Basın Özetleri 18.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Raporlardaki çelişkiler
“Kıbrıs sorunu için yeni girişimler öncesi ortaya konması zor raporlar” yan başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü - UNFICYP’in görev süresinin uzatılması ve İyi Niyet Misyonu’na ilişkin iki raporunun tartışmalı noktalarının Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik yeni çabalar öncesi çelişkiler yarattığı vurgulandı. Haberin detaylarında, raporlardaki çelişkiler için; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunulmaması, Kıbrıs sorununun çözüm biçiminde yer verilmemesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne değil, "Kıbrıs Rum otoritesine" atıfta bulunulmasının Lefkoşa'nın kaydettiği en önemli örnekler olduğu, bu çerçevede Güvenlik Konseyi'ne muhtemelen bugün sunulacak olan raporların resmi metinlerinde bazı düzeltmelerin yapılmasının beklendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Ulusal Konsey’in son oturumunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin hem İyi Niyet Misyonu’na ilişkin hem de UNFICYP'nin görev süresinin yenilenmesine ilişkin iki raporunda, Güvenlik Konseyi kararlarına herhangi bir atıfta bulunulmaması, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin "Kıbrıs Rum otoritesi" olarak anılması ve bu şekilde ile işgal rejimiyle arasında bir eşitlik oluşturulmasıyla birlikte Ersin Tatar tarafından söylenen Kıbrıs Türk toplumunun "eşit egemenliğinin" kabulünü anlamına geldiğini ifade ettiği belirtildi.
- Araştırma Komisyonu üyelerine "Hediye"
“"Altın" pasaport araştırmalarıyla ilgili tazminat üç katına çıkarıldı” yan başlıklı haberde, "altın" pasaport skandalıyla ilgili Araştırma Komisyonu’nun atanmasından iki ay sonra Bakanlar Kurulu'n tarafından beklenmedik bir "hediye" aldığı ancak bu kararın geçen Cuma günü 15 Ocak 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak kamuoyuna duyurulduğu aktarıldı. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun 4 Kasım 2020 tarihinde, Yabancı Yatırımcıların ve Girişimcilere verilen istisnai vatandaşlıkları araştırmak için kurulan Araştırma Komisyonu’nun başkan ve üyelerinin ücretlerinin Maliye Bakanlığı’nın 13 Ocak 2015 tarihli 1511 numaralı genelgesi kapsamında artırılmasını onayladığı vurgulandı.


Politis Gazetesi
- İç denetim mevcut değil
“Bakanlıklar ve müsteşarlıklardaki denetim birimleri yetersiz veya mevcut değil” yan başlığıyla verilen haberde, İç Denetim Müfettişi’nin, Meclis’e yazdığı mektupla, denetim konularında kalifiye ve uzmanlaşmış yeterli sayıda kadro ile denetim birimleri kadrolarının acilen doldurulmasını talep ettiği belirtildi. Haberin detayında, metkupta iç denetimlerim eksikliği nedeniyle dolandırma, yolsuzluk ve kötü yönetim vakalarının tespit edilemediği, iki bakanlık ve iki müsteşarlıkta bu kontrol birimlerinin dahi mevcut olmadığı, hükümetinse, iç denetim birimlerindeki personel yetersizliğini tamamlamak yerine bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Otoriteleri kurmaya başladığını yazdığı aktarıldı. Haberde ayrıca, müfettişin Yolsuzlukla Mücadele Otoritesinin bağımsızlığın tesis edilmesi durumunda, sorunların tekrarlanması riskinin doğacağını vurguladığı ifade edildi.
- Merkez yine "battı"
“Limasol ve Sel” yan başlığıyla verilen haberde, şiddetli yağmurlar sonrası büyük ölçüde sular altında kalan Limasol şehir merkezindeki mülkleri tahrip olan mülk sahipleri, yollarda mahsur kalanlar ve bölge sakinlerinin öfkeli olduğu belirtildi. Haberin detayında, yoğun yağışlar sonrası sürekli sel felaketi yaşanması ve bunun önlenmesi için herhangi bir tedbir alınmamasının tepkilere yol açtığı, öte yandan konudan yetkili makamlar; Limasol Belediyesi ve Limasol - Amathus Kanalizasyon Konseyi’nin, sel sorununu çözmeye yönelik çalışmalarının en kısa sürede başlatacağı taahhüdünde bulunduğu aktarıldı.


Alithia Gazatesi
- Salgın seçim öncesini değiştirir
“Koronavirüsün gölgesinde milletvekili seçimleri” yan başlıklı haberde; pandemiye karşı alınan karantina, seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemlerin, Mayıs ayında yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde partiler açısından büyük sorunlara neden olduğu, en büyük iki parti olan DİSİ ve AKEL’in kongrelerini iki kez iptal ettiği ve muhtemelen bu aşamada gerçekleştiremeyeciği ifade edildi. Haberin detayında, DİSİ ve AKEL parti sözcülerinin, koronavirüsün yeni koşullar yarattığını ve bunun diğer seçim öncesi dönemlerde kullanılan prosedürleri tamamen değiştirdiğini söyleyerek, kişisel iletişimin kaybedilmesi nedeniyle bu seçim kampanyasının ana araçlarının internet ve telefonlar olacağını vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Mayıs ayındaki milletvekili seçimleri için, salgın döneminde gerçekleştirilen ilk seçim olması nedeniyle Ağustos ayında yapılan Eğlence Belediye Başkanlığı seçimlerde uygulanan modelin kullanılacağı belirtilerek, koronavirüsün diğer her şeyde olduğu gibi oy verme şeklimizi değiştirdiği ifade edildi.
- Bütçe için kritik gün
“Anastasiadis, Averof ve Sizopoulos’un belirleyici toplantısı” yan başlıklı haberde; 21 Ocak Perşembe günü Genel Kurul'da oylamaya sunulacak olan 2021 Devlet Bütçesi’nin onaylanması için bugünün çok önemli bir gün olarak görüldüğü belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, DİSİ Başkanı Averof ve EDEK Başkanı Sizopoulos’un EDEK’in 4 önerisini görüşmek üzere bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştireceği toplantının bütçe açısından belirleyici rol oynayacağı vurgulandı.


Haravgi Gazatesi
- Güvenceye rağmen satış dalgası
“Büyük sorunlu yeni krediler dalgası geliyor”, “Moratoryum sadece birkaçı için geçerli, çoğuna satış”, “Meclis mevzuatı yüzlerce borçluyu kurtardı” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümet ve bankalardan gelen garantilere rağmen satışların tüm hızıyla yeniden başladığı belirtildi. Haberin detayında, önümüzdeki dönemde 609 konut için yaklaşık 172,9 milyon Euro değerinde ihaleler yapılmasının planlandığı, taksitli moratoryumun sona ermesinin ardından sorunlu bir yeni kredi dalgasının kapıda olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, meclis mevzuatının ilk etapta yüzlerce borçlunun evinin ve küçük ticari konutlarının satışından kurtardığı ancak risklerin devam ettiği vurgulandı.
- Şubat ayında da uzaktan
Eğitim Bakanlığı’nın yüksek seviyelerde seyreden koronavirüs vaka sayısının nedeniyle Şubat ayında da uzaktan eğitime devam edilmesi senaryolarını değerlendirildiği, konuyla ilgili olarak Epidemiyoloji Kurulu tarafından önümüzdeki hafta yeni kararların verilmesinin beklendiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:16

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand