Anastasiadis: Pompeo’nun ziyareti ABD'nin bölgede istikrarı sürdürmeye olan ilgisini gösteriyor

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin yasadışı eylemleri nedeniyle önemli gelişmelerin yaşandığı bir zamanda Pompeo’nun ziyaret gerçekleştirmesinin ABD'nin bölgede istikrarı sürdürmeye olan ilgisini gösterdiğini söyledi.
ABD hükümetinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı Türk sondajını kınamasına ve aynı zamanda araştırma yürütme ve doğal kaynaklarını kullanma konusunda Kıbrıs'ın egemenlik haklarının desteklediği için şükranlarını ifade etti.
Pompeo'ya Lefkoşa'nın Türkiye ile deniz bölgelerini sınırlandırmaya hazır olduğu konusunda bilgi verdiğini ve anlaşmazlıkların silah diplomasisi yoluyla değil diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesin ve Mağusa’nın kapalı bölgesi açısından yasadışı eylemlerine son vermesi şartıyla, Lefkoşa'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereleri Crans Montana'da kaldıkları yerden devam ettirmeye hazır olduğunu yineledi.
Washington'u daha proaktif bir duruş sergilemeye ve Türkiye'nin Mağusa’nın kapalı bölgesinde planlarını engellemek için her türlü çabayı göstermeye çağırdı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan ve Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de yetkiye sahip olduğu bölgelerde doğal kaynakları araştıran Türkiye'nin devam eden faaliyetlerine ilişkin derin endişelerini dile getirdi.
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliği altında denizde ve Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunan doğal kaynaklarını kullanma hakkına sahip olduğunu da vurguladı.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Lefkoşa’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Pompeo, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini yineledi.
Başkan Trump'ın Doğu Akdeniz'deki durumla ilgili olarak Tayyip Erdoğan ve Kyriakos Mitsotakis ile temaslarda bulunduğunu, böylece diyalog kurulabileceğini sözlerine ekleyerek, ABD'nin diplomatik bir rotadan yana olduğunu vurguladı.
Aynı zamanda Washington'un Kıbrıs sorununun İki bölgeli İki Toplumlu Federasyon temelinde çözümüne verdiği desteği de yineledi.
Mike Pompeo ayrıca, ülkesinin Rusya'nın kara para aklama faaliyetleri ve gemilerinin Kıbrıs'a düzenli ziyaretleri ile ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi.
Kıbrıs limanlarında duran tüm askeri gemilerin Suriye'de insani görev yapmadığını bildiklerini ve Kıbrıs'tan ve Cumhurbaşkanı'ndan endişelerilerini dikkate almalarını istediğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand