Basın Özetleri 25.09.2020

Filelefteros Gazetesi
- Niko’dan Tayip’e davet
“Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı’nı sorunları çözmek için diyalog kurmaya davet etti” yan başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı aradaki farklılıkları diyalog yoluyla çözmeye davet ettiği aktarıldı. Haberin detaylarında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in telekonferans yoluyla gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk mevkidaşına hitaben, Doğu Akdeniz konusundaki anlaşmazlıklarının Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı aracılığıyla da çözülebileceğini belirttiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuşmayla, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Salı günü yaptığı konuşmada söylediklerini dikkate alarak güçlü bir karşılık vermek istediği ve Erdoğan'ın "Önceliğimiz, uluslararası hukuka dayalı, adil bir temelde diyalog yoluyla anlaşmazlıkları çözmek" şeklindeki sözlerine katıldığını ifade ettiği belirtildi.
- Yeni bir Avrupa hayali için ekstra çaba
“Omonia geçmeyi hedefliyor” yan başlıklı haberde, Omonia’nın aldığı yenilgi sonrası Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansını sora soktuğu ancak Omonia futbolcularının 29 Eylül Salı akşamı Lefkoşa’da oynanacak ikinci maçta turu geçme inançlarını yitirmediği belirtildi. Haberin detaylarında, Omonia’nın Olympiakos ile Atina, Pire’deki “Yorgos Karaiskakis” Stadı’nda oynadığı play-off ilk maçında sahadan 2-0 yenilgiyle ayrılmasına rağmen ekstra bir çabayla turu geçmeyi hedeflediği aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Yeni önlemler öncesi Larnaka’da santra
“Sağlık Bakanlığı – KOP arasında futbolla ilgili görüşme” yan başlığıyla verilen haberde; düğünler ve diğer toplu etkinliklerin iptal edildiği, hastane ve okullardaki vaka takibinde sorunlar yaşandığı belirtilirken, futbolda yaşanan vaka artışlarını önlemek içinse nihai kararın bugün Sağlık Bakanı tarafından verileceği aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun bulaşma alanının genişlemesinden endişe duyduğu ancak sorunun protokollerdeki eksiklikten değil, protokollerin uygulanmasında yaşanan yetersizlikten kaynaklandığını düşündüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı ve Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) asbaşkanı önderliğindeki delegasyonların dün bir toplantı gerçekleştirerek durum değerlendirmesi yaptığı ve olası çözümleri tartıştığı, iki tarafında ortak düşüncesinin, sorumluluk alanına göre uygulama ve denetimden sorumlu kurumlar oluşturulmasıyla sağlık protokollerinin titizlikle uygulanmasına yönelik bir sonuca varmak olduğu belirtildi.
- Zararsız Odissea araştırması
“Çok geç ve çok az” yan başlığıyla verilen haberde, Baş Denetçi Odiseas Mihailidis’in dün kamuoyuna yayınladığı “altın” pasaportların çıkarılmasına ilişkin raporunda beklenenin aksine, "yatırımcılara" yönelik tek bir kelimenin dahi yer almadığı; geliştiriciler, avukatlar, muhasebeciler ve sağlayıcıların bu konudaki rolüne ise doğrudan veya dolaylı değinilmediği belirtildi. Haberde ayrıca, konuyla ilgili olarak medyanın Baş Denetçi Odiseas’a nazaran çok daha erken ortaya çıkardığı çok daha fazla veriyle, yatırım programının kötüye kullanılmasıyla ilgili şüpheli durumlara ışık tuttuğu vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Aslında salgın yeni başlıyor
“Kostrikis’in koronavirüs uyarısı” yan başlığıyla verilen haberde; Profesör Leontios Kostrikis’in salgınla bağlantılı olarak bir televizyon kanalına verdiği röportaja yer verildi. Haberin detaylarında, önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanlarında biri olan Kostrikis’in salgınla ilgili uyarılarda bulunarak, "Şimdi bu enfeksiyonun dişlerini göreceğiz çünkü kış aylarına giriyoruz ve herkes kapalı ortamlarda olacağı için bulaşıcılık keskin bir şekilde artacak” dediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kostrikis’in var olan önlemlerin düzgün çalıştığı ve doğru şekilde uygulandıkları taktirde yeni önlemler alınmasına gerek olmadığını da ifade ettiği vurgulandı.
- Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye'ye karşı “suçlama”
"Anastasiadis’den Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşma” yan başlığıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 75’inci toplantısında yaptığı konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ı her konuda suçladığı aktarıldı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in toplantıda yaptığı konuşmasının büyük bir bölümünü Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı faaliyetleri ve bölgedeki istikrarı bozucu rolünü vurgulamak için ayırdığı belirtildi. Anastasiadis’in ayrıca, Kıbrıs sorunu konusuna da kapsamlı şekilde değindiği ve sorunun çözümü konusunda temel ilke ve görüşlerimizi yineleyerek, doğrudan müzakerelerin, 2007 yılında Cran Montana’da sekteye uğradığı yerden derhal yeniden başlatılmasına olan tam bağlılığını ifade ettiği vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- Larnaka ve Mağusa hastaneleri kan kaybediyor
“Doktorlar ve yönetim arasındaki ilişki koptu”, “Acil Servis hizmetleri standartların altında”, “Pediatri Bölümü hala kapalı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Larnaka Hastanesi’nde görevli 14 kişilik doktor ekibinin, Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı’na yeni bir mektup göndererek, hastaların sağlığını tehlikeye atan kaotik durumdan dolayı yönetimi açıkça kınadığı belirtildi. Haberde ayrıca, AKEL Genel Sekreteri Anderos Kiprianou’un ise sağlık hizmetlerinin son derece sorunlu hale geldiği Mağusa Hastane konusunda Sağlık Bakanlığı’na başka bir mektup gönderdiği aktarıldı.
- Binlerce vatandaşlık ve büyük risk
“Yetkileri aşan "altın" pasaportlar” yan başlıklı haberde; Anastasiadis Hükümeti tarafından verilen ve Sayıştay tarafından şimdiye kadar kontrol edilebilmiş 5 "altın" pasaport vakasında bile birçok yasa dışılık ve düzensizliğin ortaya çıktığı vurgulandı. Haberin detayında, ortaya çıkan bu durumun; verilen binlerce vatandaşlığın ardından daha neler olduğu noktasında merak yaratırken, İçişleri Bakanlığı'nın da bu konuda neden daha fazla denetimi reddettiği sorusunu yanıtladığı ifade ediliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:38

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand