14.09.20 basın özetleri

Bugün Kıbrıslı Rum öğrencileriler okula geri dönüyor ve bir haftalık ertelemeden sonra en nihayet okullar açılıyor. Kıbrıs Rum gazeteleri bu konuya önemli yer veriyor. Gazetelerde yer alan diğer haberler arasında ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun ziyareti öne çıkıyor. Filelefteros gazetesi Oruç Reis gemisinin limana dönmesi olayını ana haber yapmış. Ancak olayın tek başına Doğu Akdeniz’deki sorunları çözmediği değerlendirmesi yapıyor.
Okulların açılmasıyla başlayalım ve gazetelerin bu konudaki başlıklarına kısaca değinelim.
Alithia gazetesi okulların bugün açılmasını ana haber yapan gazetelerden. Gazete haberinde “yüzde maskeyle okula günaydın –107.557 öğrenciyle okullar bugün açılıyor – Çocukların korunması ve velilerle öğretmenlerin endişeleri ön planda – Çocuklarımızı korona virüs hakkında bilgilendirecek ve hijyen kuralları konusunda onları uyaracağız – Eğitim Bakanı Prodromu öğrenci, öğretmen ve velilere iyi ve güvenli bir okul yılı diledi. Gazete haberinde çocukların okullara dönüşünün tamamen farklı bir okul ortamı içerisinde, maske zorunluluğu ve farklı biçimlendirilmiş sınıflarda olduğunu yazıyor. Bu yıl öğrenciler Bakanlığın yayınladığı korona virüsten korunma amaçlı hijyonomik protokolleri uygulamak zorundalar. Veliler çocuklarını korona virüs ve ondan nasıl korunacakları konusunda kapsamlı bilgilendirilmeye çağrıldı. İlk günün nasıl gelişeceği merakla bekleniyor. İlk günün sonuçları daha iyi bir örgütlenme için belirleyici olacak.
Haravgi gazetesi konuyu ana haber yapan ikinci gazete. Başlıkları şöyle: “Bu yeni okul yılında başlama zili farklı çalacak – Okulların hazır olup olmadığı bugün sınanıyor – Öğretmenler ve orta öğretim öğrencileri için maske zorunlu – Öğretmen sendikaları hijyonomik protokollerin uygulanamaz olduğu konusunda ısrar ediyor”
Haberde şöyle yazıyor: İlkokul, orta, lise ve teknik liselerde bugün farklı bir başlangıç zili çalacak. Yeni okul yılı korona virüsün ve Eğitim Bakanlığının deneyciliğinin gölgesinde başlıyor. Yılın nasıl gelişeceği hâlâ bir bahis konusu olmaya devam ediyor. Uygulanabilir olduğu durumlarda protokoller uygulanacak ancak öğretmenler uygulanamaz oldukları konusunda ısrarlılar.
***
İkinci haberimiz tüm gazetelerde öne çıkan ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun geride bıraktığımız Kıbrıs ziyareti.
Alithia gazetesi haberi Türkiye’den tek kelime yok – Pompeo’nun Kıbrıs ziyareti ertesinde Hükümet ve partiler neler açıkladı – Hükümet Pompeo’nun Rus gemileri ve para aklama konularında söylediklerine ilişkin ne açıkladı
Mayk Pompeo’nun Lefkoşa ziyareti ertesinde yapılan açıklamalar çeşitlilik gösteriyor. Bu konuda tek kelime etmeyen Türkiye oldu. Pazar akşamına kadar başka durumlarda pek konuşkan olan Türkiye Mayk Pompeo’nun Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri ve Kıbrıs ile Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölgelerinde sondaj yapma haklarına dair söyledikleri konusunda ses vermedi. Başka durumlarda Ankara’nın hiç gecikmeden sert tonda açıklamalar yaptığını hatırlatırız. Pompeo’nun ziyaretinden sonra Ankara’nın tek hareketi “şimdilik” diyerek Oruç Reis gemisini çekmek oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı “Türkler Oruç Reis’i çekmiş olabilir ama Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki ihlalleri devam ediyor” dedi.
Filelefteros gazetesi Oruç Reis’in çekilmesini ana haber olarak veriyor. Haberin başlıkları şöyle:
“Oruç Reis’in limana çekilmesi yeni bir pazıl yarattı – Geminin çekilmesi Doğu Akdeniz’deki sorunları çözmedi – Mişel’in bölgeyi ziyaretinin anahtar rolü”
Türkiye’nin Oruç Reis gemisini limana alması Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yeni zorlu bir pazıl getirdi. Atina ile Lefkoşa bunun doğru yönde alınmış bir karar olduğu değerlendirmesi yapmakla birlikte iki başkent bu hareketin Türkiye’nin gerçekten diyaloğa gitme isteğini mi yansıttığını yoksa bir taktik hareketi mi olduğunu görmeyi bekliyor. Öte yandan Oruç Reis’in bölgeden uzaklaşması Doğu Akdeniz’deki sorunları çözmüyor zira Doğu Akdeniz’deki Türk yasadışı hareketleri devam ediyor.
Bu koşullar altında Şarl Mişel’in önümüzdeki Çarşamba günü gerçekleştireceği bölgeyi ziyareti daha da büyük önem kazanıyor. Bu olay Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetine 24 Eylül Brüksel zirvesi öncesinde Avrupa Konseyi Başkanının niyetini öğrenme olanağını verecek.
Şarl Mişel Lefkoşa’ya gelmeden önce Atina’yı ziyaret edecek ve Başbakan Kiriakos Mitsotakis ile görüşecek.
Bu arada kendi başına kulis arkasındaki faaliyetlerini sürdüren Almanya’nın da önümüzdeki dönemde niyetlerini netleştirmesi bekleniyor.
Lefkoşa her hâlükârda muhataplarına Oruç Reis’in çekilmesinin yaptırımlarla ilgili kararlar konusunda yardımcı bir hareket olmakla birlikte Kıbrıs’ın durumunda önlemlerle ilgili olarak alınmış siyasi karar mevcut olduğunu hatırlatacak. Lefkoşa bu konuda belirli öneriler ortaya koymuş ve bunlara Borel belgesinde yer verilmişti.
Dün Türkiye’de yapılan açıklamalardan da anlaşıldığı gibi Ankara Yunanistan’la diyaloğu NATO çerçevesine yönlendirmeyi hedefliyor.
Atina Ankara’nın Oruç Reis gemisini geri çekmesi hareketinin devamının olması umudunu ifade etti ve bu hareketi olumlu olarak nitelendirdi.
Bu arada Haravgi gazetesi Hükümet Amerikan yaklaşımlarından memnun – Pompeo’nun ifade ettiği görüşler yeni bir şey getirmedi başlıkları altında iki haber halinde aynı konuya geniş yer veriyor.
Gazeteye göre Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Pompeo’nun Lefkoşa ziyareti konusunda memnuniyet ifade etti ve Amerikan Dışişleri Bakanının Nikos Hristodulidis’in de hazır bulunduğu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde ABD’nin bölgeye olan ilgisini ve bölgede istikrar ve güvenlik koşullarının hüküm sürmesi gereğine inancını ifade ettiğini söyledi.
Hristodulidis’e göre Mayk Pompeo Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı davranışları konusunda bu tür sorunların diyalogla ya da BM’in 1982 Deniz Hukuku Anlaşması temelinde LaHey Adalet Divanına başvurmak yoluyla çözüm getirilmesi gerektiği konusuna ağırlık verdiğini ifade etti.
Kıbrıs sorununa ilişkin olarak ise Pompeo müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerden hemen sonra uygun bir ortamda ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon çerçevesinde ve BM kararları doğrultusunda acilen başlaması gereğine vurgu yaptı.
Hristodulidis KİPE’nin ilgili bir sorusu üzerine Rusların Kıbrıs’ta kara para aklama olayına ve Rus gemilerinin ziyaretlerine dair ABD’nin endişelerini de dile getirdiğini söyledi.
Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada Mayk Pompeo’nun Kıbrıs ziyareti sırasında yaptığı açıklamaların ne Kıbrıs’ın MEB’ndeki hakları ne doğal gazdan elde edilecek gelirin iki toplum arasındaki paylaşımı ne de Kıbrıs sorununun iki toplumlu iki bölgeli federasyon çerçevesinde çözülmesi konusunda yeni bir şey katmadığını söyledi.
AKEL Basın Sözcüsüne göre Türkiye’nin tahrikkâr ve yasadışı faaliyetlerinden kaynaklanan bölgedeki tehlikeli durumun gerginliğin giderilmesine yönelik çaba ve sorunlara çözüm bulunması amaçlı diyaloğun başlamasını şart koştuğunu söyledi. Stefanu’nun açıklamasına göre Kıbrıs sorunu da bu çerçevede yer alıyor ve bir an önce uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde çözüm bulunması gerekiyor.
Politis gazetesi aynı konudaki haberinde “Rol sahibi olmak istiyorsanız eğer, yükümlülükleriniz de var – İşte Mayk Pompeo’nun mesajı” başlığı altında yer veriyor.
Haber gazetenin ön sayfasında şöyle özetleniyor:
İsrail ile Arap ülkeleri ilişkilerinin düzeltilmesi bölgedeki güvenlik mimarisini değiştirdi. Mayk Pompeo Kıbrıs’ın bu konuda oynadığı rol konusunda ABD’nin net bir algı sahibi olduğunu söyledi. Bununla birlikte Kıbrıs sorununun çözümünün şart olmasının yanı sıra para aklamayla ilgili Rus yatırımları ve kendi deyimiyle “burada ne yaptıklarının ABD tarafından çok iyi bilindiği” Rus gemilerinin Kıbrıs limanlarına demirlemesi konusunda Kıbrıs’ın net tavır almasını beklediğini ifade etti.
***
Politis gazetesi ana haberini koronavirüsle ilgili bir ankete ayırmış.
Haberin başlıkları “Karantina mı? Keşke olsa – Retailzoom araştırma şirketi Politis için anket hazırladı”. Ana sayfada haberin özeti var. Şöyle:
Kıbrıslıların çoğu lockdawn huzurunu, trafik sıkışıklığının olmamasını ve evde kapalı olunan dönemde daha az para tüketimini özlüyor.
Olağan duruma geçiş harcamaların artmasını getirmekle birlikte sorulanların büyük çoğunluğu mali durumlarının Nisan ayına kıyasla kötüleşmediğini söyledi.
Yurttaş Eğitim Bakanlığının yeni okul yılının başlamasıyla ilgili konuyu ele alış biçimini yanlış buluyor. Bu konudaki olumsuz görüşlerin oranı yüzde seksen.
***
Gazetelerin diğer bazı haberleri:
Filelefteros gazetesi:
- Otelcilerin 2021 yılına dair endişeleri
Yaz sezonunda açık olan oteller rezervasyon yetersizliği nedeniyle Kasım ayına kadar yavaş yavaş kepenkleri indirecek. Şimdilik 2021 sezonuna dair programlamalar el yordamıyla yapılıyor.
- Mağusa Kıbrıs sorununun çözümünde katalitik role sahip
İki toplumlu Kıbrıs Akademik Diyaloğu eş başkanlaşrından geleceğe yönelik cesur görüşler ortaya kondu. Kent kosmopolit ve kültürel merkez olarak tarihi rolüne yeniden kavuşmalıdır.
- Ekonomi ve bankalar hakkında tüm konuların açık olacağı toplantı
Hükümet ve bankalar kredi taksitlerinin ödenme zorunluluğunun dondurulması döneminin sona ermesi öncesinde durumun ne olacağına ve ödenemeyen kredilerle ilgili endişeler taşıyor. Bugün Temsilciler Meclisi Maliye ve Çalışma bakanlarıyla Merkez Bankası yöneticisi tarafından durum hakkında bilgilendirilecek.
- Dağlık Baf bölgesinde dokuz yeni köprü yapılması bekleniyor
Dere kıyılarındaki köyler arasında bir yol bağlantısı sağlanması maksadıyla doğu dağlık Baf bölgesinde büyük bir çalışmanın hazırlıkları yapılıyor. Bu arada tarihi eser teşkil eden eski köprülerin bakım ve onarım çalışmalar da devam ediyor.
Haravgi gazetesi:
- Dimitris Hristofyas yeniden birleşmiş barışçıl bir Kıbrıs vizyonuna sahipti
Dün Cellaki – Prastyo yoluna Dimitris Hristofyas Caddesi adı verildi. İlgili törende konuşan Andros Kiprianu “Prastyo ve Cellaki köy meclislerinin yola Dimitris Hristofyas’ın adını verme kararlarının faaliyetleri ve yaptıkları dolayısıyla Dimitris Hristofya’nın anısını onurlandırma hareketi olduğunu belirtti ve Hristofyas’ın Halk hareketine katkılarına değindi.
- Uluslararası alanda konu hakkındaki eleştiriler çoğaldıkça yurtta yabancılara verilen pasaport sayısı da artıyordu
Yurt dışında Kıbrıs’ın kötü ünü hakkındaki sesler çoğalırken, Hükümetin programla ilgili ekonomik kriterleri önemli ölçüde azaltması vesilesiyle Kıbrıs yüzlerce dolandırıcı ve sahtekâr için bir çekim noktası oluşturuyordu.
- Kıbrıs’taki korona virüs vakaları sayısı az
Dün yapılan testler sonucunda sadece 3 yeni vaka saptandı. İki tanesi yurt dışından geliyordu, bir tanesiyse iz sürümü sayesinde bulundu. Dünya çapında vaka sayısı 28,75 milyonu aştı.
- Yunanistan sadece deniz bölgeleri konusunda bir diyaloğa açık – Mitsotakis ile Erdoğan arasında bir görüşme yapılması olası
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis Türk Yunan ilişkilerinde ertesi güne dair bir soruya “Sayın Erdoğan’la görüşebilirim. Böyle bir olasılık karşısında olumsuz değilim” dedi. “Oruç Reis’in Türkiye’ye dönmesi sonucu düşen gerginliğin devamı olması halinde görüşmelerin 2016 yılında kaldığı noktadan ve sadece deniz bölgelerinin belirlenmesi konusunda biz diyaloğa hazırız” şeklinde belirtti.
Alithia gazetesi:
- Erdoğan Türkiye ekonomisini kayalıklara mı çarpacak?
Ekonomistler Alithia gazetesine Türkiye’nin gerçek ekonomisi hakkındaki görüşlerini açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkesinin geleceğine yönelik büyük düşler ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden canlanmasını hayal edebilir ancak ekonomisinin durumunun bu planlarını hayata geçirmesine izin vermeme durumu mevcut.
- Bir ya da birkaç milletvekili El Cezire’ye pasaportlarla ilgili gizli belgeler verdi. Failin bulunması için partiler polisten gerekli araştırmanın yapılmasını istedi. Ancak fail ortaya çıksaydı beraberinde meclisten pek çok ismi de sürükleyecekti. Bu nedenle kimsenin Meclisi evrak teslim etmeye zorlayamayacağını bildiklerinden konu hakkında ilgili sonucu çıkartması ve konunun kapanması için üç avukata başvurdular. Dolayısıyla polise bir tek belge dahi verilmedi. Sonuç: Bir araştırmayı, bir olayı engellemenin çeşitli yolları var. İşte Meclisten öğrendiğimiz budur.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand