 yıl önce yaşadığı iki cinsel istismarın arkasındaki kişiyi, yurtdışındaki spor misyonlarına ve önemli olaylara eşlik eden Kıbrıs Olimpiyat Komitesi eski üyesi olarak gösterdiği belirtildi. Haberin detayında, atıcının iddialarının Eolos'un çantasını açtığı, böylece hem spor alanında hem de diğer alanlarda başlarına böyle bir olay gelmiş olan diğer kadınların da konuşmaya başlayabilsinin önünün açıldığı; Andri’nin, polise verdiği ifade de, istismarı bilen, Pekin ve Avustralya'daki Kıbrıs misyonlarına eşlik eden kişilerin yanı sıra Olimpiyat sporcularından birinin de adını verdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, araştırmanın Kıbrıs Spor Organizasyonu’nun yanı sıra hem atış hem de diğer sporlarda faaliyet gösteren sporculara genişletilmesinin beklendiği, polis tarafından derlenen oldukça uzun bir listenin ilk tanığının arandığı ve bugün itibarıyla yaşanacak gelişmelerin domino taşı etkisi yaratmasının beklendiği vurgulandı.
- CYPRA mezbahasında 26 kaçak yabancı
“Hukuk Dairesi’ndeki polis dosyası mahkemelerin yolunu tutuyor” yan başlıklı haberde, CYPRA mezbahasında yabancıların yasadışı istihdamına ilişkin 27 kişi ve bir şirket hakkındaki polis dosyasının, adli kovuşturma yapılması önerisiyle Hukuk Dairesi'ne iletildiği ifade edildi. Haberin detayında, polis soruşturmaları ve müfettişlerin tespitlerine göre, yapılan incelemelerde farklı etnik kökenlerden 26 yabancının gerekli izinler olmaksızın mezbahada çalıştıklarının tespit edildiği, ilgili kaçakların geçen Kasım ayında mezbahadaki işçiler arasında koronavirüs vakaları bulunmasının ardından bir polis soruşturması sonrasında farkedildiği vurgulandı. Polisin, sayıları 70’in üzerinde olan yabancı işçilerin çalışma durumunu incelediği ve 26'sının çalışma izninin olmadığını tespit ettiği, araştırmaların, çalışanların bir kısmının koronavirüs pozitif olması, diğerlerinin ise bildirilen temasları olması nedeniyle karantinaya alınması sonucu ertelendiği ve müfettişlerin ifade almak için kısıtlamalarının sona ermesini beklediği aktarıldı.


Politis Gazetesi
- DİKO’ya çalım atılan 2021 Bütçesi
“Hükümet nihayet EDEK ve Yurttaşlar İttifakı’ndan "evet" aldı” yan başlığıyla verilen haberde, 2021 yılı bütçesinin; AKEL ile DİSİ’nin 26 “hayır” oyuna rağmen, DİSİ, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi, Demokratik Güçler Birliği ve ELAM'ın oylarıyla 29 “evet” le onaylandığı ifade edildi. Haberin detayında, bütçenin onaylanmasında, ekonomiyi desteklemek için salgınla ilgili ek yasaklar getirilmesi ve tedbirlerin uygulanmasının kilidi açtığı vurgulandı. Haberde ayrıca, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un yolsuzluk ve vatandaşlığa kabul dosyalarının Genel Denetçi Odisseus'a teslim edilmesi konusundaki "anlayışsız" ısrarı üzerine de yoğun tartışmalar yaşandığı aktarıldı.
- Kriterle pasaport verdiler
Maliye eski Bakanı Harilaos Stavrakis tarafından, vatandaşlıkların Bakanlar Kurulu tarafından verildiğinin açıklandığı belirtildi. Haberin detayında, “altın” pasaportlar soruşturmasını yürüten Araştırma Komitesi’nin dün de ifadeler almaya devam ettiği, bu süreçte özellikle Rus başvuranlar lehine müdahalelerin sorulduğu ve diğer bir Maliye eski Bakanı Mihalis Sarris'in konuya “göz yuman” kişilerle ilgili bilgiler verdiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- RAHATLAMA
“Bütçe onaylandı ve ülke sakinledi” yan başlıklı haberde; hükümet’in 2021 bütçesinin revize edilmiş halinin, dün Meclis Genel Kurulu'nda onaylanarak kabul edildiği belirtildi. Haberin detayında, bütçenin onaylanmasının beklenilen bir sonuç olduğu ancak oluşan çoğunlukla ilgili her şeyin pamuk ipliğine bağlı olması ve "evet" oyu veren iki milletvekilinin pozisyonlarında yaşanacak değişikliğin otomatik olarak bütçenin reddedilmesi için çoğunluğu oluşturabileceği nedeniyle şüphelerin olduğu bir süreç olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, hükümet adına her şey yolunda gittiği oylamada, bütçenin 29 lehte ve 26 aleyhte oyla onaylandığı, bu şekilde ülkenin tehlikelerden ve maceralardan kaçındığı ve ekonomik sakinliğin geri dönerek büyümeye başlaması için yolun açıldığı ifade edildi.
- Kıbrıslı Türk, Baf Havaalanı’nın bir kısmını talep etti
“Adalete başvuru” yan başlıklı haberde; Yüksek Mahkeme’nin, usule ilişkin nedenlerden ötürü, Kıbrıslı Türk’ün mülklerini geri almak için yaptığı itirazı reddettiği ancak daha önceki iddialarını İçişleri Bakanı’na sunduktan sonra yeniden dava açma hakkının saklı olduğunu belirtildiği vurgulandı.
- Richter Ölçeği’ne göre 5 şiddetindeki deprem yalnızca Kıbrıs'ı sallamadı
Yaşanan dünkü depremin merkez üssünün Larnaka’daki Ahna Ormanı olduğu, sarsıntının tüm Kıbrıs'ta ve komşu ülkeler Suriye, Lübnan, İsrail ile Türkiye’de de hissedildiği vurgulanırken, deprem sonrası herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- AKEL’in satışlardan korunma önerisi
“"İrade" sözü verenler için bir meydan okuma - teklif”, “İnsana yakışır bir yaşam hakkını güvence altına alıyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; AKEL'in Meclis’e dün sunduğu öneriyle, borçlulara adalete başvurabilmeleri için iki önemli hak verdiği belirtildi. Haberin detayında, bu hakların birincisinin kredinin kötüye kullanılan maddeler içermesi halinde satışın askıya alınması olduğu, ikincisinin ise, konutun satışı durumunda bankanın, borçlu ve ailesi için konut sağlama yükümlülüğü olması olduğu ifade edildi.
- Meclis özelleştirmelere “hayır” dedi
Meclis Genel Kurulu’nda özelleştirmelerle ilgili fonların devlet bütçesinden ikinci kez kesildiği, uluslararası kurumlardan "altın" pasaportlar için hizmet satın alımı gibi hizmet alımları içinse 2,2 milyon Euro gibi bir fon ayrıldığı aktarıldı.
- Kıbrıs, Euro bölgesindeki en borçlular arasında 4’üncü sırada
Kıbrıs'ın kamu borcunun, Euro bölgesi ortalamasının 20 puan üzerinde olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs'taki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın %119,5 olduğu, Avrupa ortalamasının ise %97,3 olduğu vurgulandı. Bu çerçevede Kıbrıs’ın, Euro bölgesindeki en borçlular ülkeler sıralamasında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sı %200 olan Yunanistan ve ardından gelen İtalya ile Portekiz’den sonra 4’üncü sırada olduğu belirtildi.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:12

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand