07.09.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ana haberler Hükümet ile AKEL arasındaki yatırım karşılığında vatandaşlık verme programıyla ilgili çatışma, AKEL’in Hükümeti bu konuda suçlamaya devam etmesi ve Moskova’nın Kıbrıs sorunu konusundaki siyasi çizgisinde herhangi bir değişiklik olmaması konuları öne çıkıyor.
Alithia gazetesinden başlayacağız.
Alithia gazetesi ana haberinin başlıklarını şöyle veriyor:
AKEL’in yarattığı gürültüye son – Hükümet yatırım programını korumak konusunda kararlı – Hükümet Sözcüsü Kuşos: Hükümet AKEL’in yatırım programının altını oyma çabalarına kesinlikle katkı yapmaya niyetli olmadığı konusunda kararlı. AKEL bu duruşuyla özünde programa yurt içinde ve yurt dışında ve bunun bir uzantısı olarak da ülkenin ekonomisine zarar veriyor.
Haberin içeriğine bir göz atalım:
Hükümet konu hakkında bağımsız araştırma komitesi ve işverenler, sendikalar, örgütlerinin vesaire yatırım programının korunmasını talep etmesi gerçeklerini göz önünde bulundurarak AKEL’in önümüzdeki seçimlere yatırım yapmak amacıyla yatırım programına dair kopardığı gürültüye bir son vermeye karar verdi. Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kuşos “Hükümet AKEL’in yatırım programının altını oyma çabalarına kesinlikle katkı yapmaya niyetli olmadığı konusunda kararlıdır” açıklaması yaptı. Öte yandansa AKEL Hükümete karşı savaşa dün de devam etti. Elinde konuyla ilgili başka veriler olmayan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu son günlerdeki suçlamalarını dün de tekrarladı.
Haravgi gazetesi ise Andros Kiprianu’nun Hükümetin suçlamalarına cevap vermesine yer veriyor. Haravgi gazetesi ilgili haberini “Acı gerçekler – cevapsız sorular – Bir başka ülkede siyasi deprem olurdu – Hükümet ne söylerse söylesin suçlamaların hepsi gerçek” başlıklarıyla veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Yatırım programına ilişkin suistimaller konusuna yeniden dönen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün de açıklamalarına devam ederek «Hangi yabancı ülkede Cumhurbaşkanı ve aile fertleri Hükümetin kararlarıyla ilgili gelir elde etti? Böyle bir durumda siyasi deprem olmaz mıydı” sorusunu sordu.
Hükümet Sözcüsünün “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e ahlak dışı saldırı” şeklindeki açıklamasını reddeden Andros Kiprianu cevap almayacağından emin olmasına rağmen şu soruları gündeme getirdi:
• Hristofyas – Papadopulos döneminde yalnızca 200, Anastasiadis - DİSİ Hükümeti dönemindeyse 4 binden fazla pasaport verildiği doğru değil midir?
• Araştırma Komitesinin ele aldığı Anastasiadis dönemindeki 12 pasaport olayından yedisinde sorunlu durum tespiti yaptığı doğru değil midir?
• 42 durumdan 19 tanesinin sorunlu olduğu doğru değil midir? Cezai suçların işlendiği olasılığı yalan mıdır?
• Gelirlerin toplumun tümüne değil avukatlık bürolarının ve aracıların cebine gittiği yalan mıdır?
• Yurt dışından konuyla ilgili uyarıların 2016 yılından bu yana gelmeye başladığı doğru değil midir?
• Dönemin Adalet Komiseri Vera Jurova’nın “suçlulara pasaport veren Truva Atı ülkeler vardır” dediği yalan mıdır?
• AB Başkan Yardımcısı Jurki Katainen’in “kirli işler yapan kişilere altın pasaportlar verilmiştir” dediği yalan mıdır?
• Avrupa Halk Partisi yani üye oldukları partinin Kıbrıs’a pasaport programına ilişkin olarak suçlamalar yaptığı yalan mıdır?
• AB Adalet Komiseri’nin Birliğin Kıbrıs’ın aleyhine yasal uygulama başlatılmasını istediği yalan mıdır?
Andros Kiprianu sorularını sadece altın pasaportlar konusuyla sınırlandırmadı:
• Hükümetin atadığı Başsavcı yardımcısının hapse girdiği, Cumhurbaşkanının onu Mahkemede savunduğu yalan mıdır?
• Sayın Anastasiadis’in Hukuk Bürosunda bazı şahısların Ryanair’le birlikte Kıbrıs hava Yollarının satın alınması konusuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanını ofisinde ziyaret ettiği yalan mıdır?
• İflas eden Kooperatif Bankası konusunu araştıran üç kişilik Komitenin kurumun iflası ve satışı konusunda Hükümete büyük sorumluluklar yüklediği yalan mıdır?
• Bütün bu konular Hükümet ne söylerse söylesin ne yazık ki doğrudur ve Kıbrıs halkının zararınadır. Hangi soruda “ahlakdışı bir saldırı görüyorsunuz?
Haravgi gazetesi Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kuşos’un Hükümetin Kiprianu’nun sorularına cevap vermemesini şöyle savundu:
Bir: Yatırım programıyla ilgili sorunların derinliğine araştırılması maksadıyla Başsavcıdan üç kişilik araştırma komisyonu tayin etmesini istedi, iki: Yatırım programı hakkında yeni düzenlemeler yapıldı ve Meclisten geçirildi ve üç: Kamu örgütleri yatırım programının savunulmasını ve yaşatılmasını talep etti. Kuşos “Hükümet AKEL’in yatırım programının altını oyma çabalarına kesinlikle katkı yapmaya niyetli olmadığı konusunda kararlıdır” dedi.
Bu arada Politis gazetesinin de bugünkü ana haberi yatırım programıyla ilgili gelişmelere ayırmış:
Gazetenin başlıkları şöyle:
Kıbrıs pasaport fırsatları indirimden indirime uğruyor – 2007’de 25,7 milyon avro yatırım gerektiriyordu, bugün ise fiyatı sadece 2 milyon.
Gazete ana sayfasında şöyle yazıyor:
13 yıldır Kıbrıs pasaportu edinmenin mali talepleri düştükçe düşüyor. Programın kontrol sistemininse boşluklarla dolu olduğu kanıtlandı. Bunun sonucunda uluslararası dolandırıcılar Kıbrıs pasaportu aldı.
AB’nin uyarılarına rağmen soru işareti taşıyan pasaport verme partisi devam etti. Suiistimal ve komplolarda politikacı, avukat, muhasebe ofisleri ve işadamlarının isimleri geçiyor.
Gelelim dördüncü gazetemiz Filelefteros’a.
Gazetenin bugünkü ana haberi “Moskova buradayım diyor – Sergey Lavrof: Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında iyi komşuluk ilişkileri kurulmasına katkıya hazırız – Rus Dışişleri Bakanı Filelefteros gazetesine özel demeç verdi” başlıkları altında veriyor.
Haberde Filelefteros şöyle yazıyor:
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof gazetemize yarınki Kıbrıs ziyareti öncesinde verdiği özel demeçte ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında iyi ilişkiler kurulmasına yönelik destek vermeye hazır olduğunu bildirdi. Lavrof Rusya’nın iki tarafın da istemesi durumunda Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki krizin yatışmasına katkı yapma niyetini açıkladı.
Lavrof’un yarınki Kıbrıs ziyareti Kıbrıs ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60. Yıldönümü vesilesiyle ve bölge için çok sayıda açık cephenin yanı sıra diplomatik satranç tahtasında çeşitli hareketlerin yer aldığı kritik bir konjonktür aşamasında gerçekleşiyor.
Sergey Lavrof Filelefteros’a verdiği demeçte doğu Akdeniz’le ilgili kaygılarını dile getirdi ve “ihtilaf dinamiğini yükseltecek her türlü faaliyet ve hareketleri kabul edilemez olarak nitelendiriyoruz” diyerek “ihtilafların görüşme masasında çözülmesi en iyi seçenektir” şeklinde vurguladı.
Rus Dışişleri Bakanı Mağusa ve kentin yerleşime açılmasına yönelik Türk tarafının faaliyetlerine ilişkin olarak ise Moskova’nın değişmez tezlerine gönderme yaptı ve Mağusa konusunun BM Güvenlik Konseyinin mevcut kararları ve başta da 550 ve 789 kararları temelinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Ülkesinin Türkiye’yle olan ilişkilerine değinirken Lavrof çok netti. Bakan Rus - Türk işbirliğinin derinleşmesi ve Ankara ile periferik konulardaki ortak hamleler Lefkoşa ile diyaloğumuzu ne etkiliyor ne de etkileyecektir” şeklinde vurguladı.
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesi:
- Kıbrıs Cumhuriyeti Cenevre Anlaşmasını ihlal mi ediyor
Lübnan’dan gelen göçmenleri taşıyan teknenin Kıbrıs kara sularına girmesine izin verilmeden göçmenlerin Lübnan’a geri gönderilmesi olayı Cenevre Antlaşmasının ülkelerin göçmenlere iltica başvurusu hakkı tanımak ve her vakayı ayrı ayrı ele almak zorundadır maddesini ihlal ediyor. Devlet televizyonuna açıklama yaparken “bundan başka bir seçseçeneğimiz yoktur” diyen İçişleri Bakanı Nikos Nuris bundan sonra başta Lübnanlılara karşı ülkeye gelen göçmenlere karşı tutumun bu olacağını ima etti. Bakan son 24 saat içinde Lübnan’dan gelen göçmen dolusu teknelerin üçten fazla olduğunu açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir teknede yer alan 14 çocuk, 6 kadın ve 13 erkeği geldiği ülkeye geri göndermek için özel tekne kiralama yöntemine başvurdu.
- Lavrof’un yarınki Kıbrıs ziyaretinin gündeminde yakıcı konular yer alıyor. Yarın Salı günü Kıbrıs’a gelecek olan Rus Dışişleri Bakanının Kıbrıs ziyareti özellikle ABD’nin iki ülkenin ilişkilerini bozmaya çalışması sonrası önemli olarak değerlendirildi. Lavrof’un Kıbrıs ziyareti sırasında iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 60. yılı vesilesiyle açılacak olan serginin de açılışı yapılacak.
Haravgi gazetesi Rusya’ya ve Kıbrıs davasındaki geleneksel desteğine ihtiyacı olması nedeniyle “kızgın patates”in Kıbrıs Cumhuriyetinin elinde olduğunu yazıyor.
- Talasemi hastalarına 50 yaşından itibaren özel ödenek
Meclisin Çalışma Komisyonu yarın Salı günü Talasemia hastalarına 50. yaşlarında özel ödenek verilmesi konusunu ele alacak. Konu oylamaya gitmesi üzere Meclisin gelecek oturumunda ele alınacak.
Filelefteros gazetesi:
- Aşırı sıcaklar gitmedi bir günlük ara verdi
Aşırı sıcaklar yerini mevsimin normal şartı olan 36 dereceye bırakmak niyetinde değil. Meteoroloji Dairesinin verdiği bilgilere göre bugün sıcaklık 39 derecede seyredecek. Ancak bölgeyi etkilemekte olan sıcak hava kütlesi nedeniyle yarından itibaren sıcaklık yine kırka çıkacak. Bugün hava açık olacak ve sıcaklık derecesi önceki günlere kıyasla daha düşük olacak. Bunun yanı sıra yangın çıkma ve yayılma riski taşıyan rüzgârlar olmayacak.
Meteoroloji Dairesine göre bugün sabah saatlerinde 3 şiddetinde esecek olan rüzgâr ilerleyen saatlerde dört şiddetine kadar çıkacak.
Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ise sıcaklığın artması bekleniyor.
- Larnaka’da dükkânlar birbiri ardına kepenk indiriyor. Koronavirüs vakalarının artması nedeniyle uygulanan önlemlerden etkilenen 30 dükkân kapandı. Dükkân sahipleri çaresizlik içinde.
- Ankara’dan Yunanistan’a karşı savaş havası esiyor
Türkiye Ege’de savaş havasını sürdürüyor. Ankara her gün Yunanistan’a karşı tehditlerini sürdürmekte. Türk Dışişleri Bakanlığı sosyal medya sayfalarıyla Yunanistan’ı tahrik etmeye devam ederken Recep Tayyip Erdoğan da tehditlerini sürdürüyor.
- Druşa’nın göbeğinde pırlanta değerinde yeni müze – Periferik Tarım Müzesi tüm Akama geleneklerini yansıtıyor
Politis gazetesi:
- YESİ’li Acil Servislerde de kuyruklar devam ediyor
Devlet hastanelerinin acil servisleri YESİ’ye girmesine girdi ama sorunları çözümsüz olarak kalmaya devam ediyor. Yurttaşlar YESİ öngörülerine göre kişisel doktorlarını ziyaret etmesi gerekirken en ufak sebeplerle acil servise gitme alışkanlığını sürdürüyor. Özel Hastane acil servisleri devreye girmeden ve nöbetçi bölümleri kurulmadan sorunun çözülmesi beklenmiyor.
- Bitmeyen göçmen akışı baş ağrısı yaratıyor
Cumartesi günü Paralimni’ye ulaşan göçmenler koronavirüs testinden geçtikten sonra Purnara göçmen kampına gönderildi. Bu arada Limasol’a gelen Lübnanlı 33 göçmen ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kiraladığı bir tekneyle Lübnan’a geri gönderildi. Adalet ve İçişleri bakanlıkları yetkililerinden oluşan Bakanlıklar arası komisyon bugün konu hakkında toplanacak.
- Nerden buldun yasası
Mal varlığı beyannamesi yapmayan 16 kamusal kişilik binlerce avroluk para cezası kesildi. Ancak verilen para cezaları uzun süredir ödenmeden bekliyor. Üç kişilik bağımsız komite konuyu ele almak üzere önümüzdeki günlerde bir araya gelecek. Yüksek yetkililerin beyannameleri ise hâlâ kontrol edilmedi.
Alithia gazetesi:
- Türk tehditlerine Avrupa uyarıları
Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine AB’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a tam destek verdiğini vurguladı. Avusturya Şansölyesi ve Fransa Dışişleri Bakanından Türkiye’ye karşı sert kınamalar.
- Bugün İçişleri Bakanlığında göçmenlerin dalgalar halinde Kıbrıs’a gelişi konusu ele alınıyor
Son 48 saat içinde Lübnan’dan ülkeye yoğun göçmen akışı Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetini alarma geçirdi. Bakanlıklar arası Komisyon bugün acilen toplanıyor. Son 48 saat içinde Kıbrıs’a gelen 3 tekneden inen göçmenlerin sayısının 114 olduğu bildirildi. 20 göçmen de işgal altındaki bölgeden geldi. Hükümet 33 göçmeni Lübnan’a geri göndermeyi başardı.
- Halk tarafından sevilen Yunanlı Arşimadrit Andreas Konanu’nun Kilise kadrosundan istifa edip cübbeyi atma kararını açıklaması üzerine Yunanistan ve Kıbrıs’taki dindar kesimler ikiye bölündü. Konanu sosyal medyada kilise adamından çok bir psikolog ve aile danışmanı olarak hareket ediyordu.
29 yıl kiliseye hizmet ettikten sonra kiliseden ayrılmayı seçen Konanu’nun sosyal medyadan takipçilerinin büyük bir kısmı bunun şahsi tercihi olduğunu ve bu hakka sahip olduğunu savunurken diğer bir kesim de olayla ilgili şikâyet ve itirazlarını dile getirdi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand