Michel: Akdeniz’deki güvenlik konusu, Yunanistan ve Kıbrıs’ın değil, tüm Avrupa Birliği’nin

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Akdeniz’deki güvenlik konusunun sadece Yunanistan ve Kıbrıs’ı değil, tüm Avrupa Birliği’ni ilgilendirdiğini vurguladı.

Michel, Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bir sonraki zirve toplantısında Doğu Akdeniz’deki durum ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gelişmelerin ele alınacağını söyledi. Avrupa Birliği üyesi devletlere saygı duyulması gerektiğinin altını çizerek, Atina ziyaretinin amacının da bu olduğunu belirtti. Ayrıca Yunanistan, Kıbrıs ve tüm üye devletlerin ilkelerine saygı duyulması için, Avrupa Birliği’nin katı duruş sergilemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Michel, göç konusuna değinerek, Avrupa Birliği için zorluk teşkil ettiğini belirtti ve yasa dışı göç ile mücadele etmek gerektiğini yeniden dile getirdi.


Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Ankara’dan somut adım atılması durumunda ülkesinin Türkiye ile keşif temaslarına başlamaya hazır olduğunu açıkladı. İki taraf arasında anlaşmaya varılmasıyla veya uluslararası bir mahkeme kararıyla nihai sınırlar çizilinceye kadar, tek taraflı eylemleri yasaklayan Uluslararası deniz hukukuna saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Mitsotakis, Avrupa Konseyi Başkanı’nyla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz bölgesinde, Avrupa Birliği’nin stratejik ve jeopolitik çıkarlarının söz konusu olduğunu ifade etti. Yunanistan Başbakanı, Türkiye’ye yönelik etkilerin netleştirildiğine ve artık eylem zamanının geldiğine dikkat çekti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand