Basın Özetleri 15.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Son bir “Evet” için zorlama
“Bütçenin sorunu, borçluların borca itiraz etmek için mahkemeye başvurması” yan başlıklı haberde, EDEK ve DİSİ liderliğinin, bankalara olan borçların bakiyesine itiraz eden borçlular ve dava süreçlerinin irdelenmesi konusundaki sert bir tutum sergileyen EDEK’in Baf milletvekili İlias Mirianthous konusunda sıkıntılı olduğu, hükümetin ise revize edilmiş bütçenin 21 Ocak'ta lehte oy alması için büyük bir çaba gösterdiği vurgulandı. Haberin detayında, Baf milletvekili İlias Mirianthous’un, bütçe lehine oy vermeyi taahhüt etmediğini, aynı zamanda hükümetin mevzuatı değiştirmek için bir yasa tasarısı sunmaması halinde borçluların mahkemeye itiraz etme hakkına sahip olduğunu doğruladığı ayrıca, borçluların açacağı tür davaların hüküm süresinde gayrimenkul satış işlemlerinin de dondurulması gerekeceğini söylediği aktarıldı.
- Hloraka'yı yabancılara kapattılar
“Demografik karakterin değişmesi nedeniyle kararnameyle yerleşim yasaklandı” yan başlıklı haberde, İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in, bölgenin demografik karakterini daha fazla değiştirmemek adına diğer yabancı mültecilerin Hloraka'ya yerleşmesine son verildiğini açıkladığı belirtildi. Haberin detaylarında, İçişleri Bakanı Nouris’in, 1 Ocak'ta yayınlanan kararnameyle Suriye veya diğer ülkelerden gelen kişilerin, burada gözlemlenen nüfus yapısının bozulması nedeniyle Hloraka bölgesine yerleşmelerinin yasaklandığını vurguladığı aktarıldı. Bugün itibariyle Hloraka’da yaklaşık olarak 4,000 Kıbrıslı Rum ve 1,300 Suriyeli yaşadığı ve bunların bir kısmının son yıllarda yerleşik duruma geçtiği sonuç olarak bölge nüfusunun %20'den fazlasının Suriyelilerden oluştuğu ancak bunun geçen yıl, hırsızlık ve uyuşturucu vakaları gibi gözlemlenen toplumsal sorunlar yarattığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Hloraka'da bulunan en büyük Suriyeli grubun Tel Aloush'tan geldiği ve bu durumun bölgede gettolaşmaya neden olduğu, göçmenlerin veya mültecilerin aynı bölgeye kitlesel olarak yerleştirilmesinin yerel toplulukta da sorunlara neden olduğu, bunun sonucunda bölgeye Polis Motorlu Acil Eylem Birimi’nin yerleştirildiği vurgulandı.


Politis Gazetesi
- Topu siyasi liderlere attı
“Cumhurbaşkanı, konferansa katılma taahhüdüne rağmen partilere de sordu!” yan başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, gerçekleştirilen toplantıda parti liderlerinden New York'taki gayri resmi toplantıya eşlik etmelerini istediği belirtildi. Haberin detayında, bazı tarafların Kıbrıs Rum tarafının konferansa koşulsuz olarak katılıp katılmaması konusunda çekinceleri olduğu, AKEL ve DISY’nin ise, başka bir alternatif olmadığını düşündüğü, Cumhurbaşkanı’nın tüm senaryolara hazırlıklı olması ve Ankara'nın taleplerini frenleyebilecek önerilerle hareket etmesi gerektiğini vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, önceden belirlenmiş bir gündem olmadan yapılacak olan konferansın en az 2 gün olması beklendiği ve Kıbrıs Rum tarafının resmi olmayan bir bültenle başlamacak olan konferansta takip edeceği stratejiyi ve yaklaşımı hali hazırda belirlediği ifade edildi.
- Yoğun bakım ünitelerindeki solunum cihazında
“Sadece 7 boş yatak” yan başlığıyla verilen haberde, Epidemiyologların, önlemlerde rahatlama yapılmasını önermek için COVİD-19 klinik ve yoğun bakım ünitelerine başvuran hasta sayısında önemli bir düşüş yaşanmasını beklediği belirtildi. Haberin detayında, doktor ve hemşire sendikalarının kapanmaya yol açan yanlış uygulamalarını nedeniyle Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nü protesto etmeye devam ettiği, ayrıca korona virüs nedeniyle dün 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda ise 241 yeni pozitif vakaya rastlandığı aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Yurttaşşlığa alımlar: Herşey gün ışığında
“Önümüzdeki Salı gününden itibaren” yan başlıklı haberde; Yatırımcılar ve Girişimciler Araştırma Komisyon'u tarafından dün, vatandaşlığa alımlar konusuyla ilgili gerçekleştirilecek davaları gazetecilerin takip edebilmesi için kapılarını açma kararı alındığı açıklandı. Haberin detayında, bu sıcak konu hakkında alınan kararın Komisyon'da ifade verecek tanıklar hakkında vatandaşların ayrıntılı olarak bilgilendirilebiceğinden dolayı halkı memnun edecek bir hareket olduğu, ayrıca bu kararla muhalefetin vatandaşlığa geçme konusunda hükümetin her türlü sorumluluğunu dışlayacak bir sonucun hazırlanmasının istendiği yönündeki iddialarını da çürüteceği vurgulandı.
- Korona virüs düşüşte
“Günlük ölümler endişe verici, dün üç kişi daha” yan başlıklı haberde; bir yandan koronavirüs pozitif vakaların gerileyen seyri devam ederken, diğer yandan bu lanetli hastalık nedeniyle günlük ölümlerin devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, net olarak söylemek için erken olsa da, ilk bakışta vakalardaki düşüş eğiliminin geçen Pazar gününden bu yana uygulanan kapanmadan kaynaklandığına inanıldığı, ancak önümüzdeki birkaç gün içinde her şey netlik kazanacığı belirtildi. Haberde ayrıca, günlük ölüm olaylarının hala endişe verici olduğu ve son yaşanan ölümlerin ardından toplam ölüm sayısının 166’ya yükseldiği açıklandı. Dün yapılan toplam 10,328 test sonucunda 241 yeni vakanın daha tespit edildiği, şuan da 59'u ciddi durumda olan 202 hastanın ise tedavi süreçlerinin devam etttiği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi
- AKEL’in maaş ve hakların korunması girişimi
“Binlerce işçi güvencesiz kalıyor”, “Şimdi işçilerin desteğe ihtiyacı var”, “PEO Genel Sekreteri: Hükümetin kararını tersine çevrilmeli” yan başlıklarıyla verilen haberde; AKEL’in, hükümetin asgari ücret uygulamasına atıfta bulunan kararından sonra, üzerinde anlaşmaya varılan sözleşmeler kapsamında olmayan tüm çalışanların asgari haklarını güvence altına alacak mekanizmaların oluşturulması için girişimlerde bulunduğu aktarıldı. Haberde ayrıca bu girişimlere, sendikal hareket ve parlamento içindeki ve dışındaki siyasi partilerle, diğer kuruluşlarla işbirliği içinde yürütüldüğü belirtildi.
- Basın özgürlüğü tehlikede
“Kathimerini” gazetesi eski müdürü ve gazeteci Andreas Parashos'un istifa ettirilmesinin ülkemizdeki basın özgürlüğü açısından önemli bir konu olduğu belirtildi. Haberin detayında, iktidar partisinin istifa etmek yerine, hükümeti savunmak için AKEL'e saldırmaya başladığı, Kıbrıs Yazarlar Birliği’nin gazeteciye destek vermesi üzerine, “Kathimerini” avukatı’nın Birlik’e uyarı amaçlı tehdit mektubu gönderdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Nikos Anastasiadis, Kiriakos Kousios ve Aleksis Çipras’ın dün Parashos’la ilgili çıkan haberleri yalanladığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:39

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand