Kıbrıs, Türkiye’nin yayınladığı yasa dışı Navtex’e anti-Navtex ile yanıt verdi.

Ankara’ya yönelik yaptırımları inceleyecek olan Avrupa Birliği’nin kritik zirve toplantısına birkaç gün kala, Türkiye’nin yeni tahrikleri, Doğu Akdeniz’deki gerginliği arttırıyor.

Türkiye’nin yeni Navtex’i ile Barbaros adlı araştırma gemisi 18 Ekim’e kadar Mağusa açıklarında yasa dışı bir şekilde faaliyet göstermeye devam edecek. Ankara, bugün ve yarın Ege’de Lezvos adasının güneyinde gerçek mermilerle yapılacak askeri tatbikatlar için 2 Navtex daha yayınlayacağını duyurdu.


Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Barbaros adlı araştırma gemisinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki faaliyetlerini 18 Ekim’e kadar uzatmak için yayınladığı yasa dışı Navtex’e anti-Navtex ile yanıt verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti, anti-Navtex ile Türkiye’nin araştırma gemisinin ve ona eşlik eden gemilerin, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde yasa dışı faaliyet gerçekleştirdiği konusunda bilgilendirme yaptı. Aynı zamanda söz konusu eylemlerin uluslararası hukuku ihlal ettiği ve güvenliği tehlikeye attığı konusunda şikayette bulundu. Ayrıca Türk gemilerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasasını ciddi şekilde ihlal ettiğini belirtti. Lefkoşa, Ankara’nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki yasa dışı çalışmalarına katılan veya hizmet sunan gerçek veya tüzel kişilerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını ve uluslararası hukuku ihlal ettiği konusunda uyarı yaptı. Bu sebepten dolayı, Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde bu eylemin sonucuyla karşı karşıya kalacaklarını ve haklarında uluslararası tutuklama emri çıkarılacağını kaydetti. Yayınlanan anti-Navtex’te Kıbrıs’ın, Türk araştırma gemisi Barbaros’un ve ona eşlik eden gemilerin, derhal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karasularındaki yasa dışı eylemlerine son vermesini talep ettiği vurgulandı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
Tüm haberler

Video on Demand