03.09.20 köşe yazısı

Filelefteros gazetesinden Hristalla Haciyeoryiu’nun 02.09.20 tarihli köşe yazısı:
Başlık: Bizim Snowden
DİSİ Genel Başkanı Aveof Neofitu yaptığı açıklamalar hatta eski Maliye Bakanı Haris Yeoryiadis de Kathimerini gazetesinde yayınladığı bir makalesi vasıtasıyla yurttaşlık verme programının boşluklar içerdiğini kabul etti. Haris Yeoryiadis makalesinde ne kaparsam kârdır yaklaşımlarından vazgeçmemiz gerektiğini dahi yazdı. Ve bunu sadece güne bakarak yarının ekonomisini göz ardı eden yaklaşımlardan uzak durmak olarak açıkladı.
Buna ve yurt dışından çeşitli yönlerden gelen darbelere rağmen yurt içinde konu El Cezire’ye bu bilgileri kimin sızdırdığı meselesine dönüştürüldü. Dikkatler Meclise döndü Polis Meclise baskın yaptı ve böylelikle de Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e dik durduğu görünümünü yaratma fırsatını verdi.
Ancak bu da oyunun bir parçasıdır. Halkın gözünü boyamaya çalışmaktır. Bu olay da yakında unutulacak ve dün Dimitris Şilluris’in “Yorkaci listesiyle bundan böyle uğraşmıyorum” açıklamasındaki gibi konu kapanacak. Bizse El Cezire’ye konuyu kimin sızdırıp Kıbrıs’ı ağzına alma fırsatını verdiğini asla öğrenmeyeceğiz.
Bu arada kamu oyu zokayı yuttu ve pasaport verme dükkânıyla ilgili bilgileri sızdıran X kişinin kim olduğunu daha bilmeden onu idam etmeye hazırlanıyor.
X kişi bu durumda hain midir yoksa kahraman mı? Snowden hain miydi yoksa kahraman mı? Çoğumuz için Snowden kahramandı. ABD’nin istihbarat örgütünde çalışan Snowden işi gereği Amerika’da toplu izleme programının nasıl uygulandığını biliyordu ve bunu ortaya döktü. Halk bundan zaten şüpheleniyordu ama Snowden ona kanıt sundu. Amerikan Hükümeti içinse bu şahıs bir hain, bu yüzden Rusya’ya sığındı.
Dolayısıyla Snowden bir kahraman çünkü biz Amerika’dan nefret etmeyi pek severiz. Bizim Snowden’ımızsa Azizler toprağı Kıbrıs’ı rezil kepaze etti. Çöplerini halı altına atmayı pek seven bu ülkeyi. Kol kırılır yen içinde kalır. Pasaportlar durumundan hepimiz faydalandık deniyor. Yanlış. Pasaport verme programından hem doğanın hem de makroekonomimizin aleyhine olacak biçimde sadece çok küçük bir grup insan faydalandı. Ve eğer Snowden bir kahramansa o zaman bizim X kişi de kahramandır. Yeter ki başımıza gelenler bu kez bize ders olsun.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand