02.09.20 basın

Filelefteros gazetesi “ABD’nden ambargonun kalkmasıyla gelen mesaj – Mayk Pompeo Washington’un kararı hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i bilgilendirdi – Ambargonun kaldırılması ölümcül olmayan silahlara ilişkin olacak” başlıkları altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne uyguladığı silah ambargoosunu kısmen kaldırması askeri olmanın yanısıra politik bir karardır. 33 yıllık ambargonun kalkması ölümcül olmayan silahlara ilişkin olup 2020-2021 ekonomik yılını kapsayacak.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i bizzat bilgilendirdi.
Washington kararı ile bölgedeki durum arasında bağ olmadığı mesajını vermek istediyse de olaya bir coşku havası vermeye çalışması bu kararla belli siyasi mesajlar vermek istediğinin bir göstergesidir.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Basın Sözcüsü Kiriakos Kuşos Pompeo ile Anastasiadis arasındaki telefon görüşmesinin ABD’nin insiyatifiyle gerçekleştiğini söyledi. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı ABD Dışişleri Bakanını bölgedeki durum, Türkiye’nin tahrikleri ve Mağusa durumu hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi.
Her iki taraf da ambargonun kaldırılması kararının iki ülke arasındaki ilişkileri daha çok güçlendirdiğinin farkında. Lefkoşa Hükümeti Kıbrıs Cumhuriyeti ile ABD arasında 6 Kasım 2018 tarihinde iki ülkenin Dışişleri Bakanları arasında imzalanan Niyet Açıklaması anlaşmasından sonraki dönemde güvenlik konularında kaydedilen gelişmeyi de belgelediği değerlendirmesi yapıyor.
ABD’nin bu kararının ölümcül olmayan silahlara ilişkin olduğunu açıklamasına ragmen Türk tarafının özellikle de Ankara’nın tepkilerine neden olması bekleniyor.
Gazeteye göre dün yapılan bu açıklama Avrupa Komisyonunun son uyarılarından sonra Türkiye’ye gönderilen ikinci karardı.
Haberi ABD’den Kıbrıs’a silah ambargosu kısmen kaldırılıyor – ABD’den önemli karar ve Türkiye’ye mesaj başlıkları altında veren Alithia gazetesinde bunlara ek olarak şöyle yazıyor:
Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios yaptığı yazılı açıklamada ABD’nin bu kararının Kıbrıs’ın bölgedeki rolünü kabul etttiğini ve iki ülke arasındaki, özellikle güvenlik ve savunma konularındaki ilişkilerinin önemine verdiği değeri yansıttığını söyledi. Hükümet sözcüsünün açıklamasına göre Cumhurbaşkanı ile Mayk Pompeo arasında yapılan telefon görüşmesi sırasında Dışişleri Bakanı ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını tanıdığını ve bu aşamada hızla Uluslararası Hukuk temelinde ve bölgede barış ve istikrarın sağlanması maksadıyla diyaloğa odaklanılması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise Pompeo’yu Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerinin yanısıra Mağusa konusu hakkında da bilgilendirdikten sonra, Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerinin engellenmesi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına ters düşmenin yanısıra Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlatılmasına da engel olan bu planlarını geri çekmesi için ona gereken mesajların verilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Haravgi gazetesi ilgili haberi ABD: Kıbrıs’a silah ambargosu kısmen kalkıyor – ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Plamer: Karar ABD’nin ulusal güvenliğinin çıkarınadır başlıkları altında veriliyor.
Kararla ilgili açıklamayı Yunanlı ve Rum gazetecilere yapan ABD DIşişleri Bakan Yardımcıları Matthew Palmer ile Mayk Miller kararın bir yıllığına geçerli olacağını ve yenilenme olasılığının mevcut olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililer ABD’nin yaklaşımının adım adım ilerleyeceğini ve Doğu Akdeniz’deki mevcut durumla alakalı olmadığını, ABD’nin Kıbrıs sorunu konusunda tavır değişikliği anlamına da gelmediğini vurguladı.
***
Haravgi, Politis ve Alithia gazeteleri ana haber olarak altın pasaportlarla ilgili gelişmeleri veriyor.
Alithia gazetesi:
İçişleri Bakanından öfkelenip ültimatomlar gönderen Odiseas’a blok – Sayıştay Başkanı iç cephede yeni kriz yaratıyor – İçişleri Bakanlığı Başsavcı’dan konuyla ilgili görüş belirtmesi beklenirken vatandaşlık verme programıyla ilgili görmek istediği belgeleri Sayıştay Başkanına göndermedi – Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis istediği bilgilerin Cuma gününe kadar masasında olmasını talep etti ve Başsavcının görüşünün kendisini tatmin etmemesi halinde kabul etmeyeceğini söyledi
Politis gazetesi ana haberinin başlıklarında şöyle yazıyor:
Pasaportlarla ilgili soruşturmaları ve bilgi sızmasını birbiriyle karıştırdılar – Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’ten İçişleri Bakanlığına ültimatom ve Başsavcıya tehdit
Polise kapıyı kapatan Meclis Al Cazira’ya bilgi sızdırılması konusunun araştırılması için gerekli belgeleri vermiyor
Başsavcının görüşünü beklemeden kendi görüş belirten Sayıştay Başkanı Başsavcının farklı bir görüş belirtmesi durumunda Yüksek Mahkemeye başvuracağını bildirdi
Siyasi partiler Meclisin ve milletvekillerinin hedef olarak gösterildiğini belriterek yürütme yetkisinin niyetleri konusunda temkinlilik ifade etti
Haravgi gazetesi de ana haberinde aynı konuyu işliyor. Gazetenin başlıkları şöyle:
Meclise baskın ama Sayıştay Başkanı susturuluyor – Pasaport skandalı konusuyla ilgili kurumsal kriz – Sayıştay Başkanına bilgi verilmemesi doğrultusunda talimatlar
Gazete ana sayfasında konuyu şöyle özetliyor:
Hükümet hırsız ve yozlaşmışlara verilmiş ve halen geri alınmamış altın pasaportlar skandalıyla ilgili olarak köşeye sıkışmışlıktan kurtulmak için daha önce eşi görülmemiş yöntemler devreye sokuyor. Polis bilgi sızdırılmasıyla ilgili verileri almak için Meclisin kapısına dayandı ama İçişleri Bakanlığı özlü bir araştırmanın yapılması için gerekli bilgileri Sayıştay Başkanına vermeyi reddediyor.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:
Alithia gazetesi:
- Yorkaci listesi adıyla bilinen politikacıların kırmızı kredileri listesi konusunda partiler “ben bilmem” ayağına yatıyor – Bütün partiler listenin yayınlanmasını istiyor ama nedense bir türlü yayınlanamıyor
Bütün partiler listenin yayınlanmasına yönelik oy kullandığı halde sürekli engellerle karşılaşılıyor. Somut olarak Meclis Başkanı Şilluris’in yasayı uygulamayı reddetmesinden sonra şahsi verileri açığa çıkarmış olmaktan korktukları için bu sorumluluğu yerine getirmeyi kimse üstlenmiyor. Parti başkanları topu birbirine atıyor. Dimitris Şilluris Yorkacis listesiyle bundan sonra hiç uğraşmayacağını açıkladı
- Uzun süre sonra Kıbrıs’ta ilk koronavirüslü ölüm vakası gerçekleşti. 77 yaşındaki başka sağlık sorunlarından da muzdarip olan bir kişi hayatını kaybetti. Ölüm tedavi gördüğü Mağusa Referans Hastanesinde gerçekleşti. Bu arada dün iki yeni koronavirüs vakası daha görüldü
***
Filelefteros gazetesi
- Guteres’ten Mağusa konusuna müdahale
Hükümetin girişimleri Mağusa konusunda BMGS’nin müdahalesini sağladı. Antonio Guteres Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e gönderdiği bir mektupla onu uluslararası örgütün konuyu yakından takip ettiği ve Mağusa’ya ilişkin atılacak her adımın BM kararlarının belirlediği çerçevenin dışında olamayacağı konusunda bilgilendirdi.
- Baf’ta sosyal yaşamın çeşitli kademelerinde ve bir partinin kaza örgütünde yer alan 67 yaşındaki bir kişi Orta Öğretimde çalışan bir öğretmen tarafından kendisine cinsel tacizde bulunmak suçuyla itham edildi.
- Aşırı sıcaklar 10 gün daha hayatı etkileyecek
Meteoroloji Dairesinin tahminlerine göre önümüzdeki on gün içinde aşırı sıcaklar devam edecek. Dairenin Müdürü Kleanthis Nikolaidis bu mevsimde ortalama sıcakların 36 derece olması beklenirken bugün itibarıyla önümüzdeki 10 gün içinde derece 40’ın üstünü göstereceğini bildirdi.
Bu arada Meteoroji Dairesinin verdiği bilgilere göre Ağustos ayı içinde sıcaklar rekor seviyelere ulaştı. Aşırı sıcaklar dağlık bölgeleri de etkiledi.
***
Politis gazetesi:
- Dün YESİ dahilinde hizmet vermeye başlayan devlet hastanelerinin acil servisleri için YESİli ilk gün sorunsuz geçti. Sağlık Sigortası Kurumu şimdi özel hastanelerin acil servisleriyle müzakerelere başlıyor. Bu arada YESİ ile Alman Onkoloji Merkezi arasında da anlaşma sağlandı.
- Lefkoşa’da Toplu ulaşım araçları bugün de hareket etmeyecek
Dün Çalışma Bakanlığıyla uzun saatler süren müzakerelerin sonucunda grev kararının kaldırılması kararına varıldığı halde görüşmeler bugün de devam edecek.
***
Haravgi gazetesi:
- İki Nepalli zor anlar geçirdi
İnsan ticareti, adam kaçırma ve şiddet uygulama suçundan biri Yunanlı diğeri Mısırlı iki kişi tutuklandı. Söz konusu şahıslar iki Nepalli kişiye şiddet kullanarak ve dayakla bir hayvan çiftliğinde çalıştırıyordu.
Bu arada diğer gazetelerde tutuklanan şahıslardan birinin üniversite hocası olduğu bildiriliyor.
- Partiler Averof Neofitu’ya Yorkaci listesini basına vermeye çağırdı
- Vasilikon bölgesinin 9 köyünden bölgede asfalt fabrikası yapılmasına hayır – Köylüler protesto eylemi gerçekleştirdi

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand