18.09.20 basın özetleri

İlk gazetemiz Filelefteros. Gazete ana haberini “Brüksel toplantısına kadar her şey akışkan – Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde kulis istişareleri hızlanıyor” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Almanların Doğu Akdeniz’deki gerginliği aşağıya çekme amaçlı girişimleri şu ana kadar sonuç getirmedi. Durum 24 ile 25 Eylül'de gerçekleşecek olan Brüksel toplantısına kadar her şeyin akışkan bir halde olacağını gösteriyor. Kulis istişareleri gerek Avrupa Birliği gerekse de Türkiye’nin hemfikir olacağı ortak bir tezde buluşmak üzere yoğunlaşıyor. Dün Brüksel’de 27 ülke liderinin önüne Türkiye’ye yaptırımlar belgesinin konacağı ortaya çıktı. Avrupalı bir yetkilinin söylediğine göre bu önümüzdeki hafta liderlerin kararları için belirleyici olacak. Yetkili bu süre içinde liderlerin hangi yönü izleyecekleri konusunda kararlarını alacaklar, dedi.
Brüksel, Berlin ve bölge başkentlerinden anlaşıldığı kadarıyla her şeyin önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan toplantıda açıklığa kavuşması bekleniyor.
Lefkoşa’nın istediği şey toplantıda egemenlik haklarıyla ilgili olarak sözlü destekten daha fazla bir şeyler almaktır. Şu ana kadar ilan edilen destek Türkiye’yi bu yönde hareket etmeye zorlayacak nitelikte değildi. Tam tersine Kıbrıs’ın partnerlerinin tutumu nedeniyle Türkiye bir nevi sessiz tolerans mevcut olduğunu düşünüyor.
Alman Şansölyesi Merkel’in Cumhurbaşkanı Anastasiais ile görüşmesinden kendisiyle görüştüğü Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’den bölgedeki taleplerini sona erdermesi gibi bir durum mevcut olmadığını söyledi ve Merkel’den “Avrupa’nın Doğu Akdeniz konusunda nesnel ve adil bir yaklaşım içinde olmasını istedi.
Dün Alman Şansöylesi ve İtalyan Başbakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile birer telefon görüşmesi yaptılar. Cumhurbaşkanlığı Sarayından konuyla ilgili olarak yapılan tek açıklama her ikisinin de Kıbrıs’a olan desteklerini ifade ettiğiydi.
Gerek Almanya gerekse de Avrupa Birliği Oruç Reis gemisinin limana çekilmesini, Ankara’nın geminin kısa zamanda görev başına döneceğini defalarca tekrarlamasına ragmen, doğru yönde atılmış bir adım şeklinde nitelendirdi.
Alithia gazetesi ana haberinde şu başlıkları kullanıyor:
Türkiye Kıbrıs sorununun çözümünü torpilliyor – Görüşmeler daha başlamadan Türkiye konuyu gömdü – Türkiye: Doğal gaz ve siyasi eşitliği verin aksi takdirde iki ayrı devletten söz ediyoruz – Kıbrıs: Tehditler ve tahrikler sona ersin, Kran Montana’da kalınan noktadan devam edelim – AB Kıbrıs ile Yunanistan’ın yanında. Türkiye’ye yaptırımlar listesi ve güçlü oylama
Politis gazetesinin ana haber başlıkları:
“Bahara kadar anlaşma çerçevesi – Guteres insiyatifi ilanının hedefi nedir?”
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
ABD, AB ve Angela Merkel arasında gerginliğin aşağıya çekilmesi ve Ege ile Kıbrıs konularında diyaloğun başlaması için paralel çabalar gösteriliyor.
Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos Ankara’nın öne sürdüğü önkoşullara karşı Türkiye’nin BM GS’nin insiyatifini daha başlamadan torpillediği cevabını verdi.
Ankara’nın Akıncı adaylığının gücünü kırması maksadıyla Kıbrıs Türk toplumundaki seçimler hakkında erteleme söylentileri
Ve son olarak da Haravgi gazetesi aynı konularla ilgili olarak şu başlıkları kullanıyor: AB Kıbrıs’la ilgili olarak da gerginliğin aşağıya çekilmesini bekliyor – Yunanlı Başbakana göre Atina nabız ölçme temaslarına hazır – BMGS’nin açıklama ve yükümlülük almasını selamlıyorlar, küçük partilerse Kıbrıs’ın statüsünün düşürülmesinden söz ediyor – Merkel’in insiyatifi gelişim gösteriyor – Ya siyasi eşitliği kabul edersiniz ya da iki devletten söz ederiz.
İlgili haberlerin içeriklerine bir göz atalım sd.
Avrupa Komisyonu sözcüsü Peter Stano Oruç Reis gemisinin geri çekilmesini Yunanistan ile Türkiye arasındaki diyaloğun açılması yönünde olumlu bir adım olarak nitelendirirken sondaj gemisi Yavuz için ilan edilen nevteksin Doğu Akdeniz’de gerginliği ve güvensizliği artıracağı değerlendirmesi yaptı. Peter Stano bunun gerginliğin aşağıya çekilmesi ve diyaloğun başlaması fırsatının doğduğu bir anda gerçekleştiğini ve bunların tek kalıcı çözümler olduğunu vurguladı.
Bu arada gazeteye göre dün Lefkoşa’da BMGS’nin beşli konferans için niyetini ve yükümlülük aldığını ilan ettiği açıklamasından sonra tam bir Kran Montana sahnesi yaşanıyordu. Hükümet – DİSİ ve AKEL Guteres açıklamasını selamlarken diğer küçük partiler GS’i eleştirerek sefillikle dahi suçladılar. Hükümet sözcü vekili vasıtasıyla Guteres’in yükümlülük aldığını açıklamasını ve gelecekte başarıyı yakalamak için tek taraflı faaliyetlerden kaçınılması gerektiğini söylemesini selamladı. Sözcü Vekili bu tür davranışların Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetleri ve Maraş’la ilgili tehditleri olduğunu söyledi.
AKEL ise basın sözcüsü Stefanos Stefanu vasıtasıyla yaptığı açıklamada “önümüzdeki dönemdeki gelişmelerin gerek Kıbrıs sorunu gerekse de Kıbrıs için kritik olacağını” kaydetti. Stefanu “tarafımızın git-gel ve çelişkileri bir tarafa bırakmasını istedi. Hükümet BM ve uluslararası toplumun yıllardır gösterdiği yol olan Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış bir çerçevede çözümü için müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı yerden başlamasına hazır olduğu mesajını tutarlılık, ikna edicilik ve açıklıkla vermelidir dedi.
EDEK lideri Marinos Sizopulos yaptığı ilgili açıklamada beşli konferansın Kıbrıs sorununu uluslararası bir işgal ve soykırım sorunundan iki toplumlu bir soruna indirgediğini söyledi.
Yurttaşlar İttifakı Antonio Guteres’in beşli konferantaki ısrarını üzüntü ve hoşnutsuzlukla karşıladığını açıkladı ve GS’in Kıbrıs’ı BM üye ülkesi olarak görmediğini söyledi.
Allilengii-Dayanışma ise GS’in sefilce davrandığından söz etti ve Antonio Guteres’in yeni bir insiyatif başlatmadan önce Kuzey Kıbrıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklediği açıklamasına vurgu yaptı.

Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım:
Haravgi gazetesi:
Gazete ana haberinde “Ruh hastaları ve talasemialılar ilaçsız kaldı – Atalasa Ruhsal Hastalıklar Hastanesinden sahte umutlar – Talasemialılar yeni tedavileri ve yeni ilaçları talep ediyor – Emekliklerin ilaçlarından pek çoğu da piyasada yok” başlıklarını kullanıyor.
Kısaca ön sayfasında haberi şöyle özetliyor:
Atalasa Ruh Hastalıkları Hastanesinde bina tesisleri, personel eksikliği, yatak doluluğu ve ilaç eksikliği sorunları çözümsüz kalmaya devam ediyor. Bu arada kamu sağlığının pek çok alanında da büyük sorunlarla boğuşuluyor. Ne talasemialılar ne de emekliler için gerekli çağdaş medikal bakım mevcut.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Larnaka Hastanesi Doktorları Hastanenin Yürütme Müdürünün mevcut olmayan soruşturmalarla doktorları tehdit ettiğinden şikâyetçi
- AKEL Kilisenin otel inşa ettirmekte olduğu arazide yer alan antik eserlerin tamamının teşhis edilerek ortaya çıkarılmasını talep etti
- Altın pasaport sanayii hukuk devletinin altını oyuyor
Alithia gazetesi:
- Belgeler Perdikis tarafından mı sızdırıldı?
OMEGA TV kanalı dün akşamki haber programında meclisten El Cezire’ye sızdırılan gizli belgelerin kısa bir süre öncesine kadar partinin başkanlığını da yürüten Ekologlar milletvekili Yorgos Perdikis tarafından sızdırıldığını yayınladı. Perdikis suçlamayı reddetti.
- Sayıştay Başkanı Hükümete zıt gitmeye ve tehdit etmeye devam ediyor
Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis araştırmaya karar verdiği beş vatandaşlık dosyası hakkında bilgi vermeyi reddettiği için ültimatomlarla Hükümeti itham ve tehdit etmeye devam ediyor.
- Öğretmen ve sanatçı Yorgos Gavriil’in tablolarıyla ilgili tepkiler sertleşiyor
Politis gazetesi:
Başpiskopos’tan Sanat hakkında aforizmalı ifadeler
Dün KRYK’nun Apo Mera Se Mera programına konuşan Başpiskopos Hrisostomos sanatçı hakkında “bu kişi öğretmen olamaz asla gençlerin yanında olmamalıdır” dedi. Başpiskopos bir öğretmenin gençlere davranışlarıyla örnek olması gerektiğini, ahlakı ve kişiliğiyle gençlerin ahlakını şekillendirmesi gerektiğini söyledi. Öğretmenin derhal görevden alınmasını isteyen Hrisostomos “kendi çıplak fotoğraflarını yayınlasaydı bir şey demezdim. Çok çok polise ve Eğitim Bakanlığına telefon eder bildirirdim. Ama İsa’yı bu pozisyona sokmaya hakkı yoktur” dedi.
Bu arada öğretmenler sendikası OELMEK öğretmenleri ikiye bölen son derece zor bir durumun söz konusu olduğunu söyleyerek konu hakkında görüş açıklamaktan kaçındı.
Bugün saat 2-3 arasında Eğitim Bakanlığının önünde yurttaşlar öğretmen hakkında soruşturma açılmasını protesto edecek.
Filelefteros gazetesi:
- Lise müdürü sanatçı öğretmen hukuki önlemler alacağı konusunda uyardı
Yorgos Gavriil “Sürrealist bir ülkede yaşıyoruz – Gelişmelerin şekillenmesine göre hukuki önlemlere başvuracağım, dedi.
Sanatçının çalışmalarını sergileyeceği Gloria galerisinin sahibi Gloria Kasianidu “Herkesin bir sanat çalışmasını eleştirme hakkı vadır. Ama sanatçının kendisini ifade etmesi özgürlüğü olduğuna inanıyorum” dedi.
Gazete bir sanat çalışmasının tepkiyle karşılaşması olayının Kıbrıs’ta ilk kez yaşanmadığını yaşıyor. Gazeteye göre daha önce de 2017’de Baf 2017 festivali çerçevesinde yer alan K/Türk sanatçı Nurdane Karagül’ün bir tablosu da tepkileri üzerine çekmişti. Tabloda Başpiskopos Makarios iki çıplak Afrodit tasviriyle çevrelenirken Kıbrıs ateşler içinde yanıyordu. Karagül yaptığı araştırma sonucunda 1974’te Baf’ın K/Türklerden boşaltılması operasyonunun Afrodit 1 ve Afrodit 2 kodları altına gerçekleştiğini söylemişti. Baf 2017 yönetim kurulu tepkilere rağmen sanatçının çalışmasını kaldırmayı reddetmişti.
- Çocuk pornoculuğu yapmaktan tutuklanan ve mahkûm edilen polisin hapis cezası yatıp çıktıktan sonra görevine geri dönmesi konusu dün şimşekleri üzerine çekti
Çocukları tacizden koruma Vakfı Foni Başkanı Anastasia Papadopulu dün olayı şiddetle kınadı. Polis Teşkilatı söz konusu şahsın açığa alınması yönünde hareket ettiğini ancak Hukuk Dairesinin buna karşı çıktığını bildirdi.
- Okullarda maske karşıtı protestolar büyüyor
Öğrenciler ve veliler tepki gösterirken öğretmenler de onlara destek veriyor
Pek çok öğrencinin sınıfta ders sırasında baygınlık geçirmesi maske kullanımına bağlandı. Veli örgütleri bu yüksek sıcaklarda çocuklarının maske kullanmak zorunda kalmasının sağlığına zarar verdiğini açıkladı. Öğrencilerle veliler maske karşıtı protestolarıyla bu önlemin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand