Hristodoulidis ve Lavrov bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Rus mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası, Kıbrıs ve Rusya’nın, halihazırda tatmin edici düzeyde olan ilişkilerini derinleştirme yönündeki ortak iradelerini yeniden teyit ettiğini belirtti.
Hristodoulidis, Sergey Lavrov’a Rusya'nın daimi üyesi olduğu Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olan Türkiye'nin Mağusa’nın kapalı bölgesine yerleşme niyetini gerekçe göstererek son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini söyledi.
Rus mevkidaşını Kıbrıs sorununu konusuna bilgil bir kişi olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı, amacın, Kıbrıs sorununu Crans Montana'da kaldığı yerden, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon temeline bir çözüm bulmak için müzakerelerinin yeniden başlaması olduğunu söyledi.
Hristodoulidis, görüşmelerin olumlu bir sonuç vermesi için uygun bir çerçeve olması gerektiğini, ancak maalesef Türkiye'nin eylemlerinin bu çabayı zorlaştırdığını ifade etti.
Bu nedenle, özellikle Güvenlik Konseyi üyesi devletlerin BM kararları ve Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin ötesine geçen eylemlerini sona erdirmek için Türkiye'ye müdahalelerinin arzu edildiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmanmasına yol açan her türlü adımın kabul edilemez olduğunu söyledi.
Kıbrıslı mevkidaşı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova'nın ilgili taraflarca talep edilmesi halinde bölgedeki krizin etkisiz hale getirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.
Kıbrıs sorunu konusunda, Lavrov, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözümden yana olan uzun süredir devam eden tutumunu yineledi.
Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin sorunu çözmek için mümkün olan en kısa sürede yeniden başlaması umudunu dile getirdi. Mağusa’nın kapalı bölgesi konusunun da bu şekilde çözüme kavuşabileceğini söyledi.
Kıbrıs'taki mevcut garanti sisteminin modern çağın verilerine veya Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuki statüsüne cevap olmadığını ifade etti.
Rusya Dışişleri Bakanı, Güvenlik Konseyi tarafından bir garanti mekanizması önerdi. Birleşmiş Milltler Barış gücü konusunda ise Lavrov, şu anda Barış gücünün statüsünü değiştirmeye gerek olmadığını belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova'nın Kıbrıs sorununun uluslararası boyutlarının çözümüne her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:40

Son Haberler

17 Haziran
basın özetleri 17.06.21
14:22
Üst düzey BM yetkilis: Aşı patentlerinin kaldırılmasına izin vermeyen ülkeler koronavirüsle mücadeleyi geciktiriyor
13:35
Orman Dairesi otuz yıldır ilk kez bu kadar güçlü rüzgarla mücadele etti
13:34
Tarım Bakanı Kadis: Yangından mümkün olan en az hasarla çıktık
13:33
Ksiliatou bölgesinde çıkan yangın kontrol altına alındı
13:32
Biden ve Putin büyükelçilerin dönüşü üzerinde anlaşmaya vardı.
09:09
Mecliste yer alan siyasi parti liderleri bir araya geliyor
09:09
Dün 68 yeni vaka kaydedildi
09:08
16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
Tüm haberler

Video on Demand