Hristodoulidis ve Lavrov bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Rus mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası, Kıbrıs ve Rusya’nın, halihazırda tatmin edici düzeyde olan ilişkilerini derinleştirme yönündeki ortak iradelerini yeniden teyit ettiğini belirtti.
Hristodoulidis, Sergey Lavrov’a Rusya'nın daimi üyesi olduğu Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olan Türkiye'nin Mağusa’nın kapalı bölgesine yerleşme niyetini gerekçe göstererek son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini söyledi.
Rus mevkidaşını Kıbrıs sorununu konusuna bilgil bir kişi olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı, amacın, Kıbrıs sorununu Crans Montana'da kaldığı yerden, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon temeline bir çözüm bulmak için müzakerelerinin yeniden başlaması olduğunu söyledi.
Hristodoulidis, görüşmelerin olumlu bir sonuç vermesi için uygun bir çerçeve olması gerektiğini, ancak maalesef Türkiye'nin eylemlerinin bu çabayı zorlaştırdığını ifade etti.
Bu nedenle, özellikle Güvenlik Konseyi üyesi devletlerin BM kararları ve Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin ötesine geçen eylemlerini sona erdirmek için Türkiye'ye müdahalelerinin arzu edildiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmanmasına yol açan her türlü adımın kabul edilemez olduğunu söyledi.
Kıbrıslı mevkidaşı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova'nın ilgili taraflarca talep edilmesi halinde bölgedeki krizin etkisiz hale getirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.
Kıbrıs sorunu konusunda, Lavrov, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözümden yana olan uzun süredir devam eden tutumunu yineledi.
Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin sorunu çözmek için mümkün olan en kısa sürede yeniden başlaması umudunu dile getirdi. Mağusa’nın kapalı bölgesi konusunun da bu şekilde çözüme kavuşabileceğini söyledi.
Kıbrıs'taki mevcut garanti sisteminin modern çağın verilerine veya Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuki statüsüne cevap olmadığını ifade etti.
Rusya Dışişleri Bakanı, Güvenlik Konseyi tarafından bir garanti mekanizması önerdi. Birleşmiş Milltler Barış gücü konusunda ise Lavrov, şu anda Barış gücünün statüsünü değiştirmeye gerek olmadığını belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova'nın Kıbrıs sorununun uluslararası boyutlarının çözümüne her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:40

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand