24.09.20 basın özetleri

Koronavirüs alarmı tüm gazetelerin ana konusu olarak çıkıyor bugün karşımıza.

Filelefteros gazetesinden başlayalım.
Yine alarm – Larnaka’da bugünden itibaren kısmi lockdown - 36 yeni vaka ve Referans Hastanesinde 12 hasta – Bugün futbolla ilgili toplantı – Nea Salamina takımından sonra Ethnikos Ahnas takımında da korona virüs vakalarının sayısı onu geçti, haberin başlıklarını oluşturuyor.
Haberde şöyle yazıyor.
Korona virüs yine alarm çaldırdı. Bu sabah 6:00’dan itibaren kısmi lockdown’a girecek olan Larnaka’da 10 kişiyi aşan toplantılar yasaklandı. Düğün ve vaftiz törenlerinde tebrik ve toplantılar yasak. Futbol karşılaşmaları seyircisiz yapılacak. Yasaklar ibadethane, kafe, restorant, tiyatro ve sinemaları da kapsayacak.
Buna paralel olarak bilim adamlarıyla Sağlık Bakanlığının dikkatleri hastanelere yöneldi. Zira artan vaka sayısıyla birlikte hastaneye tedavi için yatan hastaların da sayısı artıyor. Bilim adamları “yaşlı ve hassas grupları koruma için gerekli mesafeleri koruyun” mesajını verirken Sağlık Bakanlığı bir kez daha yurttaşlara çağrı yaparak teyakkuzda olmalarını ve hijyen ile sağlık protokollerine harfiyen uymalarını istedi.
Futbolda da görülen vaka artışından sonra (Nea Salamina takımından sonra vaka sayısı Ethnikos Ahnas’ta 18’e ulaştı) Sağlık Bakanı bugün KOP liderliğiyle yapacağı toplantıda durumu ele alacak ve gerekli görüldüğü takdirde önlemler alınıp açıklanacak.
Diğer gazetelerin de ilgili ana haber başlıklarına bir göz atalım sevgili dinleyenler.
Alithia gazetesi:
Koronavirüs futbola da darbe vurdu, durumun kontrolü elden çıkıyor, maçlar erteleniyor – Larnaka’da durum sıkı, bugünden itibaren yeni önlemler getiriliyor – Dün açıklanan 38 yeni vakanın 18’i Ethnikos Ahnas takımından – Tüm stadaların seyirciye kapatılması konusu ele alınıyor, Sağlık Bakanı bugün KOP ile görüşüyor.
Politis gazetesi:
İskele’de koronavirüs vakaları artış gösteriyor – Nea Salamina ve Ethnikos Ahnas iki yeni vaka zincirini oluşturuyor – Sağlık Bakanı Konstandinos İoanu ile KOP Başkanı Yorgos Kumas bugün protokolleri ve maçların iptalini konuşacak
Nea Salamina ve Ethnikos Ahnas’ta vaka sayısı 40’ı geçti. Vakaların çoğu futbolcu.
Larnaka’da tespit edilen beş vaka zinciri ve toplam 64 vakadan sonra kente yedi yeni önlem getirildi.
Ve Haravgi gazetesi:
36 yeni vakayla COVİD 19 atağa geçti
Larnaka kentinde bugünden itibaren koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amaçlı yeni önlemler getiriliyor. Metropolis, Nea Salamina, Golden Bay Oteli ve Ocean Basket’te görülen 4 vaka zinciri endişe yarattı. Ethnikos Ahnas takımı futbolcu ve idarecilerinde saptanan 18 yeni vaka da alarm çaldırdı.

Gazetelerin diğer haberleri: İkinci olarak öne çıkan haber Türkiye’ye yaptırımlar ve Kıbrıs’ın vetosuyla ilgili gelişmeler.
Politis “Vetoyu yeniden düşünüyorlar – Ankara’dan hareket bekliyorlar” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Belarus ve Lukaşenko’ya yaptırım uygulanmasını veto ettikten sonra son günlerde gelişen baskılar Hükümeti zirve toplantılarında veto kozunu ne denli kullanabileceği konusunda düşündürüyor. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığında Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde, Türkiye tarafından, gerginliğin düşmesine yönelik adımlar atılıp atılmayacağını görmeyi bekliyorlar.
Bu arada Alithia gazetesi de “Erdoğan yaptırımlardan paçayı kurtarıyor mu? – Fon Der Layen gerginlik düşürülmezse yaptırım uygulayacağız, başlıklı bir haberde şöyle yazıyor:
Türkiye-Yunanistan arasında diyalog anlaşmasından sonra krizin giderilmesi amaçlı perde arkası gelişmeler yoğun bir biçimde devam ediyor. Nikos Hristodulidis ile Josep Borel telefonda bundan sonraki adımları konuştular. Türkiye’ye karşı yaptırımlar konusu ikinci plana geçecek gibi görünmekle birlikte Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki Türk gemilerinin ihlalleri ne olacak sorusu dün de yanıtlanmadı. Ursula Fon Der Layen Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i, Recep Erdoğan’ı gerginlik meselesi halledilmediği takdirde yaptırımlar olacağına dair uyardığı konusunda bilgilendirdi. Bu arada ise Almanya Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını engellemek istediği konusunu netleştirirken, üye ülkelerden bazıları Lefkoşa’nın yaptırımlardaki ısrarından rahatsız durumda.
Haravgi gazetesi haberini AB Türkiye’yle karşılıklı ve yararlı ilişkiler istiyor – Türkiye Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin başlatılması olumlu bir adım olarak değerlendirildi başlığı altında veriyor.
Gazeteye göre Merkel-Mişel-Erdoğan telekonferansı hakkında basını bilgilendiren Birlik yetkilisinin AB ve Türkiye arasında Doğu Akdeniz’le ilgili konuların dört düzeyde ele alınacağını açıkladı.
1- İkili görüşmelerle ele alınacak olan AB-Türkiye ilişkileri
2- BM çerçevesinde ele alınan Kıbrıs’ın birleşmesine yönelik Kıbrıs sorunu
3- Doğal gaz ve paylaşımı konusu
4- Olumlu karşılanan ancak netleştirilmesi gereken parametreleri olan Akdeniz Uluslararası Forumu
Birlik Yetkilisi Kıbrıs sorununun çözümü için BM’in müzakerelerin başlamasını beklediğini söyledi. Verilen bilgilere göre Akdeniz için yapılacak toplantıda bu konu da ele alınacak, AB yetkilileri BM’le konuştu ve elde edilen bazı veriler inceleniyor. Yetkili, konunun görüşülmesi dahi kendi başına bir güven oluşturma önlemi teşkil ediyor, dedi. Kıbrıs’ın Belarus’a yaptırım uygulanmasına vetosunun ise çoğu üye ülke tarafından hayal kırıklığı olarak karşılandığını belirtti.

Diğer bazı haberler:
Politis gazetesi:
- AKEL’den yasa tasarısı: Ücret karşılığında seks suç ilan edilsin
AKEL’in sunduğu yasa tasarısı ücretli seksin ve fuhuşun suç olarak kabul edilmesini öngörüyor. Meclise sunulan yasa tasarısı günümüzde seks çalışanlarının “meslekten çıkmalarına” yardımcı olacak bir destek programı da içeriyor.
- Eğitim Bakanı başka ETEK başka söylüyor
Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu ile ETEK’in bilim adamlarının okullara klima konması konusundaki görüşleri birbirine ters düşüyor. Bakanlık bir yandan okullara klima tesisatı yapılmasının kesin karar olduğunu söyleyip takvim belirlerken ETEK bilim grubu konuyla ilgili hazırladığı raporda kapı ve pencerelerin kapalı olduğu dersliklerde karbondioksit miktarının sınırın iki katı olacağı görüşünü ifade etti.

Filelefteros gazetesi:
- Kent içinde araçların hız sınırının aşılmasına gösterilen yüzde yirmi artı iki kilmometreye tahammül değişerek yüzde on oluyor. Yol Güvenliği Dairesi dün Trafik Bölümünün ölümcül kazaların çoğunluğunun kentlerde meydana gelmesi nedeniyle yaptığı yeni öneriyi kabul etti.
Bir hafta içinde uygulanmaya başlayacak olan yeni uygulamaya göre hız sınırının 30 olduğu yollarda sadece 35 kilometreye kadar tahammül gösterilecek. 36 kilometre ve üstü içinse ceza kesilecek. Kent ve köylerde en alışılmış hız sınırı olan 50 km sınırlamasına 57 km’ye kadar tahammül gösterilecek. 58 ve üstü cezalandırılacak. Hız sınırı 65 km olan yollarda ise sadece 73.5 km’ye tahammül gösterilecek.
- YESİ’de 35 bin hak sahibi şahsi doktorunu değiştirdi
YESİ hastaları taleplerini yerine getirmeyen şahsi doktorlarını değiştiriyor. Doktor değiştirebilme hakkı 6 aya çıktığı halde 1 Haziran gününden bu yana 35 bin hak sahibi özel doktora sevk, tahlil gibi taleplerinin karşılanmaması ya da başka sebeplerden dolayı doktor değişikliğine başvurdu.
Hastalar Federasyonu başkanı Marios Kulumas yaptığı açıklamada “her gün hastalarının özel doktora sevki ya da tahlil talebi gibi taleplerini gerek görmemeleri nedeniyle karşılamayan şahsi doktorlardan, hastaları tarafından doktor değiştirecekleri konusunda tehdit edildiklerine dair şikâyetler alıyoruz” dedi. Marios Kulumas “bir ya da iki doktor değil tüm kazalardan çok sayıda doktordan şikâyet almamız nedeniyle şikâyetlerin gerçek olduğundan kuşku duymuyoruz” şeklinde ekledi.
Haravgi gazetesi:
- Engelli çocuklar yardımsız bırakıldı
Engelli çocuklar da okula başladı ve anne babalar çocuklarına geçen yıl yardımcı desteği verildiği halde bu yıl bu desteğin geri çekildiğinden yakındı.
- Yerel yönetimde bir saatlik iş durdurma eylemi
Yerel Yönetim çalışanları bugün saat 11 ile 12 arasında yerel reformlar talebiyle iş durdurma eylemi yapıyor.
- Omonia çok uğraştı ama şampiyonlar ligi düşü yok olmak üzere
Omonia takımı dün akşam Karaiskakis stadyumunda oynadığı maçta çok iyi varlık gösterdiği halde Atina Olimpiakos takımına 2-0 yenildi. Omonia’nın yenilgisi Şampiyonlar ligindeki gruplara girmesi meselesini çok zorlaştırıyor.
Ve son olarak da Alithia gazetesinden bazı haberler:
- Britanya Kıbrıslı öğrenciler konusuyla ilgili her türlü tartışmaya hayır diyor
Dışişleri Bakanı AKEL milletvekili İrini Haralambidu’nun Mecliste ortaya koyduğu ilgili soruya cevap verirken “Brexit’le ilgili tartışmalar sırasında Kıbrıs’ın tüm üye ülkeler adına Britanya’da okuyacak olan öğrencilere kolaylıklar sağlanması konusunu da ortaya koyduğu konusunda sizi bilgilendiririz. 27 üye ülkeden Britanya’da üniversite eğitimi alacak olan yüz binlerce öğrenci mevcut. Ancak Britanya şu ana kadar bu konularda her türlü tartışmayı kapatıyor” dedi.
- Eurostat: En yüksek göçmen oranı Kıbrıs’ta
2020 yılının ilk üç ayında AB ülkelerine iltica başvurusu yapan göçmenlerin sayısı 46.500. Oran olarak en yüksek rakam Kıbrıs’ta. 21 tanesi daha dün geldi.
- Aradipulu bir kadın var olmayan bir daire için 125 bin avro ödedi
Konuyla ilgili olarak tutuklanan 48 yaşındaki bir şahıs kadından para aldığını kabul etti ve parayı kişisel borçlarını ödemek için kullandığını belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

05 Ekim
Anastasiadis, BM Avrupa'daki İklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Tüm haberler

Video on Demand