Anastasiadis ve Sakellaropoulou gündemdeki konuları ele aldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki provokasyonları ve yasadışı eylemleri nedeniyle barış ve istikrarın bozulmasının, Avrupa'nın sorunu olduğunu ifade etti.
Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile yaptıkları ortak basın toplantısında konuşan Anastasiadis, uluslararası yasaların hakim olması gerektiğini vurguladı.
Bunun yasal prosedürler yoluyla ve özellikle iyi niyetli bir diyalog veya uluslararası mahkemeye itiraz yoluyla yapılması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ve milli haysiyetlerini savunduklarının altını çizdi ve nereden gelirse gelsin yasadışı eylemlerin hemen sonlandırmak için ilerlemeye devam edeceğini söyledi.
Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü için üzerinde uzlaşılan temeli rayından çıkarma niyetinin endişe kaynağı olduğunu ve Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin daha aktif katılımını gerektirdiğini belirtti.
Ayrıca, kapalı Mağusa kentinin yerleşimi için Türk tarafının tehditlerine ve kayıpların kaderini belirleme konusunda ilerleme olmamasına değindi.
Göç konusu ile ilgili olarak ise Cumhurbaşkanı Anstasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs'ın demografik yapısını ya yerleşimcileri işgal edilen bölgelere yerleştirerek ya da özgür bölgelerde siyasi sığınmacıları teşvik ederek değiştirmeye yönelik metodik bir çabanın sürdüğünü vurguladı.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu konusunda yeni bir girişimde bulunma niyetini memnuniyetle karşıladı ve ülkenin yeniden birleşmesine yol açacak işlevsel ve sürdürülebilir bir çözüm bulmak için çalışmaya devam etme kararlılığını yineledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, çözümün Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayanması gerektiğini vurguladı.
Çözümün, işgalci asker ve çağ dışı garantiler olmadan gerçekten bağımsız ve egemen bir devlet yaratması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ulusal çıkarlar ve uluslararası hukuk tarafından yönlendirilen birleşik bir diplomatik cephe sürdürdüğünü ifade etti. Türk provokasyonlarının ortasında, son derece kritik bir zamanda adaya ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çekti.
Sakellaropoulou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmenin Ankara'nın provokatif davranışlarının tartışılacağı Avrupa Konseyi'nden birkaç gün önce gerçekleştiğini söyledi.
Türk araştırma gemisi "Oruç Reis’in” Yunan anakarasından ayrılmasını olumlu bir adım olarak nitelendiren Yunanistan Cumhurbaşkanı, bunun kısa vadeli bir hamle mi yoksa devam edecek bir seçim mi olduğunu kanıtlamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.
Yunanistan Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Avrupa Birliği'nin Ankara'ya tepki vermesinin en uygun yollarını ve Mağusa’nın kapalı bölgesine yerleşim tehditleri konusunu görüştüklerini söyledi. Birleşmiş Milletler kararlarına saygı duyulması gerektiğini vurguladı.
Kayıp şahısların insani meselesinin de tartışmaya konu olduğunu söyleyerek, her birinin kaderini doğrulamak gerektiğine işaret etti.
Göç konusu ile ilgili olarak Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan ve Kıbrıs gibi Avrupa Birliği'nin olması gerekenden çok daha fazla ağırlık alan üye ülkelerle dayanışmasının pratik olarak gösterilmesinin beklendiğini vurguladı.
Sabah, Sakellaropoulou'nun resmi karşılama töreni Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşti.
Özel bir tören kapsamında, Cumhurbaşkanı Yunan mevkidaşına Kutsal Ayin Nişanı'nın Büyük Kolyesini takdim etti. En yüksek onur için minnettarlığını ifade eden Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan'ın iki ülke arasındaki yakın kardeşlik bağlarından onur duyduğunu söyledi.
Kıbrıs'ın Helenizm'in ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Atina'nın Kıbrıs sorununu çözme çabalarında Lefkoşa'nın sağlam bir destekçisi olmaya devam ettiğini dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:38

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand