21.09.20 basın özetleri

Filelefteros ve Alithia gazeteleri Doğu Akdeniz’deki gerginlik, Türkiye’ye yaptırımlar konularıyla ilgili olarak veriyor ana haberlerini. Basın özetlerimize Filelefteros gazetesiyle başlayacağız.
Gazetenin başlıkları şöyle: Aşamalı diyalog – Doğu Akdeniz’deki gerginlikle ilgili kritik hafta – Ankara’dan taktiksel hareketler
Gazete ana haberinde şöyle yazıyor:
Yunanistan ile Türkiye arasındaki diyaloğun başlamasını beklerken ve bugünden itibaren Brüksel’de konu hakkında hızlanacak hareketlilik öncesinde, Ankara Kıbrıs’a baskısını artırarak gerginliği düşürmeksizin devam ettiriyor. Gazete Türkiye’nin Cuma günü yayınladığı iki navteksle Barbaros ve Yavuz gemilerini Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde tutarak Lefkoşa ve Atina’yı zor durumda bırakmaya niyetli olduğunu gösteriyor ve bu yolla Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Brüksel zirvesinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bu diplomatik bakımdan kritik hafta içinde baskı yapmaktan başka yol bırakmıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Türkiye’nin tahrikleri konusunu bugün Avrupa Konseyi dış ilişkiler toplantısında mevkidaşlarının önüne koyacak. Ancak bu arada Türkiye – Yunanistan diyaloğu nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin baskı görmesi bekleniyor.
Alithia gazetesi ana haberini “Türkiye’ye yaptırımlar konusunda Avrupa saati işlemeye başlıyor ama…” başlığıyla veriyor. Haberde şöyle yazıyor: Türkiye’ye karşı yaptırımlar konusunu Avrupa ilerletecek mi? Bazıları bu soruya “zor” cevabını verirken kimileri de “imkansız” yanıtını veriyor. Nedeni de başta Almanya olmak üzere yaptırımları reddederek diyaloğu öne süren bazı üye ülkelerinin var olması. Konunun netliğe kavuşması bakımından bu hafta kritik bir hafta olacak. Bugün başlayacak olan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyinde Josep Borel konuyla ilgili temasları hakkında bilgi verecek. Her şey önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü Brüksel zirvesinde netliğe kavuşacak.
Filelefteros ve Alithia gazeteleri ana haberlerinde bu konuyu işlerken Haravgi ve Politis ise kırmızı kredili mülk satışlarıyla ilgili gelişmeleri ve altın pasaportlarda kriterlerin değişmesi konularını işliyor.
Haravgi gazetesi ana haberini Mecliste zorunlu satışların ertelenmesi konusunda mücadele – Moratoryumun kalkmasıyla 200 zorunlu satış – Kredi satın alma şirketleri tarafından dayanılmaz baskılar – Taksidinin ödenmesi 90 gün gecikmiş kredilerde artış görüldü başlıkları altında verirken ön sayfasındaki haberde şöyle yazıyor:
Moratoryumun kalkması olayı toplu zorunlu satışları kitleselleştirdi. Şu ana kadar 45 milyon avro değerinde 216 mülkün satış tarihi belirlendi, başka mülkler içinse acık artırmaya çıkarılacağını bildiren mektuplar gönderildi. Satış tarihi belirlenen mülklerin yüzde 10’u müstakil ev ve dairelerden oluşuyor.
Bu arada Haravgi gazetesi ana haberin hemen altındaki haberde şöyle yazıyor: Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin Kıbrıs’a bankalar ve kredi satın alım şirketleri adına Kıbrıs’a gelen ve golden boy adıyla bilinen şahısların gelir vergisine yüzde 50 indirim yapılmasını isteyen bir öneri sundu. İlgili yasa tasarısı bugün Meclisin Ekonomi Komisyonunun önüne getirilecek. Hükümet 664 golden boy’a 15 milyon avroluk indirim sağladı, Meclis bu konuda açıklama istiyor.
“Politis gazetesinin başlığı Pasaport vermek için kriterleri değiştirdiler”
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Hristofyas Hükümeti döneminde, Rus makamları tarafından günümüzde aranmakta olan Alexander Bondarenko ve Vladimir Stolyarenko’nun pasaport alması amacıyla 16/05/2012 tarihinde yatırım programının kriterleri değiştirilmişti.
Bu arada 48 yaşındaki Zhang Shumin isimli şahıs banka kredilerine ipotek olarak koymak maksadıyla altını başka metallerle karıştırarak külçe altın yaptırıyordu. Shumin bankalardan kredi aldıktan sonra ortadan yok oldu. Shumin ailesine Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından 2015 yılında 5 pasaport verilmişti.
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:
Alithia gazetesi:
- Dün yapılan toplam 2.164 laboratuvar testi sonucunda toplam 10 yeni COVİD – 19 vakası tespit edildi.
Politis gazetesi de aynı konuda şöyle yazıyor:
Son günlerde COVİD-19 vakalarının artması olayı Sağlık Bakanlığında endişeye yol açıyor. Cumartesi günü 25, dün Pazar günü ise 10 yeni vaka kaydedildi. Sağlık Bakanlığı ailevi, sosyal ve mesleki alanda yapılan toplantılarda hijyen protokollerinin gevşediği tespiti yaptı. Bu arada tedirginlik verici rakamlarla korona virüs vakaları diğer Avrupa ülkelerinde de artıyor.
- Başpiskopos öğretmen sanatçının açığa alınması konusunda ısrarlı
Başpiskopos Hrisostomos sanat çalışmaları skandal yaratan öğretmen hakkında “politikacılar olaylara sadece oy hesabı yaparak bakmamalıdır. Oy kaybetmemek için susuyorlar. Bu kabul edilemezdir, dedi. Sanatçının çıplak tablolar dahi yapabileceğini ancak bu yolla ötekini rencide etmeye hakkı olmadığını söyledi.
- 84 göçmen ülkesine geri gönderiliyor. Uluslararası Göçmen Örgütü ile Kıbrıs Cumhuriyeti işbirliği çerçevesinde 84 yabancının ülkelerine gönüllü olarak geri dönmesini organize etti. 84 kişiden çoğu korona virüs nedeniyle okul harçlarını ödeyemeyecek durumda olan öğrencilerden oluşuyor.
Filelefteros gazetesi:
- 500 metrelik mesafe kriteriyle Meclise sunulan ilgili yasa tasarısıyla okullarda uyuşturucudan bağımsız bölge oluşturuluyor
Yetkili makamlar okullara 500 metrelik mesafede uyuşturucudan bağımsız bölge oluşturmak için çalışıyor. Adalet Bakanlığı, Kıbrıs Bağımlılıkla Mücadele Kurumu, Eğitim Bakanlığı ve Uyuşturucuyla Mücadele Şubesinin işbirliği çerçevesinde hazırlanan yeni yasa tasarısı Meclise sunuldu. Yasa tasarısına göre okullara 500 metrelik mesafe içerisinde yakalanan uyuşturucu satıcıları, başka bir bölgede yakalandığında uygulananlardan daha sert kriterlerle yargılanacak.
- Ombudsman: Ruh Hastaları zamanından önce hastaneden çıkartılıyor – Yeni Ruh Hastalıkları Hastanesi acil ihtiyaçtır
Geçen hafta Salı günü Athalassa Hastanesini ziyaret eden Ombudsman bina tesislerinin yetersizliği nedeniyle yeni hastane inşa edilmesinin acil bir gereklilik olduğunu tespit etti. Ombudsman doluluk fazlası nedeniyle hastaların zamanından önce evlerine gönderildiği tespitinde bulundu. Athalasa Hastanesinde yatan hastaların yüzde ellisinin farklı tedavi gerektiren hastalardan oluştuğunu söyleyen Ombudsman “çifte tanı konmuş hastalar zorunlu tedavi için hastaneye alınıyor ancak onlara yapılması gereken tedavi uygulanmıyor” dedi.
- AKEL Türk malları konusuyla ilgili olarak Baf Belediye Başkanını suçladı
AKEL Baf Belediye Başkanı Fedon Fedonos’u Kıbrıslı Rum göçmenler tarafından ikamet edilmekte olan Kıbrıslı Türk mallarına keyfi müdahalelerle suçladı. AKEL’e göre Baf Belediye Başkanı Belediye Meclisini ve Kıbrıslı Türk mallarını kullanan aileleri bilgilendirmeden yine ev içlerine müdahalelerde bulundu. AKEL “Baf Belediye Başkanı kentimizdeki göçmenleri ikinci kez göçmen yapmaya kalkıştı. Belediye Meclisi kararı olmaksızın mallara el koyan Fedonos Kıbrıslı Rum göçmenlerin haklarını elinden aldı” dedi ve ortaya çıkan bu çok ciddi sorunlara çözüm getirmek üzere İçişleri Bakanını müdahale etmeye çağırdı.
- Tesalya’dan başlayan ve İyon adalarıyla Girit’i vuran Akdeniz siklonu İonas geride üç ölü, çok sayıda kayıp, ev ve iş yerlerinde ciddi hasar ve batmış tekneler bıraktı.
En son dün sabah siklon nedeniyle Kastanya bölgesinde evinin damı çöken 62 yaşındaki bir kişi ölü olarak bulundu.
Haravgi gazetesinden bir haber:
- Dünya Barış Günü - Ülkemizin yeniden birleşmesi mücadelesi devam ediyor
Bugün 21 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle AKEL’in gençlik örgütü EDON yaptığı bir açıklamayla pazarı, doğal kaynakları ve enerji yollarını kontrolü altında tutmaya çalışan emperyalist güçlerin istikrarı bozma amaçlı siyasi ve askeri çatışmalar yarattığını söyledi. “Bölgemiz böylesi koşullar içinde eşi benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyor. 46 yıldır devam eden işgal Kıbrıs’ın özgür, yeniden birleşmiş ve ordulardan arınmış bir biçimde halkımızın kardeşçe yaşama vizyonunun yaşama geçmesine izin vermiyor” diyen EDON ülkemizin birleşmesi ve adamıza barışın gelmesi amacıyla Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkleri mücadeleyi güçlendirmeye devam etmeye çağırdı. EDON “Daimi dünya barışının ve emperyalizmin bütünsel yenilgisinin sadece halkların ortak mücadelesiyle gelebileceğine inancımız sonsuzdur” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand