23.09.20 basın

Bugünkü gazetelerin ana haberleri Türk - Yunan diyaloğunun başlaması, zirve toplantısının ertelenmesi ve Kıbrıs'ın yaptırımlara vetosu etrafında gelişiyor

Alithia gazetesi:

Başlıklar şöyle: “Hızlı gelişmeler – Türk Yunan diyaloğu Türkiye’nin yeni navteksinin gölgesinde başlıyor – Erdoğan ile Makron telefonla görüştü – Zirve toplantısı 1 ile 2 Ekim tarihlerine ertelendi”
Haberde şöyle yazıyor:
Türk Yunan diyaloğu ve Türkiye’ye yaptırım uygulanması olasılığı konularındaki gelişmeler son 24 saatte hızlı oldu. Angela Merkel ile Şarl Mişel’in Türkiye Cumhurbaşkanıyla yaptığı tele konferanstan diyaloğun başlaması çıktı. Yarın başlaması programlanmış olan Avrupalı liderler toplantısı ise koronavirüs nedeniyle Şarl Mişel’in karantinaya girmesi sonucunda ertelendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam son günlerde “beceriksiz” ve “megaloman” olarak adlandırdığı Emanuel Makron ile telefon görüşmesi yapması bekleniyordu. Türkiye ise Türk-Yunan diyaloğunun ikinci turunun başlayacağı daha doğru düzgün açıklanmadan yeni yasadışı navteks yayınlayarak Limnos Adasının askersizleştirilmesini istedi. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam Yunan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile bir telefon görüşmesi yaptı.
Haravgi gazetesinin de ana haberi aynı konuda. Gazetenin ana sayfasındaki başlıkları şöyle:
Türk – Yunan diyaloğu konusunda anlaşmaya varıldı – Zirve Toplantısı 1 ile 2 Ekim tarihlerine ertelendi – İstanbul’da istikşafi görüşmeler başlıyor – Erdoğan: Kıbrıslı Türklerin de yer alacağı periferik görüşmeler istedi
Haravgi Türk – Yunan diyaloğu hakkındaki haberinde şöyle yazıyor:
Angela Merkel ile Şarl Mişel’le yaptığı tele konferansta sert bir görüşmeci olarak ortaya çıkan Erdoğan Yunanistan’la istikşafi görüşmeler ve karşılıklı adımlar, K/Türklerin de yer alacağı periferik görüşmeler ve AB’yle gümrük birliği, vizenin kaldırılması ve göçmenler için anlaşma talep etti. Ardından Atina ile Ankara’nın iki taraf arasındaki kritik konuların görüşülmesi amacıyla Türk-Yunan diyaloğu çerçevesinde istikşafi görüşmelerin derhal başlamasına dair anlaşmaya varıldığı açıklandı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu konuda yaptığı açıklamada “Türkiye ile Yunanistan 61. tur istikşafi görüşmelerin İstanbul’da başlaması konusunda anlaştı” dedi. Buna paralel olarak ise Türkiye yayınladığı yeni bir navteksle Limni adasının askersizleştirilmesini istedi.
Haravgi gazetesi “Türkiye’ye yaptırımlarda ısrar edelim” başlıklı haberde partilerin konuyla ilgili açıklamalarını veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
DİSİ Başkanı Averof Neofitu “DİSİ gerek Belarus gibi otoriter bir rejime gerekse de uluslararası hukuka saygı göstermeyen ve AB üye ülkelerinin egemenlik haklarını ihlal eden Ankara’ya yaptırım uygulanması gerektiği konusunda hemfikirdir” dedi.
DİKO konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulanması görüşüne katıldığını söyledi ve diğer ülkelerin Belarus’a yaptırım uygulanması insiyatifinin değerlendirilmesi yoluyla bu tezde ısrarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.
EDEK 24-25 Ekim tarihlerinde yapılacak olan liderler zirvesinde AB’nin Kıbrıs’a desteğinin diplomatik, ekonomik ve siyasi düzeyde Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlarla pratikte gösterileceği umudunu ifade etti.
Ekologlar “Avrupa değer ve ilkeleri a la kart uygulanamaz” dedi.
Haravgi AKEL’in ilgili açıklamasını “Kıbrıs izole oldu ve kendini çıkmazda buldu” başlığı altında veriyor ve şöyle yazıyor:
AKEL Genel sekreteri AB Dışişleri Bakanları Toplantısının sonuçlarını hayal kırıcı olarak nitelendirerek “AB’nin bir kez daha çifte standartla hareket etmesi rahatsız edicidir” şeklinde konuştu. “Ne yazık ki yalnız bırakıldık. Avrupalı partnerlerimizin beyan ettiğimiz ve son dönemde AB’nin tam desteğine sahip olacağımızı tekrarladığımız tezimizde bizi izlemediğine tanık olduk” dedi.
Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos “Kıbrıs’ın yalnız bırakılması söz konusu değildir. Şöyle ki; Kıbrıs dâhil tüm ülkeler Belarus’a yaptırım uygulanması gerektiği ilkesinde hemfikirdi. Ancak Kıbrıs yapılan tartışmalar sırasında Berlin antlaşması uygulanmadığı için gerek Belarus’a gerekse de Türkiye’ye yaptırımlar konusunun Avrupa Konseyinin liderler zirvesine bırakılması gerektiğini belirtti” dedi. Kuşos Yunanistan’ın da aynı tutumu takındığını söyledi.
Andros Kiprianu endişelerini ifade ederken “Türkiye’ye yaptırımlar konusunun başladığı geçen yılın Ağustos ayından itibaren Hükümet pek çok vaatte bulunuyordu. Özellikle son dönemlerde yaptırımların Türk uzlaşmazlığını kıracağını ve Kıbrıs sorununda özlü müzakereler için masaya oturmak konusunda işbirliğine zorlayacağını söylüyordu” dedi.
Andros Kiprianu Kıbrıs için önceliğin Kıbrıs sorunu olduğunu söyledi. “Hedef anlaşmaya varılmış olan zemin üzerinde bir anlaşmaya varmak üzere özlü müzakerelerin başlamasına yönelik çaba göstermek olmalıdır” dedi.
Politis gazetesinin ana haber başlıkları:
Diyalog başlıyor, Kıbrıs ise hâlâ yaptırımlar derdinde… Atina ile Ankara istikşafi görüşmeler konusunda anlaştı – AB Zirve Toplantısı korona virüs vakası nedeniyle ertelendi ancak yakıcı konularda perde arkası çalışmalar tam hız devam ediyor
Kıbrıs Hükümeti yaptırımlar listesinin genişletilmesinde ısrar ederken üye ülkeler Kıbrıs’ın Lukaşenko’ya yaptırım uygulanması konusundaki tutumundan şikayetçi
Merkel – Mişel – Erdoğan arasında yapılan tele konferans Türk – Yunan diyaloğunun başlamasına damgasını vurdu. Türk Cumhurbaşkanı, aralarındaki farklı yaklaşımlara rağmen, Makron’la konuştu
Son olarak da Filelefteros gazetesinin bu konudaki ana haberine bir göz atıyoruz:
“Heyecan uzadı – Türkiye ile Yunanistan diyaloğun başladığını açıkladı, Türkiye bir navteks daha ilan etti” haberin başlıkları.
Gazete haberinde “AB’nin, tahrikleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusundaki heyecan bir hafta daha uzadı. Avrupalı partnerlerine önlem almaktan kaçınmama hakkını sağlayacak gelişmeleri sağlamak amacıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diplomatik hamlelerinin pek çok düzeyde devam etmesi bekleniyor” diye yazıyor ve şöyle devam ediyor:
Erdoğan – Mişel – Merkel arasındaki telekonferanstan sonra Türk – Yunan diyaloğunun başlayacağı açıklandı. Bu diyalog alt politika konularında daha önce başlamış olan ama şu ana kadar hiçbir sonuç vermeyen diyaloğun devamı niteliğinde olacak.
Ankara’nın tutumu soğuk-sıcak duşu hatırlatıyor. Öncelikle diyalog açıklaması gerginliğin düşmesi konusunda bir damla iyimserlik getirdi ama Ankara akabinde yeni bir navteks ilan etti.
Ankara durumun açıklamalar düzeyinde kalmasını arzuluyor bu nedenle de diyaloğun başlama tarihi konusunda bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla Yunan Dışişleri Bakanlığının da ilgili açıklaması diyaloğun önümüzdeki dönemde başlayacağı şeklindeydi.
Ankara’nın tutumu düne kadar masaya oturmadan önce Zirve Toplantısının kararlarını beklediğini gösteriyordu bu yüzden de açıklamalarında tarih belirtmedi. Zirvenin ertelenmesi Ankara’nın niyetinin bu olup olmadığını gösterecek.
Recep Tayyip Erdoğan gerek Merkel ve Mişel’le görüşmesinde gerekse de BM Genel Toplantısında Doğu Akdeniz Enerji Forumunun başlamasına ilişkin Ankara’nın rahatsızlığını dile getirdi.
Filelefteros’tan diğer bir haber:
- Dün Merkez Hapishanesi ile Netflix arasında Kıbrıs hapishanelerinin Netflix’in dünya hapishaneleri konulu bir belgeselinde yer alması konusunda anlaşma imzalandı. Kıbrıs hapishaneleri tutuklulara insani davranış modeli bakımından seçildi. Kıbrıs hapishanelerinde açık ve kapalı cezaevi tipi bir arada uygulanıyor. Mahpuslardan bazıları gündüz işine gidip gece hapishaneye dönüyor. Netflix temsilcisi bir gün önce hapishaneyi ziyaret etmiş ve dizide yer almasına değdiği sonucuna varmıştı. Çekim çalışmaları önümüzdeki Aralık ayında Britanya’dan bir çekim ekibi ve sunucusunun gelmesiyle başlayacak.
Politis gazetesinden bazı haber başlıkları:
- Pandemi döneminde kriterlere uymadan devlet desteği alan 2.000 işletmeye devlet konu hakkında mektuplar gönderdi. Yalan beyanda bulunduğu kanıtlanan şirketler para ve hapis cezasıyla cezalandırılacak
- Yüksek Mahkeme ağır ceza mahkûmu bir doktorun cezasını tamamlamadan serbest bırakılmasına hayır kararı verdi.
- Nea Salamina takımında 20 koronavirüs vakası – Sağlık Bakanlığı düdük çaldı – Virüsün takım yetkililerinin karantina altında olan bir futbolcuyla görüşmelerinden kaynaklandığından şüphe ediliyor
- Larnaka belediye Başkanı havagazı şirketlerine ültimatom gönderdi – Şirketler 9 ay içinde tüm riskli tesislerini Larnaka’dan Vasilikon’a taşımadığı takdirde Belediyenin olaya el koyacağı açıklandı
Alithia gazetesinden diğer bazı haberler:
- Larnaka Limasol’un izinden gidiyor – Koronavirüs vakası zincirleri endişeye yol açıyor – Kentte önlemlerin artırılması olası
- Kamu Hizmetleri Kurulu genelge yayınladı: çocuklara cinsel istismara karşı önlem
Bundan böyle çocuklarla alakalı devlet dairelerine çocuklara cinsel istismar temiz belgesi gösterilmeden hiçbir işe alım olmayacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand