29.09.20 basın

Alithia gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
Mayk Pompeo’un Atina ziyaretinden Türkiye’ye mesajlar – İncirlik üssünün askeri donanımı Suda’ya yerleştirilsin – Yunanistan ile ABD’nin arzusu 3+1 işbirliğini güçlendirmek – Deniz bölgeleri meseleleri uluslararası hukuk çerçevesinde barışçıl bir şekilde çözülsün
Haberde şöyle yazıyor:
Mayk Pompeo’nun Yunanistan ziyareti Türkiye’ye mesajlar veriyor. Times gazetesi bu konuda şöyle yazdı: ABD Dışişleri Bakanı Yunanistan yetkilileriyle yapacağı görüşmede ABD’nin İncirlik üssündeki askeri donanımının Girit’in Suda üssüne yerleştirilmesini konuşacak. Bu ise ABD’nin Erdoğan’dan beklentileri konusundaki sabrının tükendiğini gösteriyor. Girit’te bulunan Pompeo bugün Yunan Başbakanı Mitsotakis ile görüşecek. Pompeo dün Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüştü. Görüşmenin ardından Yunanistan ile ABD’nin 3+1 yani Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD işbirliğinin çeşitli alanlarda güçlendirilmesi arzusu ifade edildi. Bunun yanı sıra iki ülke deniz bölgeleriyle ilgili meselelerin uluslararası hukuk temelinde barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini yeniden teyit etti. ABD Dışişleri Bakanı Yunanistan’ın bu yönde hareket ettiğini ve Türkiye’nin de aynısını yapacağı umudunu ifade etti.

Filelefteros gazetesi:
Pompeo’dan 3+1 – Dendias’la ortak açıklamada Erdoğan’ı son derece rahatsız eden mesajlar başlıkları altında ana haberini veren gazete şöyle yazıyor:
ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun Yunanistan ziyaretiyle ABD Ankara’ya mesajlar verdi.
Mayk Pompeo’nun Yunanistan ziyareti öncelikle zaman bakımından önem taşıyor. Zira Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırgan hitabeti yanı sıra önümüzdeki Perşembe günü Avrupa Konseyi toplantısı yapılacak. ABD Avrupa toplantılarına katılmasa da gerekli gördüğü mesajları vermeye dikkat gösteriyor.
İki: İki bakanın açıkladığı 3+1 işbirliğine verilen önem büyük önem taşıyor. Zira bununla bir yandan Erdoğan’ın rahatsız olduğu bir işbirliğinden söz ediyorlar öte yandansa Kıbrıs ve Yunanistan’la daha aktif ve daha sıkı işbirliğinin iki ülkenin İsrail’le olan mükemmel ilişkilerinin bir sonucu olduğunu gösteriyor.
Üç: “ABD Yunanistan’ın bölge ülkeleriyle diyalog ve uluslararası hukuk temelinde deniz bölgelerini sınırlandırmaya hazır olduğunun teyit edilmesini selamlıyor” açıklaması belirli mesajlar veriyor. Yunanistan’la Mısır’ın anlaşmasını ima eden bu cümle Türkiye ile de benzeri bir yolun izlenmesi gerektiğini işaret ediyor.
Dört: ABD Dışişleri Bakanının Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile Suda’da görüşecek olması iki ülkenin askeri işbirliğinin düzeyinin yükseltildiğinin göstergesi. Bu durum ABD’nin İncirlik üssünden ayrılmaya karar vermesi halinde Suda üssünün onlar için bir alternatif çözüm oluşturacağını gösteriyor.
Bu arada Times gazetesinin İncirlik üssündeki kritik askeri donanımın Suda üssüne yerleştirilmesi yönünde öneriler yapılması doğrultusunda bir arayışın söz konusu olduğunu yazması da karakteristiktir. Hatta gazete Pompeo ziyaretinin ABD’nin Erdoğan’a karşı tahammülünün tükenmesini gösterdiğini de yazıyor.
Politis gazetesi de habere ana haber olarak değil ama ön sayfasında yer veriyor.
“Pompeo – Yunanistan, Türk Yunan ilişkileri ve arka planda Suda” başlığı altındaki haberinde gazete şöyle yazıyor:
ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo Selanik’ten deniz bölgelerinin diyalog, anlaşmalar ve görüşmeler temelinde belirlenmesi gerektiği mesajını verdi. Bu arada Yunan Savunma Bakanı Yunan Meclisinde yaptığı konuşmada Girit’te Doğu Akdeniz’de Savaş Filosunun varlığını güçlendirecek yeni bir üssün kurulacağını açıkladı.
Haravgi gazetesi:
Haravgi gazetesi “Yunanistan ABD’nin yaşamsal müttefiki. 3+1’in güçlendirilmesi arzusu ifade edildi – ABD’yi ilgilendiren güvenlik ve enerji konuları” başlığı altındaki bir haberinde Mayk Pompeo’nun ziyaretine yer veriyor. Gazete dün Mayk Pompeo ile Yunan Dışişleri Bakanı Dendias arasındaki görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada iki Bakanın görüşmede iki ülke arasındaki mükemmel ilişkileri ele aldıklarını ve güvenlik, savunma, yatırım, eğitim ve kültür alanlarında iki ülkenin daha fazla işbirliği ortak dileklerini ifade ettiklerini yazıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberine bir göz atalım:
Kıbrıs’ı çıkmazlara soktular manşetini kullanıyor ve şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün akşam Limasol’da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle yapılan bir toplantıda konuşurken ve Kıbrıs sorununa değinirken İletişimsel hilelere ve sihirbaz eğitimini çağrıştıran politikalara başvurmak için tüketilecek zaman kalmadı. Taksim kâbusu Kıbrıs’ı tehdit ediyor. Bu kâbusa kapıyı kapatmanın tek yolu Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış zeminde ısrar etmek ve BMGS’nin umudu canlı tutmamız için yapmamız gerekenlere bağlı kalmaktır, dedi.
Andros Kiprianu bu vurgulamalarıyla bir kez daha Kıbrıs’ı yönetenlere tehlike çanını çaldı. Kiprianu Türkiye’nin sürekli bir biçimde sıyrılmasına izin veren şeyin AKEL’in görüş ve açıklamalarının değil Anastasiadis’in tutarsızlıkları ve gel gitlerinin olduğunu vurguladı.
“İzledikleri politikalarla Kıbrıs’ı ikilemlere ve çıkmazlara tıktılar. İşin daha da tedirginlik verici yanı ise izledikleri taktiklerin sıfır sonuçlarından kaygı duymamalarıdır” diyen Andros Kiprianu son Dışişleri Meseleleri toplantısında Kıbrıs’ın yalnız kaldığına vurgu yaptı. Kiprianu bu konuda şöyle konuştu: Sayın Hristodulidis Dışişleri Bakanları toplantısından önce günlerce kanalları dolaşarak bizi Türkiye’ye acımasız yaptırımlar uygulanacağı konusunda bizi ikna etmeye çalıştı ancak sonuçta bir başına kaldı ve Yunanistan’ı bile ikna edemedi. Hepimizin şunu anlaması gerekirdi ki; AB bizim olduğunu hayal ettiğimiz değil kendine özgü bir karaktere sahiptir. AB çıkarlar ve konsensus felsefesi temelinde hareket eder. Yaptırımları değerlendirerek Doğu Akdeniz’de gerginliği düşürme ve Kıbrıs sorunu müzakerelerinin Kran Montana’da kaldığı noktadan devam etme yolunu açacak bir politika izlediğimiz takdirde fayda sağlayabiliriz.

Ve son olarak da Politis’in ana haberi:

Politis gazetesi ana haberini “Bakanlar Kurulu 19 vatandaşlığı geri alıyor” manşeti altında veriyor. Haberin alt başlıkları şöyle:
İçişleri Bakanından Araştırma Komitesinin bulguları temelinde öneri – Yedi yatırımcı ve 12 aile üyesi hakkında prosedür başlatıldı. MOKAS mallarına haciz koyuyor – Geri alınan vatandaşlıklar menüsünde sahte evraklar, yalan beyanlar, önemli verilerin saklanması ve kara para aklama var – Yüzlerce dava dosyası polise teslim. Oluşturulan polis soruşturma komitesi kısa sürede cezai suçlar konusunda sorgulamalara ve ifade alımına başlayacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand