Basın Özetleri 14.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Limasol - Amathus Kanalizasyon Konseyi’nde milyonların dansı
“Sadece 1,2 milyon olan pompa istasyonu 6 milyona çıkarıldı” yan başlıklı haberde, Limasol - Amathus Kanalizasyon Konseyi’nin pompa istasyonu inşası projesinin kamu parası israfına dönüştüğü ve maliyeti 1,2 milyon Euro olan projenin 6 milyona Euro’ya yükseldiği, bu maliyetin daha da artmasının beklendiği aktarıldı. Haberin detayında, Limasol - Amathus Kanalizasyon Konseyi’nin proje maliyetini yaklaşık 5,9 milyona yükselterek yükleniciye 4,7 milyon Euro’ya yakın bir meblağ ödemeyi kabul ettiği; Değişiklikler ve Gereksinimler Merkez Komitesi’nin de projenin uygulanmasının yükleniciye verilmesi için yönergeyi onaylayarak, 236'sı pompa istasyonuyla ilgili olmak üzere tüm proje için 433 günlük gecikmeyi onayladığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Kanalizasyon Konseyi’nin, 423 günlük gecikme için başlangıçta yükleniciye 1.7 milyon € ödenmesini önerdiği, daha sonra bu teklifin 1.6 milyon €'ya düşürüldüğü, işlerin daha da uzaması durumunda yükleniciye 1,5 milyon € daha ödenmesinin önerildiği, yüklenici fimanın ise gecikmeler için 3,5 ile 5 milyon € arasında bir ödeme talep ettiği ifade edildi.
- Yeşil Hat noktalarında çitler için tasarılar
“Göçmenleri durdurmak için tel örgü yerleştirme alanları için harita” yan başlıklı haberde, İçişleri Bakanlığı yetkililerinin Yeşil Hat'ta göçmenlerin serbest bölgelere geçtiği delikleri kapatmak amacıyla tel örgüler kullanacağı vurgulandı. Haberin detayında, İçişleri Bakanlığı tarafından, yabancıların ölü bölgeyi zorlanmadan geçmesini ve siyasi sığınma talebinde bulunmak için serbest bölgelere gelmesini önlemek için yüksek bir çit tesis etmek üzere belirli alanların haritalanmasıyla ilgili talimatlar verdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, bir uzman ekibin yakın zamanda hangi bölgelere dikenli tel dikmenin uygun olup olmadığının haritasını çıkarmak amacıyla göçmenler için ana geçiş noktalarından biri olduğu tespit edilen Peristerona bölgesine gideceği aktarıldı.


Politis Gazetesi
- 2027'ye kadar devlet yatırımları ve projeler için 1,8 milyar €
“Avrupa Yapısal Fonları’ndan Kıbrıs'a 968 bin € destek” yan başlığıyla verilen haberde, 6 yıl içerisinde kaynakların kullanılmasının düşünüldüğü, Kıbrıs’ta uygulanması hedeflenen 37 proje, eylem ve plan olduğu belirtildi. Haberin detayında; araştırma, inovasyon, dijital dönüşüm ve girişimcilik için 315 milyon Euro yatırım yapılacağı; temiz enerji, döngüsel ekonomi ve iklim değişikliğine uyum yatırımları için 728 milyon Euro harcanacağı; sosyal politika, istihdam desteği ve yoksullukla mücadele tedbirleri kapsamında ise 424 milyon Euro kullanılacağı aktarıldı.
- Haysiyet nedeniyle istifa etmek zorunda kaldım
Gazeteci Andreas Parashos’un, "Kathimerini" Gazetesi’nden istifa mektubunda, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Aleksis Çipras'a “altın” pasaportlarla nasıl zenginleştiğinden bahsettiğinin iddia edildiği aktarıldı. Haberin detayında, SYRIZA kaynaklarının böyle bir tartışma olduğunu reddettiği, "Kathimerini" Gazetesi’nin ise konuyla ilgili üçüncü şahısların müdahalesi olmadığını belirten bir tutum segilediği vurgulandı.


Alithia Gazetesi
- Sağlıkta da bölünmüş!
“Tatar, 1964'ten beri adaletsizliklerden bahsetmekte ısrar ediyor” yan başlıklı haberde; Ersin Tatar’ın koronavirüs aşılarının Kıbrıs Cumhuriyeti'nden değil de doğrudan Avrupa Birliği'nden alınmasını istediği aktarıldı. Haberin detaylarında, Ersin Tatar’ın, koronavirüs aşıları konusunda da bölünmüşlük isteğinin altını çizecek şekilde, aşıların Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinden değil Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Türklere doğrudan ulaştırılmasını istediği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile dün gerçekleştirdiği görüşmesinde de Kıbrıslı Türkler için aşı konusunu vurgulandığı belirtildi. Haberde ayrıca, Tatar’ın Sağlık Teknik Komitesi aracılığla, Avrupa Birliği'nden aşı tedariğini "Kıbrıs Rum idaresi" olarak nitlendirdiği Kıbrıs Cumhuriyeti aracılığıyla almayı "kabul etmeyeceğiz" şeklinde bir açıklamada bulunduğu ve bu aşıların doğrudan verilmesi gerektiğini söylediği aktarıldı.
- Koronavirüsün yaraları
“İş yerlerinde kapanma ve işsizlikte %6'dan %8'e artış” yan başlıklı haberde; Koronavirüs salgını sonucu iş yerlerinin kapanması nedeniyle artan işsizlikle birlikte oluşan olumsuz tablonun, bu durumun ekonomi üzerindeki etkileri konusunda endişeleri daha da arttırdığı belirtildi. Haberin detayında, hükümet sözcüsü Kiriakos Kusios'un pandemi öncesi yaklaşık %6 olan işsizlik oranının salgın nedeniyle %8'e yükseldiğini söylediği ve bunu "Koronavirüs pandemisinin etkilerinin bir sonucu olarak, istihdam koşullarının kötüleşmesi” olarak nitelendiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Olağanüstü hemşireler ve öğrencilerin işe alımı
“Hastanelerdeki durum son derece zor”, “Hemşirelik mezunları işe alınıyor”, “Önlemler Pazartesi günü hemşireler tarafından açıklandı” yan başlıklarıyla verilen haberde; tüm bulguların ortak noktasının, hastanelerdeki durumun artık yıkıcı derecede zor olduğu yönünde olduğu aktarıldı. Haberin detayında, hastane personelinin tükenmiş ve terk edilmiş hissettiği bunun yanında, Sağlık Bakanlığı ve hastane yönetimlerine olan güvenini de kaybetti vurgulandı. Haberde ayrıca, özel hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin, derhal korona virüs yoğun bakım ünitelerine dahil edilmesi çağrı yapıldığı ifade edildi.
- Engelli öğrencilerin ötekileştirilmesi
Okullarda uzaktan eğitimin uygulamasının başlamasının ardından ilköğretim okullarındaki Özel Eğitim Birimleri’nde eğitime devam eden 2,500'den fazla engelli çocuğun geride bırakıldığı vurgulandı. Haberin detayında, bu konunun Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı'nın; İlköğretim Özel Eğitim Birimleri’nde uzaktan eğitim, Anaokullar Özel Eğitim Birimleri’nde ve Özel Okullarda ise eğitimin yüz yüze olarak yapılacağı şeklindeki genelgesi sonrası ortaya çıktığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:41

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand