04.09.20 basın özetleri

Alithia gazetesi:
Alithia Rus deniz gücü Kıbrıs’ta Türk navteksiyle tatbikat yapıyor – Moskova Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını görmezden geliyor başlıklarıyla veriyor ana haberini.
Gazete ön sayfasındaki haberinde şöyle yazıyor:
Rusya’yla aramızda büyük siyasi sorun ortaya çıktı. Rusya’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde yaptığı askeri tatbikatı konusunda Türkiye’yi rahatsız etmemek için, Kıbrıs Cumhuriyeti kendisine başvurulmasını istediği halde, tüm diğer ülkelerin yaptığı gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne başvurmak yerine merkezi İspanya’da bulunan Dünya Güvenlik Örgütüne başvurdu. Bu olay Kıbrıs Cumhuriyeti’nin itibarını zedeledi. Türkiye söz konusu Rus tatbikatı için navteks yayınladı, Rusya ise buna itiraz göstermedi.
Aynı haber Filelefteros gazetesinde de ana haber olarak yer alıyor.
Gazete “Navteksli Rus mesajı – Hava ve deniz gücü tatbikatı vasıtasıyla politika” başlıkları altında ana haberinde şöyle yazıyor: İki Rus tatbikatının bir süreliğine daha önce ilan edilmiş olan Türk navtekslerinin geçerli olduğu bölgelerin içinde yer alması, uluslararası pratik çerçevesinde bu bölgelerde Yunanistan ve Kıbrıs’ın Navtex, araştırma ve kurtarma çalışmaları yapma yetkisinin olmadığı mesajını veriyor.
Rus deniz ve hava askeri tatbikatının Türkiye’nin Barbaros’un sismik araştırmaları için navteks ilan ettiği bölgede yer alacak olması ve Rusya’nın tatbikatta roket kullanacak olması sismik araştırma gemisinin bölgedeki varlığıyla uyuşmuyor. Rus tatbikatının gerçekleşmesi için gerekli olan navteks Akdeniz’de navteks koordinatörlüğü yapan İspanya Deniz Kuvvetleri ve Kıbrıs Araştırma-Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından ilan edildi.
Türkiye Rus tatbikatlarıyla genel olarak yaptığı gibi suları bulandırmak maksadıyla aynı gün akşamüzeri saat 7:30’da aynı Rus tatbikatı için navteks ilan etti.
Haravgi gazetesi de “Rus tatbikatları için yeni navteks savaşı – Rusya rahatsızlığını ifade etmek için üçüncü bir örgüte başvurdu” başlıkları altında olaya yer veriyor.
Gazete “Rusya NOTAM ve Navteks ilan ettiğinde yaptığı gibi bu kez Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına haber vermek yenine İspanyol Örgütü NAVAREA III’e başvurdu” diye yazıyor.
***
Haravgi gazetesi ana haberini “7 yıldır iktidardalar, suçu yine Hristofyas’a yüklediler – Başsavcı Araştırma Komisyonu atamakta engel görüyor – Partiler suiistimal ve yolsuzluk var diyor – Darbe sırasında bile Polis Meclise girmemişti” başlıkları altında veriyor. Haberin özetinde şöyle yazıyor:
Hükümet yeni bir şaşırtmaca oyununa başvurdu. Hristofyas döneminde verilen vatandaşlıkların yer aldığı bir belge hazırladı. “Suçun yine Hristofyas’a atılmasının zamanıydı” diyen AKEL Genel Sekreteri “yalanın yolu kısadır” diye ekledi. Son yıllarda ifşa edilen verilmiş tüm sorunlu vatandaşlıklar Anastasiadis döneminden.
***
Politis gazetesi ana haberini Hükümetin işletmelere destek programına ayırmış. Başlıkları şöyle: İşten atmalara karşı önem taşıyan soluk aldırma planları – Çalışanlarını işten atma yoluna gidecek olan işletmeler program dışı kalıyor”.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Sosyal partnerlerin taleplerine cevap veren Hükümet işletmelere ve çalışanlara destek programını yenileyerek iki ay daha uzattı. Personel fazlası ilan ederek işten çalışan çıkartacak olan şirketler bu programdan faydalanamayacak. Program için 106 milyon avro tahsis edildi.
Önümüzdeki ayların kritik olacağı konusunda uyaran Maliye Bakanı Konstandinos Petridis “dolayısıyla mali politikanın kriz öncesindeki gibi olamayacağını söyledi. Bakan Ulusal Kalkınma Programının hayata geçebilmesi için siyasi rıza gösterilmesini istedi.
Habere yer veren Alithia gazetesi de söz konusu programın hedefinin pandemi nedeniyle çalışma döngüsü kötü etkilenen 1000 küçük ve orta işletmenin desteklenmesi olduğunu yazdı.
***
Gazetelerin diğer haberlerine bir göz atalım.
Alithia gazetesi:
- 2008 yılına ait araştırma Dimitris Hristofyas zamanında 140 sorunlu vatandaşlık verildiğini gösterdi
Bağımsız araştırma komitesi verilmiş olan tüm vatandaşlıkları inceleyecek. Bunların arasında 2008 ile 2012 yılları arasındaki yani Hristofyas iktidarı döneminde verilmiş olan 140 sorunlu vatandaşlık olayı da var.
- Koronavirüs:
Virüs aşısı Kasım ayında hazır olacak. AB üye ülkelere 30 milyon aşı tahsis edilecek. Dün Kıbrıs’ta yapılan testler sonucunda üç yeni vaka kaydedildi.
- Kıbrıs bugün de fırın… Sıcaklık 46 dereceye varacak
***
Filelefteros gazetesi:
- Doğu Akdeniz’deki gerginliğin giderilmesine yönelik hareketler – Erdoğan Merkel’e karşı olumsuz
24 Eylül tarihi ve Avrupa Konseyi toplantısı yaklaşırken Doğu Akdeniz’deki gerginliğin giderilmesi doğrultusundaki hareketlilik de artıyor. Kıbrıs’a yapılacak ziyaretler, MED 7 toplantısı ve Avrupalı yetkililerin temasları özel önem taşıyor. Erdoğan’ın Merkel’e yönelik mesajları olumsuz. Türkiye ABD’nin Kıbrıs’a uyguladığı ambargonun kısmen kaldırılmasından şikâyetçi.
- Britanya’da üniversite eğitimi alacak olan erlere erteleme verildi
Bakanlar Kurulu dün düşük okul harcından yararlanabilmeleri maksadıyla Britanya’daki üniversiteleri kazanan ve askeri görevini yapan erlerin görevinin ertelenmesine karar verdi. Milli Muhafız Ordusunda oluşacak olan boşluk sözleşmeli erlerle doldurulacak.
- Dün Larnaka Hastanesi ameliyat bölümü kapandı
Hastanede sadece bir anestezisyenin bulunması nedeniyle dün Larnaka Hastanesinde yapılması planlanan ameliyatlar iptal edildi.
***
Politis gazetesi:
- “Eski eserler Kutsal çıkarlara kurban ediliyor”
Eski Eserler Dairesi’nin Kilisenin antik İerokipia bölgesinde inşa etmekte olduğu gökdelen ve otele göz yummasına tepkiler çoğalıyor. Yerel yönetimden sonra partiler de olaya tepki gösterdi. Partilerden kültür mirasının Başpiskoposluğun kazanç ve çıkarlarına kurban edildiğine dair şikâyetler…
AKEL ve Ekologlar Eski Eserler Dairesinin inşaata izin verme kararının yukarıdan gelen baskılardan dolayı verildiğini savundu.
- EuroAfrica İnterconnector’ın Kıbrıs-Mısır elektrik bağlantısı planı çalışmalarının başlaması iznini aldı
Çalışmanın birinci aşamasının maliyeti 1 milyar avroya ulaşıyor. 2023 yılının Aralık ayına kadar Kıbrıs Yunanistan ve Mısır-Kıbrıs elektrik bağlantısı sağlanacak.
- Kıskandığı için hayat arkadaşını bıçakladı
İşyerinde sevgilisinin bıçaklı saldırısına uğrayan 36 yaşındaki Filipinli kadın Baf hastanesinde ameliyat edildi. Durumunun kritik olduğu bildiriliyor. 27 yaşındaki gencin kadına saldırması sırasında kurbanın seslerini işiten çalışma arkadaşları olay yerine koşarak saldırganı yakaladı. Zanlı bugün Mahkemenin karşısına çıkacak.
Haravgi gazetesi:
- Maraş ve çözüm için eylemler
Dün onlarca kişi pandemiyle ilgili önlemleri alarak dün Maraş’ın geri alınması ve federal bir çatı altında K/Rumlarla K/Türklerin barış içinde yaşaması için bir çözüm bulunması lehine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde eylem yaptı.
- Moskova’dan ABD ambargosunun kaldırılmasına yönelik tepkiler
Rus Federasyonunun Lefkoşa Büyükelçisi Osaçi “ABD Moskova – Lefkoşa ilişkilerinin bozulmasını istiyor” dedi
ABD Büyükelçisi Judith Garber’ın Rusya’nın bölgedeki rolüne ilişkin açıklaması Moskova’nın tepkisine neden oldu. Rusya’nın Büyükelçisi Stanislav Osaçi sosyal medya vasıtasıyla yaptığı açıklamada ABD Büyükelçisi Garber’ın Rusya’nın bölgedeki istikrar bozucu rolüne ilişkin açıklamalarının Moskova’da şaşkınlık yarattığını yazdı. Osaçi ABD’nin Rus gemilerinin Kıbrıs limanlarına girmesinin yasaklanması talebini öne çıkararak Moskova-Lefkoşa ilişkilerine zarar vermeyi arzu ettiğinden söz etti.
Osaçi şöyle yazdı:
Bir başkasını yargılamadan önce bir kimsenin kendi yaptıklarına bakması gerektiğine inanıyoruz. Rusya’nın ABD’nin aksine resmi Şam Hükümetinin davetiyle Suriye’de bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Suriye’de ülkedeki terör çıbanı Rusya’nın sayesinde patlatılmış ve tüm Akdeniz bir terör devleti riskinden kurtarılmıştır.
İstikrar bozucu role ilişkin olarak ise Osaçi ABD’nin Irak, Suriye, Mısır ve Libya gibi ülkelerdeki faaliyetlerini hatırlamak yeterli olur. Bu faaliyetleri kan, kaos, çatışmalar ve eşi görülmemiş bir göç krizi izlemiştir, dedi.
Bu arada dün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki tatbikatı konusunda bilgilendirilmemesi olayı ise Rusya’nın ABD müdahalesine tepkisi olarak değerlendirildi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand