Basın Özetleri 12.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Dayanıklılık sınırlarına ulaştık
“Tüm sektörler derin bir krizde, hastaneler panik içinde” yan başlıklı haberde, giderek zirveye çıkan sağlık kriziyle birlikte alınan yeni tedbirlerle tüm toplumun yanı sıra sağlık, ekonomi, eğitim, ticari faaliyetler gibi her açıdan Kıbrıs'ın tamamının sınırlarına ulaştığı vurgulandı. Haberin detayında, halk sağlığının sınırlarını çoktan aştığı ve Sağlık Bakanlığı’nın diğer sağlık sorunları olan hastaların tedavisi için yataklarının %30'unu güvence altına almak için dün Genel Sağlık Sistemi’ne bağlı özel hastanelerle iletişim kurduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs'ın genel bir kapanmaya götürülmesinden sorumlu olmakla suçlanan Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün; sendikalar, doktorlar ve hemşireler tarafından kendisine yöneltilen suçlamaları çürütmek için, Baf Hastanesi’nde pandemiye karşı mücadele için yatak sayısını artırmak amacıyla çaba gösterdiği ifade edildi.
- Yine yeni bir bütçe ile satışlar karıştırılıyor
“Diğerleri EDEK’i takip ediyor” yan başlıklı haberde, tarafların Perşembe günü meclise sunulacak ve mümkün olan en hızlı onayı iş ve çalışan destek planlarının sorunsuzca finanse edilmesine bağlı olacak revize edilmiş 2021 bütçesine odaklanmak yerine gayrimenkul satışlarına odaklandığı belirtildi. Haberin detayında, EDEK milletvekillerinin günlerdir, bütçeye olumlu oy verebilmek için satış yasasının değiştirilmesini şart koştuğu aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Parti gelirine yasadışı katkılar
“Avrupa Parlamentosu'nun fonların tahsisini kontrol etmek için olası müdahalesi” yan başlığıyla verilen haberde, Dimitris Papadakis'in EDEK hakkındaki iddiasının hukuki gerekçesi partinin tazminatının bir kısmına sahip çıktığı yönünde olduğu, diğer partilerin de benzer uygulamalar yaptığı belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Parlamentosu fonlarının tahsisini kontrol etmek için Avrupa Parlamentosu'nun müdahalesi mümkün olduğu, buna parti çalışanlarını Avrupa fonlarıyla ödeme yapan Avrupa Parlamentosu milletvelili Marine Le Pen aleyhine açılan davanın emsal teşkil ettiği vurgulandı. Avrupa Parlamentosu, milletvekillerinin parlamento faaliyetleri ve çalışma arkadaşlarının maaşları için ayda 36,000 Euro tazminat aldığı ifade edildi.
- New York'ta Guterres kilit rolde
“"5 + 1" Konferans” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un gayri resmi "5 + 1" konferans için son ayrıntıları görüşmesinin ardından ve bu gece adadan ayrılacağı aktarıldı. Haberin detayında, her iki tarafın ifade ettiği pozisyonlar ve süreklilik açısından farklı yaklaşımları vurgulanarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, görüşmelerin enkaza dönüşmesini engellemek konusunda özellikle önemli bir role sahip olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi
- Türkler son ana kadar olumsuz!
“Türkiye, Jane Holl Lute ile yapılan görüşme öncesi de, sonrası da iki devletli çözümden yana” yan başlıklı haberde; Tayip Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu ve Ersin Tatar’ın aylardır olduğu gibi beşli konferans hazırlıklarının devam ettiği bugünlerde de iki devletli bir çözüm lehine konuştuğu ve İki Toplumlu İki Bölgeli Federasyon çözümüne karşı ateş açtığı belirtildi. Haberin detayında, Türk tarafının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute dün beşli konferans için Lefkoşa'da hazırlık yaparken de iki devletli çözümü desteklemeyi bırakmadığı, hem Çavuşoğlu’nun hem de Tatar’ın iki devlet lehine propagandalarını yinelediği aktarıldı. Haberde ayrıca Tatar’ın, Lute'a açık bir şekilde beşli konferansta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin talep ettiği gibi Güven Yaratığı Önlemleri tartışmak istemediğini, yalnızca iki devlet için konuşacağını söylediği ifade edildi.
- Moderna aşılarının ilk dozu bu gece Kıbrıs'a geliyor
“Koronavirüsten ölümler günlük bir olay, dün 5 kişi daha hayatını kaybetti” yan başlıklı haberde; 5 kişinin daha COVID-19 salgın hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği, bu ölümlerin ardından salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 153'e yükseldiği ifade edildi. Haberde ayrıca, dün yapılan 12,842 test sonucunda 288 pozitif yeni vaka tespit edildiği ve pozitif vaka oranının %2,24 olduğu açıklanırken, toplam vaka sayısının 27,638'e yükseldiği, 58’i ciddi olmak üzere 205 hastanın ise hastanede tedavi edildiği belirtildi.
- Belediyelerin artırılması teklifine Nouri vetosu
İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in, belediyelerin 17'den 20'ye çıkarılması için verilen teklifi Yerel Yönetimler Reformu’nu tehlikeye attığı gerekçesiyle reddettiği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi
- Destek planlarındaki BEŞ "BOŞLUK"
“Yetersiz önlemler, herhangi bir can simidi sunmuyor”, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler doğrudan destek ve likidite istiyor”, “Çalışanların %15 fiziksel varlığı sorun yaratıyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümet tarafından açıklanan en son destek planlarında, kredilerin geri ödemesinin askıya alınması planının sınırlı kapsamıyla ilgili beş "boşluk" olduğu belirtildi. Haberin detayında, bu boşlukların; satışların askıya alınmasının uzatılmaması, tahliye tedbirlerinin alınmaması, kira sorunları ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde likidite eksikliği gibi birçok durumu kapsadığı aktarıldı.
- Dikkatsizlik ve doğaçlamaya kınama
Haberde; doktorlar ve hemşirelerin, pandeminin yönetiminde gecikme, dikkatsizlik, doğaçlama ve "duymazlıktan gelme"’nin yanında hastalara kaliteli ve güvenli bakım imkanlarında yaşanan sürekli azalmalar konusunda koordinasyon ve denetim eksikliğine dikkat çekerek, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nü kınadıkları ifade edildi. Haberde ayrıca, korona virüs nedeniyle dün beş kişinin daha yaşamını yitirdiği, yapılan testler sonucunda 288 yeni vakanın daha tespit edildiği, 58’inin durumu ciddi olmak üzere 205 hastanınsa hastanede tedavilerine devam edildiği vurgulandı.
- Yerel yönetime hükümet “vetosu”
Yerel Yönetim Reformuyla ilgili mecliste yapılan tartışılanda İçişleri Bakanı Nikos Nouris tarafından hükümetin "kırmızı" çizgilerinin açıklandığı belirtildi. Haberin detayında, taraflar arasında belediye sayısı ve ruhsatlandırma makamları üzerinde anlaşmazlıklar olduğu aktarıldı.

Τελευταία Ενημέρωση: 01 Mart 2021 - 21:43

Son Haberler

05 Mayıs
Cumhurbaşkanı Portekiz’de gerçekleştirilecek zirve toplantısı için yarın Porto'ya gidiyor.
16:49
Kıbrıs’ta aşılama programının başlamasından bu yana 26 kişide ciddi yan etkiler oluştu.
16:47
Yunanistan: Johnson & Johnson aşısının kullanımı bugünden itibaren başladı.
16:46
Limasol’da dün gece birkaç dakika arayla çok ciddi iki trafik kazası meydana geldi.
16:45
Bugünden itibaren Aşılama Portal’ından randevu alma şekli değişiyor.
16:44
Ersin Tatar ve Ersan Saner, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportu olan 97 bin Kıbrıslı Türk arasında
14:08
30 yaş ve üstü kişilerin kişisel doktorları tarafından AstraZeneca aşısıyla aşılanabileceği süreç başladı.
14:07
Siyasetçi ve şair Vasos Lissaridis bugün toprağa verildi.
14:06
Epidemiyolojik veriler izin verirse, bazı küçük değişikliklerle genel kapanma öncesi duruma dönülebilir.
14:05
Son 24 saatte 5 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
14:03
Dışişleri Bakanı, bugün ve yarın Letonya ve Litvanya’da temaslar gerçekleştirecek
13:59
basın özetleri 05.05.21
13:32
Tüm haberler

Video on Demand