Anastasiadis ve Sakellaropoulou gündemdeki konuları ele aldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki provokasyonları ve yasadışı eylemleri nedeniyle barış ve istikrarın bozulmasının, Avrupa'nın sorunu olduğunu ifade etti.
Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile yaptıkları ortak basın toplantısında konuşan Anastasiadis, uluslararası yasaların hakim olması gerektiğini vurguladı.
Bunun yasal prosedürler yoluyla ve özellikle iyi niyetli bir diyalog veya uluslararası mahkemeye itiraz yoluyla yapılması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ve milli haysiyetlerini savunduklarının altını çizdi ve nereden gelirse gelsin yasadışı eylemlerin hemen sonlandırmak için ilerlemeye devam edeceğini söyledi.
Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü için üzerinde uzlaşılan temeli rayından çıkarma niyetinin endişe kaynağı olduğunu ve Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin daha aktif katılımını gerektirdiğini belirtti.
Ayrıca, kapalı Mağusa kentinin yerleşimi için Türk tarafının tehditlerine ve kayıpların kaderini belirleme konusunda ilerleme olmamasına değindi.
Göç konusu ile ilgili olarak ise Cumhurbaşkanı Anstasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs'ın demografik yapısını ya yerleşimcileri işgal edilen bölgelere yerleştirerek ya da özgür bölgelerde siyasi sığınmacıları teşvik ederek değiştirmeye yönelik metodik bir çabanın sürdüğünü vurguladı.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu konusunda yeni bir girişimde bulunma niyetini memnuniyetle karşıladı ve ülkenin yeniden birleşmesine yol açacak işlevsel ve sürdürülebilir bir çözüm bulmak için çalışmaya devam etme kararlılığını yineledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, çözümün Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayanması gerektiğini vurguladı.
Çözümün, işgalci asker ve çağ dışı garantiler olmadan gerçekten bağımsız ve egemen bir devlet yaratması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ulusal çıkarlar ve uluslararası hukuk tarafından yönlendirilen birleşik bir diplomatik cephe sürdürdüğünü ifade etti. Türk provokasyonlarının ortasında, son derece kritik bir zamanda adaya ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çekti.
Sakellaropoulou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmenin Ankara'nın provokatif davranışlarının tartışılacağı Avrupa Konseyi'nden birkaç gün önce gerçekleştiğini söyledi.
Türk araştırma gemisi "Oruç Reis’in” Yunan anakarasından ayrılmasını olumlu bir adım olarak nitelendiren Yunanistan Cumhurbaşkanı, bunun kısa vadeli bir hamle mi yoksa devam edecek bir seçim mi olduğunu kanıtlamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.
Yunanistan Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Avrupa Birliği'nin Ankara'ya tepki vermesinin en uygun yollarını ve Mağusa’nın kapalı bölgesine yerleşim tehditleri konusunu görüştüklerini söyledi. Birleşmiş Milletler kararlarına saygı duyulması gerektiğini vurguladı.
Kayıp şahısların insani meselesinin de tartışmaya konu olduğunu söyleyerek, her birinin kaderini doğrulamak gerektiğine işaret etti.
Göç konusu ile ilgili olarak Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan ve Kıbrıs gibi Avrupa Birliği'nin olması gerekenden çok daha fazla ağırlık alan üye ülkelerle dayanışmasının pratik olarak gösterilmesinin beklendiğini vurguladı.
Sabah, Sakellaropoulou'nun resmi karşılama töreni Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşti.
Özel bir tören kapsamında, Cumhurbaşkanı Yunan mevkidaşına Kutsal Ayin Nişanı'nın Büyük Kolyesini takdim etti. En yüksek onur için minnettarlığını ifade eden Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan'ın iki ülke arasındaki yakın kardeşlik bağlarından onur duyduğunu söyledi.
Kıbrıs'ın Helenizm'in ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Atina'nın Kıbrıs sorununu çözme çabalarında Lefkoşa'nın sağlam bir destekçisi olmaya devam ettiğini dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:38

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand