Basın Özetleri 09.09.2020

Filelefteros Gazetesi
- Etkisiz baskı” manşetini kullanıyor.
“Lavrov'un ziyareti, Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkilerin seviyesini koruduğunu doğruladı” yan başlıklı haberde, Moskova’nın ABD'nin Doğu Akdeniz'deki hamlelerinden ve Rus gemilerinin Kıbrıs limanlarına demirlemesi nedeniyle Lefkoşa üzerindeki baskıdan dolayı endişe duyduğu, ancak Sergey Lavrov'un Kıbrıs temaslarından da anlaşıldığı üzere, Kıbrıs Hükümeti'nin şu ana kadarki tutumunu tatmin edici bulduğu belirtildi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ABD arasındaki ilişkiler konusunu, ne Cumhurbaşkanlığı’nda ne de mevkidaşı Nikos Hristodoulidis ile gerçekleştirdiği görüşmede gündeme getirmemesinin Rusya’nın tatminkâr duruşunun açık bir göstergesi olduğu ifade edilen haberde ayrıca, Lavrov’un gerçekleştirdiği bu ziyaretin Rusya'nın tavrının yıllardır olduğu gibi Kıbrıs açısından olumlu olduğunu işaret ettiği aktarıldı.
- Yol çalışmaları için milyonlar savaşı
“Kablolar, açılacak kanallar vb. konuların maliyeti için kurumlar arası savaş” yan başlıklı haberde, kamu kurumlarının kendi aralarında kamu hizmetleri konusunda multi-milyon euroluk gizli bir savaş içinde olduğu aktarıldı. Haberin detaylarında, (Cyta, AİK vb.) çeşitli kuruluşların (kablo ağları, boru hatları vb.) kamu hizmetlerin maliyetlerin, kamu kurumları tarafından değil de kendileri tarafından karşılanacağıyla ilgili mevzuatın kabul edilmesine tepki gösterdiği belirtildi.

Politis Gazetesi
- Lavrov bizden ne istedi, ne aldı
“Türkiye hakkında tek kelime yok”, “Hukuki konular konusunda baskı” yan başlıklarıyla verilen haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili referanslarının şuan ki koşullar altında önemli görüldüğü, ancak bunların hali hazırda Moskova'nın Kıbrıs konusundaki kalıcı ve daimi duruşunu yeniden teyit etmekten öteye gitmediği aktarıldı. Haberde, Lefkoşa’nın Lavrov’un dün gerçekleştirdiği ziyaretten memnuniyet duyduğu belirtilirken, Rus Bakanın bu ziyarette, ekonomik ilişkileri güvence altına alma ve ikili anlaşmaları imzalayarak, uygulamaya odaklandığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Lavrov’un yaptığı açıklamalarla Lefkoşa – Moskova arasındaki iyi ilişkiler ve işbirliğiyle ilgili yurtdışına bir mesaj gönderdiği belirtildi. Bunlara ek olarak Lavrov’un, dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve diğer yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nda yapılması öngörülen değişikliklere ilişkin protokolü de imzalandığı vurgulandı.
- Anaokuldan kaçtılar ve kimsenin haberi olmadı
“İki çocuğu “kaybettiler” ” yan başlığıyla verilen haberde, 3 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğun ebeveynleri tarafından güvenilerek bırakıldıkları anaokulun 1 buçuk kilometre uzağında dolaşırken bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, okul yetkililerinin çocukların yokluğunun farkına bile varmadığı, ayrıca birkaç gün önce yine aynı okulda 18 yaşındaki bir genç kızın, okulun sahibinin kocasının parmağını ısırarak kopardığı ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Türkiye’nin garantörlüğüne hayır
“Sergey Lavrov, Rusya'nın Kıbrıs sorunundaki tutumunu yineledi” yan başlıklı haberde; Kıbrıs’ı ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve mevkidaşı Nikos Hristodoulidis ile dün ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde, Rusya’nın Kıbrıs sorunu konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde; sürdürülebilir, kapsamlı ve adil bir çözümden yana olduğunu ifade ettiği belirtildi. Haberin detaylarında, Rusya’nın Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev ve yetkilerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek olmadığını düşündüğü ve Maraş’ın açılması konusunun oldubittilere değil Birleşmiş Milletler kararlarına bağlı olduğunu vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Lavrov’un Rusya'nın Türk garantilerine karşı duruşunu da yinelediği ve “Garantiler sistemi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin mevcut verilerine ve modern uluslararası hukuka uymuyor; Kıbrıs'ın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve garantilerini sağlamanın en etkili yolunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden geçtiğine inanıyoruz.” dediği ifade edildi.
- Üç soruşturma ve karşılıklı atışmalar devam ediyor
“Vatandaşlığa geçiş: Odisseas, hükümete dersini veriyor ama Yüksek Mahkeme’ye gitmiyor” yan başlığıyla verilen haberde; Baş Denetçi Odisseas Mihailidis'in, Başsavcı ve hükümetle atışmalarının devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, dört üyeli soruşturma komitesinin atanmasının ardından Denetleme Kurulu’nun İçişleri Bakanlığı’ndan talep ettiği diğer vatandaşlık belgelerine erişim konusunda ısrarcı olmadan, elinde bulunan 5 dosyanın soruşturulmasına devam edilmesi kararı verdiği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Lavrov ABD’nin müdahaleleriyle ilgili endişeli
“İstemeniz durumunda Rusya arabuluculuk yapmaya hazır”, “Lavrov: Kıbrıs Sorunu’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi garantili çözüm”, “Değiştirilen vergi anlaşması imzalandı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ülkesinin Doğu Akdeniz’deki durumun takipçisi olduğunu vurguladığı ve “ilgili taraflarca talep edilmesi” halinde her türlü yardıma hazır olduklarını belirttiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Lavrov’un Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmede ABD’nin Doğu Akdeniz’de üstlendiği rol konusunda endişelerini dile getirerek, ABD gibi aktörlerin bölgedeki gerginliği artırmaya çalıştıkları mesajı gönderdiği ifade edildi.
- Turizm için daha zoru geliyor
Turizm sektörüyle ilgili haberde; Turizm Bakanı Yardımcısı Savvas Perdios tarafından dün turizm için "zor yıllar" ın geldiğini yönündeki açıklama yaptığı ifade edildi. Haberin detayında, turizm sektörünün normale dönme sürecinin 3 ile 4 yılı alacağı, para iadesi yapmayan iptal edilmiş seyahat organizasyonları konusunda ise dava açıldığı belirtildi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:40

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand