Basın Özetleri 21.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Pasaportlarla ilgili iç savaş
“Hasikos: Maliye Bakanlığı’nın izni olmadan vatandaşlığa geçiş yapılamaz” yan başlıklı haberde, 2013 mevduat kesintisinin hemen ardından, zayıflayan ekonomiye hayat vermek için apar topar uygulanan bir programın skandal şekilde kötüye kullanılması ve binlerce yabancı yatırımcıya istisnai vatandaşlığa geçme hakkı vermekten esasen sorumlu olan iki eski üst düzey hükümet yetkilisi arasında dün resmi olmayan bir ortamda ortaya çıkan tartışmanın kamuoyunda tartışmalara neden olduğu belirtildi. Haberin detayında, İçişleri eski Bakanı Sokrates Hasikous ve Maliye eski Bakanı Haris Georgiadis'in sosyal medyadaki paylaşımları aracılığıyla gerçekleştirdiği yüzleşme, hükümet kampında vatandaşlığa geçiş üzerine devam eden araştırmalarla ilgili hiddetini ve siyasi maliyeti yönündeki endişesini ortaya koyduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Vatandaş Hizmet Merkezleri'nde aktif olan üst düzey yöneticiler arasında bir iç savaşın patlak verdiği aktarıldı.
- Şikayet - Andri Eleftheriou'dan polise bomba
“Müsabakalarda sporcular tarafından cinsel istismara uğramış” yan başlıklı haber, Kıbrıs spor camiasına bomba gibi düşen olay olarak nitlendirilerek, atıcılık dalında Olimpiyat sporcusu olan Andri Eleftheriou'nun, dün polise giderek iki eski sporcu temsilcisi tarafından cinsel istismara uğradığı yönünde şikayette bulunduğu aktarıldı. Haberin detaylarında, Andri Eleftheriou’nun, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda ve 2006'da Avustralya'daki Milletler Topluluğu Oyunları’nda olmak üzere iki kez cinsel tacize uğradığı şeklinde şikayette bulunduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Atıcılık Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, sanıklardan birinin Kıbrıs Olimpiyat Komitesi temsilcisi olduğunun söylendiği belirtildi.


Politis Gazetesi
- ABD Biden ile küresel ısınmayla mücadeleye geri dönüyor
“Dört yıllık otoriterliği, sahte haberleri ve cumhuriyeti baltalamayı geride bıraktılar” yan başlığıyla verilen haberde, ABD’nin seçilen yeni Başkanı Joe Biden’ın, eski Başkan Donald Trump dönemindeki bazı uygulamalara derhal son vereceğini ve onun yıktıklarının er yada geç geri getirileceğini açıkladığı aktarıldı. Haberin detayında, Biden’ın yüzbinlerce ölüme neden olan ve milyonlarca işe mal olan pandemiyle mücadeleye öncelik vereceği, bu çerçevede kendisine oy veren ve onunla aynı fikirde olmayanları destekleme taahhüdünde bulunduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Donald Trump tarafından demokrasinin temellerinin zayıflatıldığı ve Trump destekçilerinin Kongre Binası'na saldırısıyla bunun doruk noktasına ulaştığını söyleyen Biden’ın, "Politika, yoluna çıkan her şeyi yakan bir yangın değildir" dediği vurgulandı.
- UNFICYP için Bilek Güreşi
“Kıbrıs Sorunu” yan başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü – UNFICYP’in görev süresinin yenilenmesine ilişkin kararın içeriği konusunda son 24 saattir tartışmalar yaşandığı belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanlığı’nın, İki bölgeli İki Toplumlu Federasyon ve Kasım 2019'da Berlin'de gerçekleşen gayri resmi toplantıdaki gibi açık ifadelere istediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Lefkoşa’nın, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bugün bir görüşme gerçekleştirecek Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i Avrupa Birliği düzeyinde Kıbrıs sorunundaki tavırları hakkında bilgi verdiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Bütçenin geçmesi küçüklerin sorumlu tutumuna bağlı
“Gerilim bugün parlamentoda sona erecek ve ekonomide sakinlik geri dönecek” yan başlıklı haberde; revize edilen 2021 bütçesinde bugün mutlu bir sona ulaşılacağı, Meclis Genel Kurulunda tartışılacak olan bütçenin ve küçük partiler; EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi ve ELAM'ın gösterdiği sorumlu tutum sonucunda onaylanacağı ifade edildi. Haberin detayında, iki büyük parti; AKEL ve DİKO'nun bütçe aleyhine verecekleri oyların herhangi bir anlamı olmayacağı ve bütçenin geçeceği böylece ekonominin yeni imkanlar bularak yoluna geri döneceği vurgulandı. Haberde ayrıca, bütçenin DİSİ 18, EDEK 3, Demokratik Güçler Birliği 3, Dayanışma Hareketi 2, ELAM 2 and Yurttaşlar İttifakı 1 oy olmak üzere toplam 29 oyla onaylanması beklendiği, AKEL 16, DİKO 7, Ekologlar 2 ve Bağımsız 1 oy olmak üzere toplam 26 oyun ise alehyte kullanılacağı aktarıldı.
- Ölüm olmadan ve vakalarda düşüşle
Kıbrıs'ta korona virüs pozitif vaka sayısının istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ettiği ve günler sonra dün ilk kez korona virüs salgını nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmadığı ifade edilirken süreçle ilgili olarak Şubat ayının kritik olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Pfizer tarafından salgınla ilgili olumlu gelişme olarak yapılan açıklamada, Pfizer aşılarının İngiltere’de mutasyonuna uğramış olan koronavirüse karşı da etkili olduğunun görüldüğü ifade edildi.


Haravgi Gazetesi
- Ağır skandalın gölgesinde "re" çatışması
“Hari'nin itiraf depreminden sonra “re” depremi”, “Hükümet, normal çalışmayla yanıt verdi”, “Diğer ülkelerde olsa istifa edeceklerdi, burada dinlenme talep ediyolar” yan başlıklarıyla verilen haberde; Hari Georgiadis'in, hukuk büroları tarafından "altın" pasaportlar için başvuruda bulunulduğunda, hükümetten hiç kimsenin çıkar çatışması beyan etmediği ancak hükümetin bunlara karşı kayıtsız kalarak görmezden geldiğini itirafı nedeniyle bir deprem yaşandığı aktartıldı. Hbaerin detayında, hükümet sözcüsü Kirikos Kousios’un, başvurularla ilgili yapılan incelemede herhangi bir isim verilmediğini iddia ederken, İçişleri eski Bakanı Sokrates Hasikous ve Maliye eski Bakanı Haris Georgiadis arasındaki "medeni" duruşun "re" ‘lerle yer değiştirdiği ifade edildi.
- Mülteci çocuklara yapılan muameleyi kınadı
Çocuk Haklarının Korunması Komitesi Başkanı Despo Mihailidou’nun, sığınmacılar için kabul merkezlerinin kapalı merkezlere dönüştürülmesine yönelik çalışmadan duyduğu memnuniyetsizliği ve yoğun endişesini dile getirerek, bu kararın “savunmasız çocukların temel özgürlüklerini ve temel haklarını ihlal ettiğini" vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca, Mihailidou’nun konuyla ilgili olarak Dışişleri, Sağlık ve Eğitim’den sorumlu bakanlara birir mektup gönderdiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:13

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand