Basın Özetleri 19.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Platform ve büyük karmaşa
“Aşı randevuları saniyeler içinde tükeniyor”, “Kötü planlama nedeniyle öfke” yan başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıs'a her hafta gelen aşı sayısının yanı sıra randevular için oluşturulan platformda yaşanan sorunlar nedeniyle aşı planlama sürecinin vatandaşlar arasında bir yarışa dönüştüğü bunun ise hem çaresizce aşı olmaya çalışan kişilerin hem de son iki haftadır her kesimden tepki alan Sağlık Bakanı'nın hayatını zorlaştırdığı aktarıldı. Haberin detayında, platformun dün sabah saat 09:00'da açılmasıyla kısa bir sürede, gerçek bir kargaşaya neden olduğu, mevcut randevu sayısı olan 3,466 randevunun sadece birkaç dakika içinde tükendiği ifade edildi. Vatandaşların protestolarına karşı Sağlık Bakanlığı’nın, aşı akışının sürekli olacağı ve aşı yapmak isteyen hiçbir vatandaşın aşısız kalmayacağı güvencesini vererek kendini savunmaya çalıştığı belirtildi. Haberde ayrıca, vatandaşlardan dün öğlen itibariyle; saat 09:00'dan önce bilgisayarlarının önüne geçip Genel Sağlık Sistemi - YESİ platformuna bağlandıklarını ancak ücretsiz randevu almakta zorlandıklarını, randevu alamadıkları, ilk önce "onay" mesajı alıp ardından randevu kalmadığı için girişimlerinin başarısız olduğunu bildiren ikinci bir mesaj aldıkları, gibi şikayetler alındığı ve alımaya devam ettiği vurgulandı.
- Arestis Komitesi kazançlarındaki artışı reddetti
“Partiler, Nikolatos Komitesi’nin maaşlarının artırılmasının yasa dışı olduğunu söylüyor” yan başlıklı haberde, işbirliği skandalını araştıran üç kişilik Yorgos Arestis Komitesi’nin, eski Başsavcı Kostas Kleridis tarafından, başlangıçta tahmin edilen sekiz aylık sürenin aşılması nedeniyle Komite üyelerinin ücretlerinin artırılması önersini oybirliğiyle reddettiği belirtildi. Haberin detayında, Komite Başkanı Yorgos Arestis’in, "altın pasaportlar" skandalını inceleyen Nikolatos Komitesi üyelerinin maaş artışının duyurulmasının ardından, kendilerine de eski Başsavcı tarafından işin uzadığı gerekçesiyle üye ücretlerinin artırılmasının önerildiği ancak böyle bir şeyi kabul etmedeği ve oybirliğiyle bunu kabul etmeme kararı aldıklarını söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, Arestis’in iş hacmi nedeniyle soruşturma süresinin uzatılmasını talep ettiklerini ve bunun için mevzuatta bir değişiklik gerektiğini ancak bunun bir meslek değil halk yararına faaliyet gösteren bir komite olduğuna inandığı için böyle bir artışı kabul etmediklerini vurguladığı ifade edildi.


Politis Gazetesi
- Şubat'tan itibaren dışarı çıkışlar SMS’siz
“Epidemiyologlar, restoranlar dışındaki dükkan ve alışveriş merkezlerinin yeniden açılmasını öneriyor” yan başlığıyla verilen haberde, toplantılar ve ev ziyaretleri için önlemlerin gevşetilmesinin gündemde olduğu, bulundukları bölgeye bağlı olarak kiliselerde de 50 kişiye kadar ibadetin açılabileceği, lise üçüncü sınıflar dışında tüm eğitim kademelerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi. Haberin detayında, aşı randevularının tümünün 9 dakika içinde tükendiği ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün Pfizer aşısının ikinci dozunu aldığı aktarıldı. Haberde son olarak, yaşanan gelişmelere rağmen epidemiyolojik durumla ilgili endişelerin devam ettiği, korona virüs salgını nedeniyle dün 5 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda ise 162 yeni vakaya rastlandığı ifade edildi.
- Avrupa Birliği Kurtarma Fonu'ndan sağlanan finansman tehlikede
“Reform” yan başlığıyla verilen haberde, İçişleri Bakanlığı Nikos Nouris’in, Avrupa Birliği Kurtarma Fonu’yla ilgili reformunların onaylanmaması halinde Kıbrıs için büyük bir kaynak kaybının söz konusu olacağı konusunda uyardığı belirtildi. Haberin detayında, söz konusu reformların Meclis İçişleri Komisyonu’nun onayını istediği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Şimdi de Eleni ayak diretiyor
“Hükümet aradığını EDEK ile bulurken” yan başlıklı haberde; 2021 yılı devlet bütçesinin revize edilmiş halinin onaylanması için meclis çoğunluğu oluşturma girişiminde bulunan hükümetin EDEK tarafından istediği her şeyi bulduğu ancak Dayanışma Hareketi’ni kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Dayanışma Hareketi’nin başkanı Eleni Theoharous’un dün yaptığı açıklamada hükümeti, kendi taleplerini karşılamaması durumunda bütçeye olumlu oy vermeyecekleri konusunda uyardığı, bu gelişmenin son derece hassas olan dengelerde önemli rol oynayacağı belirtildi. Meclis Genel Kurulu'nda; AKEL, DİKO, Ekologlar Hareketi ve bağımsız Anna Theologou olmak üzere toplam 26 milletvekilinin tamamının bütçeye karşı oy vereceği; öte yandan, DİSİ, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, ELAM ve Demokratik Güçler Birliği olmak üzere toplam 27 milletvekilinin bütçeyi destekleyeceği, bu nedenle de sonucu Dayanışma Hareketi’nin iki oyunun belirleyeceği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Borrel'den Anastasiadis ve Tatar'a teşvik
“Borrel: Birleşmiş Milletler kararları temelinde görüşmeler”, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri raporlarında önemli bir düzelme yok”, “Spehar bugün Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirecek” yan başlıklarıyla verilen haberde; Anastasiadis ve Tatar ile dün birer telefon görüşmesi gerçekleştiren, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereleri desteklemeye tamamen kararlı olduğunu söylediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Lefkoşa'nın attığı güçlü adımlara rağmen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Antonio Guterres’in Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü - UNFICYP ve İyi Niyet Misyonu’na ilişkin raporlarının son metinlerinde ciddi herhangi bir değişiklik yapılmadığı aktarıldı.
- Randevular açılır açılmaz kapandı
Kıbrıs genelinde faaliyet gösteren 9 Aşılama Merkezi’nde 80 yaşın üzerindeki insanlar için yapılacak 3,466 aşı için portal üzerinden sunulan randevuların çok kısa bir sürede tükendiği ifade edildi. Haberin detayında, randevu portalının önümüzdeki Pazartesi günü saat 09:00'da yeniden açılmasının beklendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Pfizer aşısının ikinci dozunu aldığı, huzurevlerindeki aşılama oranının ise %66'ya ulaştığı belirtildi.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:14

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand