02.09.20 köşe yazısı

Alithia gazetesinden Pambos Haralambus’un “hakikat zor bir meseledir” başlıklı dünkü köşe yazısı.
***
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias birkaç gün önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’yle diyaloğun önkoşullarından söz etti ve “diyaloğun tehdit, tahrik ve savaş tehditleri altında yapılamayacağını” netleştirdi. Yunanlı Bakan hatta Yunanistan’ın koşullar olgunlaştığında Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölgesi sınırlarını belirleyeceğini de söyleyerek Sayın Eleni Theoharus’un hareketinde huşu uyandırdı. Bakan “hedefimiz aşamalı olarak başta Kıbrıs’la olmak üzere deniz bölgelerimizin tamamının sınırlarını belirlemektir. Zamanı geldiğinde ve koşullar olgunlaştığında Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölgelerimizin sınırlarını belirleyeceğimizden emin olabilirsiniz” dedi.
Aynı gün Dendias’ın yaptığı açıklamalardan haberdar olmadan Yeni Demokrasi Partisinin bir önceki Hükümetinin Başkan Yardımcısı Evangelos Venizelos açıklama yapıyordu. Ve bu açıklamalar Dendias’ın çok iddialı ilanlarına ters düşüyordu. Evangelos Venizelos “Yunanistan Mısır’la 27. ve 59. meridyenlerin batısında münhasır ekonomik bölgesini kısmen belirlemekle, bu meridyenin doğusunda hak iddia eden diğer ülkeleri hesaba kattığını en resmi yolla ilan etmiş oldu. Yani Mısır’ın kendi münhasır ekonomik bölgesini belirlerken 28. Meridyenin doğusunda hak talep eden Türkiye’yi hesaba katma duyarlılığını göz önünde bulundurdu”.
Anlayacağınız, Yunanistan Mısır’la yaptığı anlaşma ile Mısır ve Türkiye’nin rızaları olmadan Kıbrıs’la herhangi bir sınır anlaşmasını dışlamış oldu.
Bu nokta apaçık ama Sayın Venizelos’la sorun şu ki, bu açıklamayı neden Hükümette yer aldığı bir dönemde yapmadı? Tıpkı Venizelos’a Bakanlık görevini devreden SİRİZA Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Sayın Katrungalos’un yaptığı gibi. Katrungalos kendisine sorulan “eğer yapılması gereken şey Kıbrıs’la deniz bölgelerimizin sınırlarını çizmekse bunu neden yapmıyoruz” sorusuna cevap verirken “Bunu muhalefetteyken talep eden Sayın Samaras bile Başbakan olduğunda yapmadı. Doğu Akdeniz’de bütünsel deniz sınır belirlemesi işi Türkiye de masada olmadan yapılamaz” dedi.
Herkes hakikati biliyor aslında ama hakikate kendi bulunduğu yerden hizmet ediyor. Muhalefetten ya da iktidardan. Oysa biz naifler takımı bayram ediyoruz.
Dipnot: Sayın Dendias “diyalog savaş tehditleri altında olmadan yapılmalıdır” dedi. Ancak tarih bize şunu öğretmiştir ki, Diyalog savaş tehdidi durumunda yapılmalıdır. Aksi takdirde diyalog savaştan sonraya kalır.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

21 Nisan
basın özetleri 21.04.21
12:57
Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21
09:58
20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Tüm haberler

Video on Demand