30.09.20 basın

Filelefteros gazetesi ana haberini “Ağırlık merkezi değişiyor – Yunanistan'da ABD’den Türkiye hedefli mesajlar – Avrupa Zirvesi öncesinde diplomatik maraton – Nikos Dendias bugün acilen Lefkoşa’ya geliyor” başlıkları altında veriyor. Haberin içeriğinde şöyle yazıyor.
Mayk Pompeo’nun Yunanistan ziyareti ABD’nin Doğu Akdeniz’deki niyetleri konusunda bir mesaj daha verdi. Pompeo’nun Girit’in Suda üssündeki açıklamalarından sonra ABD’nin şu ana kadar Türkiye’de olan ağırlık odağını Yunanistan’a taşıdığı apaçık. Girit’teki askeri deniz üssü Amerika’nın Doğu Akdeniz’i kontrol edeceği bir karargâha dönüşüyor.
Yunan Cumhurbaşkanı Kiriakos Mitsotakis Suda’nın bu yolla geniş bölgenin en stratejik noktasına dönüştüğünü söyledi. Yunanlı Başbakan “konuşmalarımızda egemen olan konuların Doğu Akdeniz’deki güvenlik meseleleri olduğu açıktır. Doğu Akdeniz son dönemde Türkiye’nin saldırganlığından etkilenen çok hassas bir bölgedir.” dedi.
Türkiye’ye sorumluluk yükleme oyununa girmeden Yunanistan’ın bölge için kazandığı stratejik role değinmeyi tercih eden Amerikalı Bakanın ise açıklamalarında çok dikkatli olduğu göze çarpıyordu. Washington Bakanın Selanik’teki iki ülkenin ekonomik ve enerjik konularındaki ilişkilerine, Girit’teyse ağırlığın savunma alanına ilişkin açıklamaları vasıtasıyla hedef belirtmeden önemli mesajlar verdiğini düşünüyor.
Lefkoşa bugün Mayk Pompeo’nun Yunanistan ziyareti konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilecek. Bugün adaya gelecek olan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias öğleden sonra Nikos Hristodulidis ile bir görüşme yapacak. Son anda yapılması kararlaştırılan bu ziyaret Avrupa liderler toplantısı öncesi görüşmeler dahilinde gerçekleşiyor. Bu arada Kıbrıs’ta bulunan İspanya Dışişleri Bakanının da öğleden sonra Nikos Hristodulidis ile görüşmesi bekleniyor.
Bugün Brüksel’e hareket eden Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise hedefinin Kıbrıs ile Avrupa Birliğinin inanırlığının kurtarılması olduğu açıklaması yaptı.

Ana haberinde Pompeo’nun Yunanistan ziyaretini ele alan Politis gazetesi ise şu başlıkları kullanıyor sd.
“ABD Doğu Akdeniz’e focus yapıyor –Pompeo Suda’da Atina ile sıkı stratejik ilişkiler mesajı verdi”.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor: Amerikalı Dışişleri Bakanına göre ABD – Yunanistan ilişkileri doruk noktada. Pompeo Girit’ten Ankara’ya Atina ile olan sorunlarını çözmek için diyaloğa oturma mesajını verdi.
Amerikan savaş gemisi Uss Hershel Woody Williams Suda’ya yerleşiyor. Mitsotakis açıklamalarında Suda’nın bölgenin en stratejik noktası haline geldiği değerlendirmesi yaptı.

Alithia gazetesi de konuya ana haber olarak olmasa da ön sayfadan yer veriyor. Şöyle;
“Suda’da dev helikopter gemisi – Son teknoloji ürünü müthiş USS Hershel Woody Williams Suda’da – Mitsotakis: Diplomasi zamanı gelmiştir – Pompeo: Yunanistan istikrar ayağı” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor: ABD Dışişleri Bakanının Yunanistan ziyaretinin büyük öneme haiz olduğu ortaya kondu. Bunun tek nedeni State Department sorumlusu olarak aynı dışişleri bakanının Yunanistan’ı ikinci kez ziyaret etmesi değil. Şurası bir gerçektir ki Mayk Pompeo’nun Nikos Dendias ve Kiryakos Mitsotakis ile görüşmeleri özlü bir içeriğe sahipti ve Amerikan – Yunan askeri işbirliğinin güçlendiğini ortaya koyuyordu.
“Güvenlik alanındaki işbirliğimiz büyük derecede ve çok hızlı bir şekilde gelişti” diyen Mayk Pompeo Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de bir istikrar ve refah ayağı oluşturduğunu vurguladı. Pompeo ABD’nin yeni yüzer operasyon üssü USS Hershel Woddy Williams’ın daimi olarak Suda’da kalacağını açıkladı.

Bu arada Alithia gazetesi Dendias bugün olağanüstü bir ziyaret için Kıbrıs’a geliyor başlığı altında Yunan Dişişleri Bakanının Kıbrıs ziyaretini bildiriyor. Şöyle yazıyor: AB liderler zirvesi öncesinde perde arkasındaki gelişmeler dorukta. Nikos Dendias Nikos Hristodulidis ile görüşmek üzere bugün acilen Kıbrıs’a geliyor. Görüşmelerde Türkiye’nin devam eden tahriklerine rağmen Kıbrıs’ın veto uygulamaya devam edip etmeyeceği konusu görüşülecek.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise yaptığı bir açıklamada “herhangi bir değişiklik olmadı. Bizim hedefimiz gerek Avrupa’nın gerekse de Kıbrıs’ın güvenilirlik ve itibarının korunması olacaktır” dedi. Anastasiadis Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasının kendiliğinden bir hedef olmadığını, hedefin Türkiye’nin AB’ne üye adayı bir ülke olarak sorumluluklarını AB ilke ve değerleri doğrultusunda yerine getirmesinin sağlanması olduğunu söyledi.

Haravgi gazetesi de iç sayfalarında Pompeo’nun Yunanistan ziyaretine yer veriyor.
ABD’nin askeri varlığı güçlendirildi – 3+1 çerçevesine net atıf ve güvenlik alanının güçlendirilmesi başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Amerikalı Dışişleri Bakanının Suda’yı ziyareti özünde ABD’nin Yunanistan’daki askeri varlığını güçlendirirken Ankara’ya da Doğu Akdeniz’deki gerginliğin düşürülmesine yönelik yeni bir mesaj veriyor.

Haravgi’nin ana haberinden başlayarak diğer bazı haberlerine bir göz atalım.
Gazete manşetinde Devlet Hastanelerine destek verilsin diye yazıyor. Haberin alt başlıkları şöyle:
“Sağlık Bakanlığı sorumluluk topunu başkasına atmasın – Hastanelerin özerkleşme sürecini Hükümet denetlemelidir – Sağlık profesyonellerine gerekli tüm araçlar verilsin”. Gazete ön sayfasında haberi şöyle özetliyor:
Sağlık Bakanlığı topu Sağlık Sigortası Kurumuyla Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumuna atamaz. Hükümet Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumuna müdahale etmek ve devlet hastanelerinin modernizasyonu ve özerkleştirilmesi sürecini denetlemekle yükümlüdür. Devlet hastaneleri sağlık sistemi içindeki temel hizmet ayağı ve aynı zamanda sistemi yürüten kurumlar arasında denge mekanizması oluşturmak zorundadır.

Haravgi’nin diğer haberlerine bir göz atalım
Ara müzik
- Katastrofik başarısızlıkları yetmezmiş gibi bir de üste çıkmaya çalışıyorlar – AKEL Hükümeti doğurduğu sonuçlar konusunda BM GS’nin raporlarına bakmasını söyledi
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Hükümetin Kıbrıs sorunu politikasına yaptığı eleştirilere cevaben Hükümet ile DİSİ’nin partiye yönelttiği temelsiz ve ahlak dışı suçlamalar karşısında AKEL “Ülkenin ve yurttaşların güvenilir, istikrarlı ve ciddi politikalara ihtiyaç duyduğu konusunda hemfikiriz. Yani tam da Anastasiadis DİSİ Hükümetinin sahip olmadığı şey budur” cevabını verdi.
AKEL Basın Sözcüsü dün yaptığı ilgili açıklamada “Hükümet Kıbrıs sorunundaki istikrarsız politikalarıyla Kran Montana toplantısının başarısızlığa uğraması konusunda Türkiye’yi aklamayı başardı. Hükümetin akrobatik hareketleri sayesinde Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs sorunundaki uzun süreli durgunluğun sorumluları arasına sokmayı başardı. BM GS’nin raporlarında vardığı sonuçlar bunlardır” dedi.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu İdareciler farklı görüşleri ve eleştirileri her ne kadar şeytanca göstermeye çalışsa da AKEL’in susmak niyetinde olmadığını belirtti ve Kritik anlar içinden geçildiğini, taksim tehlikesinin çok büyük olduğunu ve susmanın suç birliği yapmak demek olduğunu söyledi.
- “Rus gemilerinin Kıbrıs limanlarına gelmesinin devam etmesi sorundur” – ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Matthew Palmer Doğu Akdeniz’in ABD için stratejik alan oluşturduğunu söyledi
ABD’nin Kıbrıs’a askeri yakınlaşmasına ve Rus ile Çin karşıtı önceliklerine değinen Matthew Palmer Doğu Akdeniz’in ABD için birleştirici stratejik alan oluşturduğunu ifade etti.
Economist dergisinin telekongresinde konuşan Palmer ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun Yunanistan ve Kıbrıs’ı ziyaretlerinin önemine değindi.
Amerikalı Dışişleri Bakan Yardımcısı Rus gemilerinin Kıbrıs limanlarına girmeye devam ettiğine de değinerek ABD’nin bu konudaki endişelerini Kıbrıs Hükümetine bildirmeye devam ettiğini söyledi.
Bu arada aynı kongrede konuşan enerji konularından sorumlu Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fransis Fanon Doğu Akdeniz’de doğal gazın barış faktörü olabileceğine ve işbirliklerinde katalizör rol oynayabileceğine vurgu yaptı.
- Dün yapılan 2.685 PCR testi sonucunda 30 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği açıklandı. Kıbrıs’ta mevcut olan toplam vaka sayısı 1.743’e ulaştı. Şu anda Mağusa Devlet Hastanesinde 16 korona virüsü hastası tedavi görüyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hem dün hem de ondan önceki günlerde saptanan yeni vakalardaki taşıyıcı ve hasta kimselerle teması olan kişilerin iz sürümü listesinde yer almadığı söylendi. Bu olayın endişelere yol açtığını söyleyen Bakanlık “üz sürümü prosedürünün hedefine ulaşması için virüse pozitif olduğu tespit edilen kişilerin sorumlulukla davranıp tüm temaslarını bildirmesi gerektiğini vurguladı.
- Çalışanların yüzde altmıştan fazlası çalışma saatleri konusunda söz hakkına sahip değil
AB çalışanlarının yüzde 61’inin Kıbrıs çalışanlarınsa yüzde 74’ünün çalışma saatlerini işverenler ve müşteriler belirliyor. Eurostat’ın yayınladığı verilere göre 2019 yılında 15 ile 74 yaş arası 194 milyon çalışandan 118 milyonunun çalışma saatlerini işveren, işletme ya da müşteriler belirledi.
Bunun yanısıra AB toplamında çalışanların yüzde 17’si Kıbrıs’ta ise yüzde 10’yla işte olmadıkları bir zamanda işveren veya müşteri iletişim kurdu.Yaklaşık olarak çalışanların beşte biri haftada bir kez işveren veya müşterinin zamansız taleplerini gerçekleştirmek zorunda kaldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand