28.09.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde öne çıkan konular Genel Sağlık Sistemi YESİ içindeki çarpıklıklar ve gelişmeler, altın pasaportlarla ilgili yeni ifşaatlar ve koronavirüsle ilgili durum.

Filelefteros ana haber olarak YESİ konusunu ele alıyor. YESİ İçindeki Düzen ve Çarpıklıklar – Kamusal ve özel sağlık alanlarında hastaların suiistimali ve karmaşık prosedürler – Doktorlar işlerine gelmediği için hastalara gerekeni sağlamıyor başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
YESİ içindeki doktorlar hastalarının ameliyatlarını YESİ dışındaki hastanelerde yapıyor ve hastalardan masrafları üstlenmelerini istiyor. YESİ dışındaki doktorlarsa Sağlık Sigortası Kurumuyla sözleşmeli meslektaşlarıyla anlaşarak hastalarının masraflarını YESİ’ye ödetiyor. Doktorları YESİ dışı hastanelerde çalışan hastalar sistem dışından aldıkları sağlık hizmetlerini ödeyemiyor. Bunlara paralel olarak YESİ içi doktor ve hak sahibi hastalar mevcut engeller nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Hastaların birçoğu eczanelerden ilaçlarını alamazken bir kısım hasta da bilinmeyen bir yolla kendilerini şahsi doktorlarının hasta listesinden silinmiş buluyor. Söz konusu hastalar durup dururken kendilerini hiç tanımadıkları doktorların listesinde buluyor.
Kamu ve özel sağlık alanında Sağlık Bakanlığı ve iki bağımsız örgüt olan Sağlık Sigortası Kurumu ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumunun sorumluluklarının yetkisi altındaki konularda çarpıklıklar, boşluklar, hasta suiistimali ve karmaşık işlemler göze çarpıyor. Hasta Dernekleri Federasyonuna bağlı Hasta Hakları Gözlemevinin bu tür olayları kaydetmediği gün yok. Hastalar Federasyonu Başkanı Marios Kulumas Filelefteros’a yaptığı açıklamada Kıbrıs sağlık alanında onlarca yıl boyunca mevcut olan çarpıklıklar sonucunda yer edinmiş olan yanlış zihniyetlerin mevcut olduğunu ve devlet kurumlarının bunu bütünsel bir şekilde ele alması gerektiğini söyledi.
Son dönemde vuku bulan üç değişik olayda hastalar kendilerini istenmeyen durumlar içinde buldu ve yardım istedi. Bu durumlarla ilgili olarak Hastalar Federasyonu Başkanı Marios Kulumas “Söz konusu olan şey YESİ içindeki çarpıklıklar değil. Söz konusu olan, yargılanması gereken zihniyetler ve taktiklerdir. Bu konuda daha fazla beklemek olmaz bu zihniyetler derhal değişmelidir” dedi.
Diğer iki durumda yatalak olan ve trakeostomi yapılması gereken iki hastanın, onları evde ziyaret eden doktorun Sağlık Sigortası Sisteminden aldığı ücreti yetersiz bulmasından dolayı hastaları ziyaretine son vermesi nedeniyle çaresiz durumda olduğu bildirildi.

Politis ve Haravgi gazeteleri ana haber olarak altın pasaportlar konusunu seçmiş.
Politis gazetesinin manşeti “Pasaport ticaretinde sorgu vakti… Politikacılılar, avukatlar, muhasebeciler, bankacı ve banka memurlarının sorgulanma zamanı geldi” şeklinde.
Politis Başpiskopos Hrisostomos’un da aranan Malezyalı Joe Low’ya Kıbrıs pasaportu verilmesi davası için ifade vermeye çağrılacağını yazıyor.
Gazete, muhtemelen işverenlerinin talimatı üzerine sahte belge ve yalan beyanlara imza atmak durumunda kalan sıradan memurların koruma altına alınacağını yazıyor.
Bu arada büyük hukuk büroları ve muhasebe şirketlerinde de belirli yatırımcılarla ilgili bulgulara el konulması amacıyla arama yapılması olası.
Bu arada Haravgi gazetesi de altın pasaportlar konusunu ele aldığı ana haberinde şu başlıklara yer veriyor:

Aşırı zengin yatırımcılara KDV bağışı – Milyonluk alışverişlere yüzde beş oranında KDV uygulaması – Vatandaşlık verilmesinin üzerinden yıllar geçtiği halde satın alınan mülklerin tapusu hâlâ verilmedi – Hem Meclis tarafından hem de 2021 yılında Sayıştay Başkanlığı tarafından denetim yapılacak.
Haravgi gazetesi ana sayfasında şöyle yazıyor:
Sayıştay Başkanlığının konuyla ilgili araştırması sonucunda hazırladığı raporda usulsüz KDV indirimleri, mülk alım işlemlerinde harç ve ücret ödememe ve daha pek çok usulsüzlük sonucunda devlet kasalarında binlerce avroluk kayıptan söz ediliyor. Sayıştay Başkanlığı önüne konan engellere rağmen geçen Ağustos ayında onaylanan yasanın uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek amacıyla 2021 yılı sonunda araştırmalarına devam edecek.

Ve son ana haberimiz de Alithia gazetesinden. Gazetenin ana haber başlıkları şöyle:
“Bilim adamlarından yeni endişe verici açıklamalar: Virüs kalbe de zarar veriyor – Dün yapılan yeni testler sonucunda 12 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Vakalardan bir tanesi bir kız öğrenci, bir tanesi Omonia kulübünden, bir tanesi de LİSİ ASİL takımından - Sağlık Komiseri Stella Kiriakidu ev karantinasında”
Haberde şöyle yazıyor:
Bilam adamlarının COVİD 19’un hastanın kalbine de zarar verdiğine ve hastanın uzun süreli kontrol altına alınmasına dair açıklamaları yeni endişelere yol açtı. Söz konusu açıklamalar dün Atina’da yapılan bir kardiyoloji kongresinde yapıldı.
Dün Kıbrıs’ta yeni 12 korona virüs vakasının tespit edildiği açıklandı. Bir tanesi Limasol’daki bir lisede okumakta olan bir kız öğrenci. Okulda gerekli önlemler alındı. Bir diğer vaka Omonia tamından çıktı. Bu arada Nea Salamina ve Ethnikos Ahnas takımlarında görülen vaka zincirleri uzuyor. Bir diğer vaka ise Lisi’nin ASİL takımı futbolcusu.
Hükümet test ve gerekli malzemelerin alımı için Meclis’ten 2.97 milyon avroluk bir paranın serbest bırakılmasını onaylamasını istedi.
Bu arada ev izolasyonunda bulunan Avrupa sağlık Komiseri Stella Kiriakidu da karantinadan kurtulamadı.

Gelelim gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına.
Filelefteros gazetesi:

- Yunanistan Hükümeti belgesi: Atina da Türkiye’ye karşı yaptırımlardan yana
Yunanistan Hükümeti de Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulanması konusunda net bir görüşe sahip. Hükümetin Yeni Demokrasi yetkililerine yönelik bir belgesinde böylesi bir tutumun Atina – Ankara diyaloğunu  olumsuz yönde etkilemeyeceğini yazıyor.
- PASİDİ sendikasından öneri – Hastanelerin işleyiş saatleri artırılsın
PASİDİ Sendikası devlet hastanelerinin işleyiş saatlerinin uzatılması konusunda Meclise muhtıra gönderdi. Muhtıra vasıtasıyla PASİDİ hastane personelinin “müşteri hizmetleri” konusunda eğitilmesi amaçlı seminerlerin de düzenlenmesini öneriyor. Sendika hastanelerde yanlışlar, boşluklar ve ciddi koordinasyon eksiklikleri tespiti de yapıyor.
- Düğün masrafları fırladı – Düğün salonlarının düğün yemeği ücretleri tavan yaptı
Koronavirüs nedeniyle alınan önlemler bu yıl yapılması programlanan düğünleri ileriye ertelerken Kıbrıs için alışılmadık bir sonuca daha neden oldu. Düğün yemek ve kokteylleri 2021 yılından itibaren sadece cebi dolu olanlar için ulaşılabilir olacak.
Lefkoşa’nın Eğlence bölgesindeki bir düğün salonu 250-300 kişilik normal düzeyde yemeğin ücretini adam başı 47 avro olarak belirledi. Lüks sınıfına giren yemeklerdeyse adam başı fiyat 57 avro.
Dağlık bölgelerdeki bir düğün salonu ise iç mekânlarını 50 kişilik bir davet için 5 bin avroya kiralıyor. 100 - 250 arası davetli için ücret 15 bine çıkarken 250 – 350 davetli arası içinse 20 bine yükseliyor. Söz konusu fiyatlar sadece mekanın kiralanmasını kapsıyor.
Politis gazetesi:
- Futbolculara pozitif vaka barajı
Geçtiğimiz hafta sonu toplam 25 yeni koronavirüs vakası kaydedildi. Kıbrıs’ta tespit edilen vaka sayısı 1696’ya yükseldi. Yapılan açıklamalar profesyonel futbol alanının zayıf halkayı oluşturduğunu işaret ediyor. Omonia’da ikinci bir pozitif vaka, Ethnikos Ahnas’ta yeni vakalar görülürken Lisi'nin ASİL takımında da ilk vaka tespit edildi.
- Gezi gemileri Limasol’a park etti – Manzara ile yarar bir arada
Geçen Mayıs ayından itibaren koronavirüs nedeniyle Limasol açıklarında beklemeye alınan süper lüks gezi gemileri Kıbrıs için hem manzara oluşturuyor hem de beklenmedik ekonomik faydalar sağlıyor. Gemiler ayrılırken bonus da bırakacaklar. Ancak bu gidişin 2021 yılından önce olması beklenmiyor.
Alithia gazetesi:
- Erdoğan doğal gaza el atıyor – Erdoğan Anastasiadis ve Mitsotakis dışındaki Avrupalı liderlere mektup gönderdi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ve Kıbrıs hariç Avrupalı liderlere mektup göndererek doğal gaz paylaşımının Kıbrıs sorununun çözümünden önce yapılmasını istediği öğrenildi. Mektup liderler zirvesinin ertelenmesinden önce yapılması beklenen 24 Eylül gününden bir gün önce gönderildi. Erdoğan mektubunda Yunanistan ve Kıbrıs’ı bir kez daha suçluyor, kendisini bölgedeki barış sağlayıcısı olarak gösteriyor ve Yunanistan’la koşulsuz şartız diyalog masasına oturmaya hazır olduğunu defalarca tekrarlıyor. Bu arada Erdoğan'ın danışmanı Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının imkânsız olduğunu, böylesi bir davranışın AB tarafından yapılmış bir mantıksızlık olacağını açıkladı.
- Kormacit’e dönüş – İşgal altındaki köyde yeni soluk yeni umut
Mahsurlara destek çerçevesindeki Hükümet programı dahilinde 12 genç çift çocuklarıyla birlikte Kormacit’e dönüş yaptı.
Haravgi gazetesi
- Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis sorumluluk topunu başkasına atıyor
Geçmişte Hükümet Birleşik Krallık ile Kıbrıs arasındaki ikili konuların karşılıklı halledilmesi konusunda hazır olduğunu açıkladığı halde Nikos Hristodulidis, şimdi Birleşik Krallık ile AB’nin gelecekteki ilişkilerinin tüm üye ülkeler adına AB tarafından belirlendiğini söylüyor.
- Omonia yarın Atina’nın Olimpiakos takımıyla yapacağı maçla ilgili hazırlıklarını bugün tamamlıyor. Bu arada Omonia’da bir futbolcu daha korona pozitif bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand