Basın Özetleri 20.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Alarmı açık bıraktılar
“Bilim insanları tedbirleri azaltmayı planlamaya hazır değil”, “Daha fazla test istiyorlar” yan başlıklarıyla verilen haberde, bilim insanlarının hükümetten halihazırda konuyla ilgili emir almış olmasına rağmen, durumu değerlendirmek ve tedbirleri azaltma planını hazırlaması için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğu belirtildi. Haberin detayında, hükümet ve epidemologlar arasında yapılan telekonferansda herhangi bir planı hayata geçirden önce, en azından önümüzdeki üç günü daha bekleme kararı aldıkları ifade edilirken, hükümetin kararları almak için acele ettiği bu nedenle de Bilimsel Danışma Komitesi ile bakanların hafta sonunda toplantılar yapmayı planlandığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Bilimsel Danışma Komitesi’nin karar almadan önce muhtemelen en belirleyici rolü kendi sektörü oynanacak olan Maliye Bakanı Konstantinos Petridis ile yapacağı toplantının özellikle önemli olduğu, bunun yanı sıra alınacak kararlarda; hastanelerdeki durum, kapanmanın sonuçları, ve aşının sonuçlarının görülmeye başlaması olmak üzere 3 kilit nokta üzerinde anlaşıldığı vurgulandı.


Politis Gazetesi
- Tekrarlanma riski ile gevşemeler tartışılıyor
“Kısıtlamaları azaltmak için Mart ayına kadar bir eylem planı hazırlıyorlar” yan başlığıyla verilen haberde, 1 Şubat'tan itibaren gevşemelerin uygulanmaya başlayacağı, hastanelerdeki duruma göre de kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılacağı ancak mesafe kuralı ve maske kullanımının yaza kadar devam edeceği aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından aşılamalarla ilgili yapılan dünkü açıklamada, 80 yaş üstü kişilerin aşı randevu takviminde değişiklikler yapıldığı, 90 yaşını dolduranlar ve üzeri yaştakiler için randevu daveti yapıldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun, Kıbrıs’ın Pfizer / BioNTech'ten yarım milyon doz aşı daha alacağı ve Eylül ayına kadar tüm vatandaşların aşılamanın mümkün olacağını belirttiği vurgulandı.
- İpi göğüsleyene kadar yoğun arka plan
“Bütçe” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis’in yarın gerçekleştireceği Genel Kurul toplantısında revize edilmiş bütçenin onaylanması için çalışmaların en üst seviyede devam ettiği ancak meclis çoğunluğunun henüz garantilenmediği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Vatandaşlık Programı: Delik 2007 (Tasos ve Hristofias!)’dan beri var
“Araştırma komitesine açıklamalar” yan başlıklı haberde; vatandaşlığa alımlarla ilgili programdaki boşluğun, 2007 DIKO - AKEL Hükümeti'nden ve ardından 2008 – 2013 AKEL Hükümeti’nden bu yana olduğu, programın ilgili riskler sınırlandırılmadan ve düzenlemeler olmadan 2020 yılı yazına kadar yürütüldüğü aktarıldı. Haberin detayında, yabancı yatırımcıların vatandaşlığa alınmasıyla ilgili olarak Maliye eski Bakanı Haris Georgiadis'in Araştırma Komitesi huzurunda yaptığı; “Ekonominin gelişmesine yardımcı olacak iyi niyetli bir programdı, ne yazık ki bazıları tarafından suistimal edilmesine izin verildi” şeklindeki açıklamasının ön plana çıktığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Pavlos Ioannou'nun neden bunca yıldır riskleri azaltmak için hiçbir düzenlemenin yapılmadığıyla ilgili sorusunu akıllara getirdiği ifade edildi.
- Koronavirüs gelişmeleri
“Yeni vakalar azalmaya devam ediyor” yan başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, korona virüs nedeniyle dün 1 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda ise 164 yeni vaka tespit edildiği belirtildi. Haberde ayrıca, 59’unun durumu ciddi olmak üzere toplam 194 COVİD-19 hastasının hastanede tedavilerinin devam ettiği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi
- İşte entegrasyon …çıkar çatışmasını "unutturlar"
“Haris, Anastasiadis ve eski meslektaşlarını mıhladı”, “Çanlar çalıyordu ama hükümet kayıtsız kaldı”, “Haris'i yakan mektup da "ayrıcalıklı" vatandaşlığa kabullerle ilgili” yan başlıklarıyla verilen haberde; Haris Georgiadis’in, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve eski meslektaşlarını, "altın" pasaport başvurularında bulunan ofislerle bağı olan Bakanlar Kurulu’na “mıhladığı” belirtildi. Haberin detayında, Araştırma Komisyonu nezdinde hiç kimsenin Bakanlar Kurulu’yla ilgili herhangi bir çıkar çatışması beyan etmediği ve / veya karar verme sürecinden çıkarmayı talep etmediği vurgulandı.
- Sessizliği bozmak için eylem gerekiyor
AKEL’in atış sporcusu Andris Eleftheriou'nun spor yaptığı iddia edilen kişiler tarafından cinsel istismara uğradığı iddiaları vesilesiyle yaptığı açıklamada “Tepki ve destek ifade etmek yeterli değil, harekete geçmek gerek” dediği vurgulandı. Hbaerin detayında, sorunun, mağdurların sessizliği nedeniyle görülenden daha büyük olduğunun düşünüldüğü bu nedenlede, AKEL’in konuyla ilgili Meclis İnsan Hakları Komitesi'ne başvuru yaptığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:14

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand