Basın Özetleri 13.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Gövdeye yeni çerçeve
“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, gayri resmi beşli konferansla ilgili yeni standartlar belirlemeyi düşünüyor” yan başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yeni parametrelerle, yeni bir çerçeve hazırlanması olasılığının Birleşmiş Milletler tarafından dikkate alınan olasılıklardan biri olduğu belirtildi. Haberin detayında, Guterres’in, Crans Montana'nın usul formülünü takip etmekten ve gayri resmi beşli konferansı başlamasıyla ilgili ikili temasların ardından belirli parametrelerle yeni bir çerçeve sunma durumunu göz ardı etmediği vurgulandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nın Özel Danışmanı Jane Hall Lute’un, Kıbrıs'taki temaslarının ardından, gayri resmi 5 + 1 konferansa elinden geldiğince hazırlıklar yapmaya çalıştığı, bu konuda New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi ve paydaşlarla, istişareyle iletişim kurmaya devam edileceği belirtildi. Haberde ayrıca, tüm çalışmaların gösterdiği toplantının, New York'ta Şubat sonu veya Mart başında gerçekleşeceği yönünde olduğu, Genel Sekreter'in her iki tarafa da, herkesin sürecin nasıl ilerlediğine dair görüşlerini sunmasını beklediğini hatırlattığı aktarıldı. Son olarak, önümüzdeki günlerde ve ay sonuna kadar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılacak tartışmaların perde arkasındaki dikkatin ve ağırlığının Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması konusunda olacağı ifade edildi.


Politis Gazetesi
- Guterres bir sonraki adım için kuşkulu
“Kıbrıs Rum tarafı, Birleşmiş Milletler'in "5 + 1" sürecine daha dinamik şekilde dahil olmasını istiyor” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, ana tartışma konusu taslak rapor kapsamında kararlaştırılan çözüm çerçevesinin olmaması olan bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Haberin detayında, gayri resmi “5 + 1” konferansın Şubat ayının son haftasında yapılması beklendiği ancak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin tutumunun ve konferansın sonucun belirsizliğini koruduğu, Birleşmiş Milletlerin olası tüm senaryolar konusunda çalışmalar yürüttüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs sorununda bir sonraki adımı belirleyecek olan ortak zemini bulma sorumluluğunun her iki tarafa kaldığı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar‘ın bugün gün içinde Anastasiadis ve Tatar ile görüşeceği ifade edildi.
- Hastaneye yatışlar azalırsa, lockdown kaldırılır
“Moderna aşısı geldi” yan başlığıyla verilen haberde, pozitif koronavirüs vakalarında son günlerde yaşanan düşüşe rağmen epidemiyologlar, kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının ancak hasta sayısının önemli ölçüde azalması durumunda olabileceğinin vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca, korona virüs nedeniyle dün 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda ise 259 yeni pozitif vakanın tespit edildiği aktarıldı.
- Pazartesi günü EDEK de oy veriyor
Satışlar konusunda EDEK'in geri adım atması sonucu, revize edilmiş bütçenin kabul edilmesinin yolunun açıldığı belirtildi. Haberin detayında, bütçe konusunda oybirliğiyle bir sonuca varılarak herkesin inisiyatif alması çağrısı yapılırken, hükümet tarafından YESİ'nin felsefesini değiştiren önerilerin kabul edilmediğini yönünde bir de açıklama geldiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- "Öfke fabrıkasına" kilit
“Bakanlar Kurulu kararı” yan başlıklı haberde; son iki yılda yol açtığı sorunlar nedeniyle çok büyük tepkilere neden olan, Prometheas Asphalt Ltd. firmasının Çeri'de ruhsatsız olarak faaliyet gösteren Asfalt - Beton Üretim Fabrikası’nın faaliyetine ara verildiği aktarıldı. Haberin detayında, fabrikadan etkilenen mahalle sakinlerinin, (derslere girmeyi reddeden) öğrencilerin, hükümetin, Çeri Belediyesi’nin, idari komiser ve diğer birçok protestolara neden olan "öfke fabrikası" olarak nitelendirililen Prometheas Asphalt Ltd. firmasının Çeri'deki ruhsatsız faaliyet gösteren Asfalt - Beton Üretim Fabrikası’na, 22.12.2020 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kilit vurulduğu belirtildi.
- Korona virüsten 157 ölüm!
“Dün 4 ölüm daha”, “13,231 test sonucunda 259 yeni pozitif vaka”, “58 hastanın durumu ciddi” yan başlıklarıyla verilen haberde; asıl trajedinin her gün açıklanan koronavirüs ölümleri değil de, bu ölümlerin ilanının sanki bizim insanımız, arkadaşımız, kardeşimiz değilmişler gibi bir rutin haline gelmesi olduğu belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yaıplan açıklamada 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, son yaşanan ölümlerle korona virüs nedeniyle hayatının kaybedenlerin sayısını 157'ye ulaştığı aktarıldı. Haberde ayrıca, hastanede tedavi altında olan korona virüs hasta sayısının 197 olduğu bu hastalardan 58’inin durumunun ise ağır olduğu vurgulandı.


Haravgi Gazetesi
- Özelleştirmeler için fonları geri getiriyorlar
“Satış ve kredi konularında değişiklik yok”, “Çevreyi ve tarihi görmezden gelerek yollarda ısrar ediyorlar,”, “Petridis, YESİ konusunda Sizopoulos'u çiviledi” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümetin, dün Meclis'e acil olarak sunulan revize bütçeyle, özelleştirmeyle ilgili fonları geri getirmeye çalıştığı bunun yanı sıra, “altın” pasaportlar için uluslararası şirketlerden hizmet satın alınmasını ön gördüğü belirtildi. Haberde ayrıca, revize bütçenin taraflarca değerlendirilmesi ve önümüzdeki hafta oylamaya sunulmasının beklendiği aktarıldı.
- PEO, krizin daha adil dağılması için önlemler alınması çağrısında bulunuyor
Binlerce işçinin uzun vadeli geçim ödenekleriyle yaşadığı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kapandığı ve çalışanlarının işsiz kaldığı, istihdam edilmesi gereken gençlerin ise işsiz ve gelirsiz olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, bankaların kredi taksitlerini talep etmeye ve ipotekli malları satma konusunda tehdit etmeye başladığında, binlerce vatandaşın kendilerini daha da zor bir durumda bulmasının beklendiği vurgulandı. PEO’nun tüm bu konular için belirli destek önlemleri önerisinde bulunduğu aktarıldı.
- Pandemi: Hiçbir planlama yok
Yöneticilerin yetersizliği ve beceriksizliğinin; topyekün, düzensiz ve çelişkili kısıtlayıcı önlemlere uzandığı vurgulandı. Haberin detayında, sağlık sisteminin yetersiz personel ve yetersiz ekipmanla hizmet vermeye çalıştığı ve altyapının geliştirilmesi gerektiği belirtilerek, salgınla mücadele konusunda sağlık harcamalarında Kıbrıs’ın ülke olarak sonlarda yer aldığı aktarıldı.

Τελευταία Ενημέρωση: 01 Mart 2021 - 21:42

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand