16.08.20 basın

Bugunkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsi ana konusunu AB-Türkiye ilişkilerine ve Türkiye’ye yaptırımlar olacak mı konusuna ayırmış.
Filelefteros gazetesi ana haber başlığında “Ankara AB ve Merkel’i boşlukta bıraktı – Yavuz için ilan edilen yeni navteks Doğu Akdeniz’de gerilimi bitirme çabalarını havaya uçurdu”. Haberde şöyle yazıyor:
Avrupa Birliği kurumları ve Almanya’nın yapılacak olan olağanüstü Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye’ye yaptırım uygulamaktan kaçınma çabaları gitgide daha hızlı ritimlerle yoğunlaşıyor. Ankara dünkü hareketiyle Brüksel ve Berlin’de kendisine yardımcı olmak için çalışanları kaale almadığını gösterdi. Yavuz gemisinin Kıbrıs’ın MEB’nde bir ay daha kalacak olması anlamına gelen dünkü navteks kararı olumsuz bir gelişme olarak değerlendirildi.
Konu bu sabah Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşecek olan Şarl Mişel’in önüne konacak. Şarl Mişel dün Yunan Başbakanı Mitsotakis ile görüştü. Görüşmede Doğu Akdeniz’deki gerginlik meselesinin sadece Yunanistan ile Kıbrıs’ın değil tüm AB’nin meselesi olduğunu vurguladı.
Politis gazetesi ana haberini “Yaptırım uygulanması çok zor – Şu ana kadar AB üye devletleri arasında bu konuda anlaşma sağlanamadı” başlığı altında veriyor.
Gazete ön sayfasında kısaca şöyle yazıyor:
Önümüzdeki günlerde Türkiye ile Yunanistan’ın diyalog konusundaki niyetlerini araştırma çalışmaları başlayacak. Türkiye’nin ilan ettiği yeni navteksle Yavuz gemisi Ekim ayı ortalarına kadar Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki 6. Parselin bir bölümünde araştırma yapacak.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupa Konseyi zirve toplantısından önce ve bu arada Kıbrıs’a yapılan ziyaretler hakkında parti liderlerini bilgilendirecek. Destek hakkında memnuniyet ifade edildi, sonuçlar bekleniyor.
Avrupa Konseyi Başkanı bugün Lefkoşa’da olacak. Almanya ile ABD ise LaHey Adalet Divanı yolunu işaret ederek gerginliğin düşürülmesi çabalarını perde arkasında devam ettiriyor.
Alithia gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
“Borel’den Türkiye’ye uyarı – Konu Avrupa Parlamentosunda ele alınıyor”
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
AB Dış İlişkiler yetkilisi Josep Borel Avrupa Parlamentosunda konuşurken diyaloğun başlaması için Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gerginliği beklemeksizin aşağıya çekmek zorunda olduğu aksi takdirde Konseyin bunun sonuçlarını ele alacağı mesajını verdi. Bununla birlikte Borel Avrupa konseyinde yaptırımlara dair anlaşma sağlanamadığını kabul etti ve “Dışişleri Bakanları toplantısında siyasi yükümlülüğü hayata geçirmek ve Türkiye ile Belarus’a yaptırımlar konusunu paralel biçimde ilerletmek için çalışıyorum” dedi.
Haravgi gazetesi ana haberinin başlıkları şöyle: “Borel’den itiraf: Konseyde fikir birliği yok – 12 Ekim’e kadar Yavuz için yeni navteks – Hükümet yurtta başka Brüksel’de başka söylüyor – NATO’da Türkiye-Yunanistan görüşüyor”
Gazete ilgili haberlerinde şöyle yazıyor:
“Zirve Toplantısına yönelik olarak Türkiye’ye yaptırımlar konusunda şimdilik fikir birliği sağlanamadı diyen AB yüksek yetkilisi Josep Borel Doğu Akdeniz’deki gerginliğin aşağı çekilmesi Yunanistan ile Türkiye arasında diyaloğun başlaması doğrultusunda motive edici konuştu. Alman Şansölyesi Merkel ile Mitsotakis telefonda konuştu, bugün ise Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşecek.
Gazete Belarus ve Türkiye’ye yaptırımlar konusunda Hükümet ne yapacak? başlığı altında AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun açıklamasını veriyor.
Habere göre Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulanması beklenen Avrupa Konseyi toplantısına 10 gün kala Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti henüz ne yapacağını netleştirmiş değil. Dün AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
Hükümetin Belarus ve Türkiye’ye karşı yaptırımlar konusundaki görüşü nedir? Hükümet sözcüsü Sayın Kuşos iki konunun birbiriyle bağlantılı olmadığını söylüyor. Dışişleri Bakanı Sayın Hristodulidis ise Hükümetin iki konuyu bir paket halinde ilerletmeyi başarıyla yerine getirmesiyle övünüyor. İki açıklama birbirine zıt ve ikisi de geçerli olamaz. Biri diğerini götürüyor. Sahi, Cumhurbaşkanı 10 gün sonraki zirvede ne yapacak? Hükümetin şimdi de yaptığı gibi susacak mı? Brüksel’de başka Kıbrıs’ta başka mı söyleyecek? Hükümet konumunu netleştirmek zorundadır.
Bu arada Bakanlar toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanlığında bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Vekili Panayotis Sendonas Şarl Mişel’in Kıbrıs ziyaretinin Rusya ve ABD dışişleri bakanları, Cumhurbaşkanının Şarl Mişel’le yaptığı görüşmeler, Almanya Şansölyesi ve başka yetkililerle yaptığı görüşmelerin bir devamı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanının BM Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmelerini ve mektuplaşmaları da hatırlatan Sendonas “bu dönemde diplomatik bir hareketlilik söz konusu. Ayın 24’nde gerçekleşecek olan toplantıya hazırlık ve önümüzdeki sorunlar bunu gerektiriyor” dedi. Belarus’a yaptırımlar konusunda Sendonas Kıbrıs’ın bu konudaki çizgisinin Ağustos ayında yapılan Avrupa Meseleleri toplantısındaki anlaşmaya uygun olduğunu” belirtti ve bu hafta Kıbrıs’a Şarl Mişel dışında Avusturya Dışişleri Bakanı ile Fransa Avrupa Meseleleri Sorumlusu Dışişleri Bakanı Vekilinin de geleceğini söyledi.

Gazetelerin ana haberleri bu şekilde seyrediyor. Şimdi de gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım:

Alithia gazetesi:
- Tüm okullara klima sistemi – Eğitim Bakanı veliler ve öğretmenlerle görüştü – Prodromu: alternatif enerji kaynaklarından elde edilen elektrik kullanılacak
Dün Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun öğretmen ve velilerle yaptığı toplantıda sınıflara klima konması konusu ele alındı. Prodromu okullara klima yerleştirilmesi konusunda realist bir program başlatacaklarını açıkladı. Bakan “niyetimiz derhal çevre dostu bir programın hazırlanmasıdır. Hedefimiz programın AB düzeyinde geçerli olan Kalkınma Fonundan da bu doğrultuda yararlanmaktır” dedi.
- Yunanistan’da yeni vakalarda görülen artış nedeniyle önlemler sıkılaşıyor
Koronavirüs yeni vakalarının hızlı artışı sonucunda başkent bölgesi Attiki’de alınan önlemler artırıldı. Alınan önlemler arasında gece kulüplerinin kapatılması da yer alıyor.
Bu arada Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde dün yedi yeni vaka tespit edildi.
- Kıbrıs ile Pire arasında deniz bağlantısının 2021 Mayıs’ında başlaması hedefi realist bir hedeftir
Denizcilik Müsteşarı Vasilis Dimitriadis ilgili ihalenin Ekim ayında verileceğini ve önümüzdeki Mayıs ayında Kıbrıs Pire seferlerinin başlayabileceğini belirtti.
- Derinya Belediyesi yeşil hat üzerinde yazlık sinema açıyor
Derinya Belediyesi İtalyan Büyükelçiliği, Point Centre fon Contemporary Art örgütü ve BM ile işbirliği içinde Derinya’daki yeşil hat üzerinde yazlık sinema kurma planını başlatıyor.
Haravgi gazetesi:
- Kara para ile futbolcu transferleri
Omonia Başkanı Papastavru’nun futbol alanında kara para dolaştığına ilişkin ifşaatları ortalığı ateşe verdi. Stavros Papastavru Doksa kulübü başkanı Kostas Hristodulu’yu Omonia’yı kaleci Uzoho’nun transferi konusunda kandırmakla suçladı. Papastavru oyuncunun çoktan Apoel’le anlaşmış olduğu halde Hristodulu’nun kendisinden 200 bin artı 200 bin kara para istediğini söyledi. “Biz kara paranın ne olduğunu bilmeyiz” diyen Papastavru Kıbrıs Futbol Federasyonu KOP’un bu kişinin kulüp başkanı mı, menajer mi yoksa kara para aklayan biri mi olduğunu araştırması gerektiğini” söyledi. Kostas Hristodulu ise yaptığı açıklamada suçlamaları asılsız olarak nitelendirdi.
- Altın pasaportlar skandalıyla ilgili yeni ifşaatlar ve Sayıştay Başkanının ve bu arada Ad Hoc araştırma komitesinin bulguları muhalefet partilerinin tepkilerine neden oldu.
AKEL sözcüsü Stefanos Stefanu Anastasiadis-DİSİ Hükümetinin bir yatırım programı aldığını ve kriterlerini bozma ve tüm dünyadan çeşitli hırsız ve dolandırıcılara pasaport dağıtma yoluyla onu Kıbrıs vatandaşlığı satış pazarına çevirdiğini söyledi.
Filelefteros gazetesi:
- 16.546 ailenin çatısında solar sistemi var
Sistemlerin toplam üretimi 61,3 megavatı buluyor.
Bu yılın Temmuz ayında Elektrik Kurumuna 2.196 yeni solar sistemi bağlandı. Toplam enerji üretimleri ise 9,8 megavat.
- Örgütlü hastalar ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yaptıkları toplantı sonucunda sağlık sistemi YESİ’de görülen suiistimallerin araştırılması üzere yabancı bilirkişiler getirilecek
Sağlık Hizmetleri Kurumu yönetim kurulu değişiyor. YESİ’deki suiistimallerin araştırılması ve çarpıklıkların tespit edilmesiyle düzeltilmesi maksadıyla yurtdışından bilirkişilere başvurulacak.
- Siyasi liderlik Türkiye’nin Mağusa’yı yerleşime açma tehditlerini tartıştı. Kıbrıs Türk toplumundaki liderlik seçimlerinden önce herhangi bir hareketin yapılmayacağı değerlendirmesi yapıldı.
- Hükümet Sayıştay Başkanlığında altın pasaportlar konusunda yaklaşık 10 dosyanın incelenmesi sonucunda hazırlanan rapora cevabını hazırlıyor. Bu arada Sayıştayda söz konusu vatandaşlıklar verilirken yatırımcıların ailelerine de vatandaşlık verilmesinin yasanın kapsamı dışında olduğu konusunda ısrar var. Bu durumda yaklaşık 2000 kişiye pasaport verilmiş olması konusunda çok ciddi hukuki sorun ortaya çıkıyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand