Basın Özetleri 11.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Hayatta kalma mücadelesi
“Kapenk kapatan 25.000'den fazla küçük ve orta ölçekli işletme zorlu testlerden geçiyor” yan başlıklı haberde, 100.000'den fazla özel sektör işçisi ve 25.000'den fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin, yarının ne getireceğinden korkarak dün yeniden kapıya kilit vurduğu aktarıldı. Haberin detayında, dünden 31 Ocak tarihine kadar geçerli olan kapanmanın; şirketlerin, çalışanların ve kamu maliyesinin dayanıklılığını tekrardan test edeceği ve tüm temel iş alanlarındaki makinelerin durduğu belirtildi. Perakende sektörünün kapanmasıyla ekonomideki katma değerin kaybolduğu, turizm sektörünün Mart 2020'den itibaren küçüldüğü bir dönemde, inşaat faaliyetlerine devam edilerek ekonominin önemli bir bölümünün canlı tutulmaya çalışıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Çalışma Bakanı Zeta Emilianidou’nun, faaliyetlerini tamamen veya kısmen askıya alan şirketlerin maaş maliyetlerini karşılamak için ödenek sağlanmasıyla ilgili sorunları kısmen çözmek için yaklaşık 130 milyon Euro değerinde planlar sunduğu, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in ise şirketleri ve bağımsız çalışanları desteklemek için yeni bir tedbir paketi sunarak, şirketlerin ve serbest meslek sahiplerinin kiralarını, kredi taksitlerini ve diğer işletme giderlerini karşılamak için 200 milyon Euro’luk bir devlet katkısı planı sunduğu belirtildi.
- Yataklar bir elin parmakları kadar
Haberde, koronavirüs hastalarının bulunduğu yoğun bakım ünitelerindeki doluluğun kırmızı çizgisine ulaştığı belirtildi. Haberin detayında, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün koronavirüs yoğun bakımında yatan hasta sayısının üst sınırına ulaşaması sonucu, dün akşam saatlerinde acil çözümler almaya zorlandığı, bu çerçevede Lefkoşa Genel Hastanesi’ndeki diğer bölümlerinin ve kliniklerinin faaliyetlerini azaltma kararını alınarak, buralardaki personelin azaltıldığı ve yoğun bakım ünitelerine kaydırıldığı vurgulandı. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda ise önümüzdeki 24 saat itibariyle tedavi edilen günlük korona virüs hastası sayısının 220'yi geçmesinin beklendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, başkentteki 17 yatak kapasiteli bir yoğun bakım ünitesinde 15 kişinin, 24 yatak kapasiteli diğer yoğun bakım ünitesinde 21 kişinin yattığı, bu da mevcut yatak sayısının yalnızca 5 olduğu anlamına geldiği, devlet hastanelerinin 115 yoğun bakım ünitesi yatağı kapasitesine kadar geliştirilme olasılığı olduğu ancak mevcut uzman personelin sadece 45 yataklık bir bölüm için yeterli olduğu vurgulandı.


Politis Gazetesi
- Genel Denetçi bir çıkış teklif ediyor
“Cumhurbaşkanı ile "Politis" röportajının ikinci bölümü” yan başlığıyla verilen haberde, Genel Denetçi ile Cumhurbaşkanı arasındaki durumun sürekli olarak kötüleştiği belirtilirken, bunun Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından da dile getirilen bir gerçek olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı’nın soruşturma komitesi ve Genel Denetçi tarafından paralel bir soruşturma yapılamayacağını söylediği ve ortaya çıkan sorunun Genel Denetçi Odisseas Mihailidis'in takıntıları ve Odisseas’ın DİKO ile özdeşleşmesiyle ilgili olduğunu vurguladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşakanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili iyimserliğini koruduğu, önerilen Güven Artırıcı Önlemler’in, iklimi iyileştirebileceğine inandığı ve Maraş ile Timbu Havalimanı’nın Birleşmiş Milletler’in sorumluluğu altına girmesinin çıkış noktaları sağlayabileceğini düşündüğü belirtildi. Cumhurbaşkanı’nın bir silahlanma yarışıyla Türkiye'nin saldırgan tavrının engelleyebileceğimize inananlarla aynı fikirde olmadığı vurgulandı.
- 2 numaralı karantina için ilk resmi gün
Korona virüse karşı alınan tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili haberde, dün başlayan karantinanın ilk gününün, hem kısıtlama fikrine hem de sürece zaten aşina olan insanlarla sorunsuz şekilde geçtiği ifade edildi. Haberin detayında, dün onaylanan SMS sayısının 335.000'e ulaştığı, vakaların durumunun endişe verici olsa da kontrol altında olduğu, Sağlık Bakanlığı'nın ise 4 bin korona virüs aşısı için daha randevu sistemini bugün açacağı belirtildi.


Alithia Gazetesi
- Lute: "Bir adım ileri" gitmek amacıyla bugün görüşmelere başlıyorum
“Gutteres’in özel danışmanı iş tutuyor” yan başlıklı haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bugün, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile bir araya geleceği, bu görüşmelerde gayri resmi beşli konferansta ortaya çıkabilecek sonucu inşa etmeye başlayarak ileriye doğru bir adım atmasının beklendiği belirtildi.
- Diğer haberde; korona virüse karşı Bakanlar Kurulu tarafından geçen hafta açıklanan ve dün yürürlüğe giren yeni önlemlere toplumun büyük ölçüde uyum sağlandığı, yapılan 7.075 denetim sonucunda yalnızca 82 cezai işlem uygulandığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi
- Lute, "iki devlet" gölgesi altında Kıbrıs’ta
“Görüşmeler bugün” yan başlığıyla verilen haberde; gayri resmi beşli görüşmeye yönelik zorlukların, Güvenlik Konseyi'ne resmi olmayan bir belge olarak federasyona atıfta bulunulmadan sunulan Guterres raporunda belgelendiği vurgulandı. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sektereri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs ziyaretinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in girişiminin bir parçası olduğu, bu çerçevede Lute’un Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'le bugün bir araya geleceği, toplantının odak noktasının Kıbrıs sorunuyla ilgili gayri resmi beşli konferansın hazırlığı olduğu, daha sonra ise Türk toplumu lideriyle görüşeceği aktarıldı.
- Diğer haberde, yaşanan koronavirüs krizinin, hükümetin önceki yıllarda uyguladığı politikalar nedeniyle nüfusun büyük bir kısmını yoksulluk veya sosyal dışlanma durumunda bıraktığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:44

Son Haberler

16 Mayıs
Bu sabah yaşanan trafik kazasında 68 yaşındaki Andreas Avgusti hayatını kaybetti.
16:32
Ulusal Aşılama Planı hızlı bir şekilde devam ediyor.
16:31
Kiprianu: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun yönetimi konusunda çelişkili ve geri adımlar atıyor.
16:30
Kıbrıs'ta yarın normale dönüşe yönelik bir adım daha atılıyor.
16:28
Borrell: İsrailliler ve Filistinlilerin güvenlik, özgürlük ve demokrasiyle yaşamaya hakları var.
16:26
Cumhurbaşkanı, vatandaşlık programıyla ilgili sorumluluklarını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.
16:23
Joe Biden, İsrail başbakanı ile telefonda görüşerek şiddetin tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.
12:16
Al Jazeera ve Associated Press: Gazze'de gazetecilere yönelik hava saldırısı savaş suçudur.
12:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Cenevre müzakerelerinde çöküşün engellenmesi başarıldı.
12:13
Dışişleri Bakanı, Ürdünlü mevkidaşıyla temaslarda bulunmak için Amman'a gidiyor.
12:12
Aşılama portalı, bugün 55-60 yaş arası kişiler için açıldı
12:11
Kıbrıs’ın epidemiyolojik tablosu gün geçtikçe iyiye doğru gidiyor.
12:11
Tüm haberler

Video on Demand