08.09.20 basın özetleri

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri Doğu Akdeniz hakkında yapılacak uluslararası toplantıya Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılması için yapılan çalışmalar, göçmenler sorunu ve yatırım karşılığı pasaport programıyla ilgili gelişmelere odaklanıyor. Doğu Akdeniz için uluslararası toplantı haberini ana haber olarak veren Filelefteros gazetesinden başlayalım.
Filelefteros gazetesi ana haberini “Mişel uluslararası toplantı çağrısı yaptı - Konu Doğu Akdeniz – Atina ile Lefkoşa Kıbrıs’ın katılımının kendiliğinden anlaşılır bir olgu olduğu mesajını verdi – Gerginliğin giderilmesi hedefiyle Avrupa Konseyi Başkanı sürekli istişarelerde” başlıkları altında veriyor. Haberde Filelefteros şöyle yazıyor:
Atina ile Lefkoşa Doğu Akdeniz’le ilgili bir toplantıya Kıbrıs’ın katılımının/ olması gereken bir şey olduğu konusunda hemfikirler. Kıbrıs Doğu Akdeniz toplantısına katılmaya hazır olduğunu bildirdi. Atina ise Kıbrıs’ın katılımının kendiliğinden anlaşılır bir olgu olduğunu açıkça duyurdu.
Konu Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel’in yetkisinde. Şarl Mişel son günlerde Recep Tayyip Erdoğan ve Kiriakos Mitsotakis ile telefonla görüştü. Göründüğü kadarıyla gerek AB kurumlarının gerekse de AB dönem Başkanı Almanya’nın çabaları Türkiye’ye karşı cezai önlemlerin alınmaması noktasında yoğunlaşıyor. Şarl Mişel programında yarın Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Anastasidis ile 24 Eylül’de yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısıyla ilgili olarak onu bilgilendirmek için bir tele görüşme yapmak var. Dün Yunan Başbakanı Mitsotakis ile Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis Şarl Mişel’in temasları öncesindeki son gelişmeleri değerlendirmek için bir telefon görüşmesi yaptı.
Şarl Mişel’in hedefi önümüzdeki iki hafta içinde Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun başlamasına yönelik bir anlaşma sağlanması. Yunanistan’la diyaloğa hazır olduğunu bildiren Türkiye Yunanistan’ı birçok kez görüşmelere oturmaktan kaçınmakla suçladı.
Konuyla ilgili olarak Ankara’nın Brüksel’in bu çabalarına ve Oruç Reis gemisinin araştırmalarının sonlandırılmasına nasıl tepki göstereceği konusu soru işareti oluşturuyor.
Ankara’nın Avrupa Birliğinden talebi Şarl Mişel’le yapılan telefon görüşmesinde de görüldüğü gibi Birlik’in ona üye ülkelerle eşit bir muamele göstermesi.
Bu arada konuya yer veren Haravgi gazetesi de haberini “Atina ile Lefkoşa Mişel önerisini tartışıyor” başlığı altında veriyor ve “Yunan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas Yunanistan’ın doğu Akdeniz konusunda yapılacak olan bir Akdeniz ülkeleri toplantısında Kıbrıs’ın da yer alacağı kendiliğinden anlaşılır bir olaydır” dedi diye yazıyor.
Alithia gazetesinin ana haberi:
Haberin başlıkları şöyle: Kıbrıs’ta kaçak göçmen alarmı – Dün olağanüstü bakanlıklar arası toplantı yapıldı – Sayısı artan göçmen akımlarının durdurulması yönünde kararlar – Beyrut ile koordineli çalışmak üzere bir heyet Lübnan’a gidiyor, bu arada Avrupa Birliği’ne de sınırların korunmasına yönelik katkı başvurusu yapıldı
Haberde şöyle yazıyor:
Son günlerde gittikçe artan göçmen akımına karşı Kıbrıs yetkili makamları alarma geçti. İki bakanlıklı komisyon olağanüstü olarak toplanarak durumu inceledi ve kararlar aldı. Lübnan’la tam bir işbirliği içinde sorunun ele alınması için Kıbrıs’tan bir heyetin Beyrut’a gitmesi kararlaştırıldı. Bundan böyle ekonomik göçmen kabul edilmeyeceği ve AB’ne Birlik sınırları da olan sınırlarımızın korunmasına yönelik destek için başvurma kararı alındı.
Filelefteros gazetesi de aynı konuya yer veriyor ve haberinde şöyle yazıyor: Önce başlıklar: İki gün içinde 114 göçmeni Lübnan’a geri gönderdik – Göçmenler ülkelerine dönmemek için açık sularda kendini denize attı
Haberin içeriğine bir göz atıyoruz:
Son kırk sekiz saat içinde 114 Lübnanlı göçmen ülkelerine geri gönderildi. Pazar günü Cavo Greko’ya çıkan 33 göçmen katamaranla geri gönderilirken dün de daha büyük bir tekne kiralandı ve 81 göçmen daha ülkesine gönderildi. Göçmenler Kıbrıs'a üç farklı gemiyle gelmişti. 22 göçmen Zigi’ye, 31 göçmen de Protaras’a gelmişti. Gemileri batan 55 göçmenden 31’i ise Purnara kampından alınarak Kokinotrimitya’ya sevk edilmişti. Geri gönderilen göçmenlere komando güvenlik güçleri eşlik ediyordu. Sendikaları güvenlik gücü personelinin can güvenliğine ilişkin endişe ifade etti.
Bu arada geri gönderilen göçmenler Kıbrıs toprağına değil de Lübnan’a gittiklerini anladığında denize atlayarak yaşamını tehlikeye attı ancak kurtarıldı. Göçmenlere refakat eden güvenlik güçleri Kıbrıs’a döndüklerinde korona testinden geçti.
Haravgi ve Politis gazeteleriyse ana haberlerinde altın pasaport konusuyla ilgili gelişmeleri ele alıyor.
Haravgi’nin başlıkları şöyle: Tepkilerin baskısı altında bitiş düdüğü çaldılar – Büyüyen yolsuzluklar karşısında susmayı tercih ediyorlar – Altın pasaportlara dair eleştiriler karşısında dayanamıyorlar – İki talimat koşullu dört kişilik araştırma komitesi açıklandı
Haravgi ön sayfasında kısaca şöyle yazıyor: Dolandırıcı ve yozlaşmışlara Kıbrıs pasaportu verilmesi skandalı Meclisin yolunu tuttu. Muhalefet partileri dün Hükümeti yeniden yatırım programını suiistimal etmekle suçladı. Dün konuyu araştırması üzere 4 kişilik araştırma komitesi atandı.
Bu arada ilgili haberi yine ana haber olarak veren Politis de şu başlıkları kullanıyor:
Başsavcı Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’i sildi – Sayıştay Başkan Yardımcısı dört üyeli araştırma komitesinde
Politis ön sayfasında şöyle yazıyor:
Kurulan araştırma komitesinde Sayıştay Başkan Yardımcısı Kiryaku’nun da yer alıyor olması Sayıştay Başkanlığından ayrı bir araştırma yapılmasını gereksiz hale getirdi. 2007 ile 2020 yılları arasında verilmiş olan tüm istisnai vatandaşlık durumları ayrı ayrı araştırılacak olası sorumluluklar olup olmadığı görülecek ve gereken durumlarda vatandaşlıklar geri alınacak. Komiteye geniş talimat koşulları ve üç aylık süre verildi.
Başsavcı Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in İçişleri Bakanlığından istediği belgeler konusunda olumsuz karar aldı. Yeni açılan cephedeki gelişmeler Yüksek Mahkemede belirlenecek.
Bu arada konuya ön sayfasında yer veren Alithia gazetesi de haberinde şöyle yazıyor:
Vatandaşlıklar konusunu araştıracak olan komiteye Cumhuriyet Başsavcısı dört güçlü isim atadı. Eski Yüksek Mahkeme Başkanı Miron Nikolatos Komitenin Başkanlığına getirildi. Komite üyeleriniyse Yüksek Mahkeme eski yargıcı Kostas Pambalis, Sayıştay Başkan Yardımcısı Kiriakos Kiriaku ve Parasal İktisat komiseri Pavlos İoannu oluşturuyor. Sayıştay Başkan Yardımcısının komiteye atanması Sayıştay Başkanına da mesajlar veren sürpriz bir atama olarak nitelendirildi. Kiryaku yıllardır Sayıştay Başkanı ile ilişkileri kötü olup geri planda bırakılmıştı.
Öte yandan konu hakkında kendi araştırmasını yapmak konusunda ısrarlı olan Sayıştay Başkanı bu tutumuyla özünde araştırma komitesini küçümsediğini gösteriyor. Zira komitenin ikinci ismi olan Kiryakos Kiryaku kendi ofisinin yetkilisi.
Konuya Filelefteros gazetesi de “Pasaportlar konusunu araştıracak olan araştırma komitesinin görevini üç ayda tamamlaması imkânsız – Çalışma çok büyük ve komitenin çalışma süresinin uzatılacağına kesin gözüyle bakılıyor” başlıkları altında yer veriyor.
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:
Filelefteros gazetesi:
- Trodos’ta asırlık kara çınar ağaçları katliamı
Ormancılık Dairesi birkaç aydır Trodos’ta kara çınar cinsi ağaçları kesiyor. Olayı kamuoyuna duyuran Doğa ve Kültür Mirası Merkezi 150-200 kadar ağacın kesildiğini söyledi. Ormancılık Dairesi konuyla ilgili açıklamasında her şeyin ormanın bakımı ve geliştirilmesi çerçevesinde yapıldığını iddia etti.
- Sıra Dillirga ile Hrisohu’da – Ulusal Turizm Stratejisi planına alındılar
Hükümetin yeni ulusal turizm stratejisi onlarca yıldır süren ve pandemi koşullarında boşlukları ve yetmezliği ortaya çıkan turistik model değişiyor. Turizm Müsteşarı uluslararası turizm piyasasında bölgeyi kalkındırma amaçlı parametrelerin değerlendirilmesi maksadıyla Temmuz başlarında bölgeyi ziyaret etmişti. Müsteşar bu yeni çabanın her bölgenin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve turistik ihtiyaçlarının belirlenmesi olduğunu açıkladı.
Haravgi gazetesi:
- Prodromos Prodromu sorumluluğu öğretmenlere attı
Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu okulların açılmaya hazır olmamasının suçunu kendi üzerinden atmak için öğretmenlere yükledi. “Sosyal medya araçlarında komplekslerini döken öğretmenlere karşı idari soruşturma başlatılacak” diyerek öğretmenleri tehdit etti. Bakan “yaşla kurunun ayrılmasının zamanı gelmiştir” dedi.
- Amerikan takozu Moskova-Lefkoşa ilişkilerinde rahatsızlık yaratıyor
Menendez-Rubio yasası vasıtasıyla Kıbrıs’ın bölgedeki Rus etkisinin aleyhine kullanılmasına çalışıldığı Kıbrıs diplomasisinin yüksek kademelerinde kabul edilmemekle birlikte bugün konu Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Rusya Dışişleri Bakanı ve Kıbrıs dostu Sergey Lavrof’un görüşmelerini meşgul edecek. 
Alithia gazetesi:
- Sağlık bakanlığı dün başka sağlık sorunları da olan 76 yaşındaki bir kişinin koronavirüsten öldüğünü açıkladı. Bu arada dün yapılan 2049 test sonucunda iki yeni vaka bulundu. Bugüne kadarki verilere göre toplam vaka sayısı 1510.
- Son dönemlerde karşılıksız çek sayısı ve rakamları arttı
Politis gazetesi:
- İçişleri Bakanı Nikos Nuris bir kez daha yabancı düşmanlığı ve homofobi ile flört etti. Göründüğü kadarıyla Bakan Meclisin İnsan Hakları Komisyonunu da yanılttı. Bir Kıbrıslı Rum erkekle yaşam sözleşmesi imzalamış olan Brezilyalı Enzo uçağa bindirilip gönderilirken Bakan bu gelişmeyi sakladı ve “gitsinler Brezilya’da yaşasınlar” demekle yetindi.
- Lavrof ziyareti ve Merkel kulisi – Kıbrıs sorunu gündemde
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un Kıbrıs ziyareti gündeminin odak noktası iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler. Cumhurbaşkanlığı görüşmelerde Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin başlaması konusundaki âciliyeti ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB ile Mağusa’daki tek taraflı faaliyetlerinin sona erdirilmesi konularını masaya koyacak. Buna paralel olarak Almanya Kıbrıs’ı da ilgilendiren doğu Akdeniz’de gerginliğin sonlandırılmasına yönelik gizli istişareler yapıyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand