Anastasiadis: Pompeo’nun ziyareti ABD'nin bölgede istikrarı sürdürmeye olan ilgisini gösteriyor

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin yasadışı eylemleri nedeniyle önemli gelişmelerin yaşandığı bir zamanda Pompeo’nun ziyaret gerçekleştirmesinin ABD'nin bölgede istikrarı sürdürmeye olan ilgisini gösterdiğini söyledi.
ABD hükümetinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı Türk sondajını kınamasına ve aynı zamanda araştırma yürütme ve doğal kaynaklarını kullanma konusunda Kıbrıs'ın egemenlik haklarının desteklediği için şükranlarını ifade etti.
Pompeo'ya Lefkoşa'nın Türkiye ile deniz bölgelerini sınırlandırmaya hazır olduğu konusunda bilgi verdiğini ve anlaşmazlıkların silah diplomasisi yoluyla değil diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesin ve Mağusa’nın kapalı bölgesi açısından yasadışı eylemlerine son vermesi şartıyla, Lefkoşa'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereleri Crans Montana'da kaldıkları yerden devam ettirmeye hazır olduğunu yineledi.
Washington'u daha proaktif bir duruş sergilemeye ve Türkiye'nin Mağusa’nın kapalı bölgesinde planlarını engellemek için her türlü çabayı göstermeye çağırdı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan ve Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de yetkiye sahip olduğu bölgelerde doğal kaynakları araştıran Türkiye'nin devam eden faaliyetlerine ilişkin derin endişelerini dile getirdi.
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliği altında denizde ve Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunan doğal kaynaklarını kullanma hakkına sahip olduğunu da vurguladı.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Lefkoşa’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Pompeo, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini yineledi.
Başkan Trump'ın Doğu Akdeniz'deki durumla ilgili olarak Tayyip Erdoğan ve Kyriakos Mitsotakis ile temaslarda bulunduğunu, böylece diyalog kurulabileceğini sözlerine ekleyerek, ABD'nin diplomatik bir rotadan yana olduğunu vurguladı.
Aynı zamanda Washington'un Kıbrıs sorununun İki bölgeli İki Toplumlu Federasyon temelinde çözümüne verdiği desteği de yineledi.
Mike Pompeo ayrıca, ülkesinin Rusya'nın kara para aklama faaliyetleri ve gemilerinin Kıbrıs'a düzenli ziyaretleri ile ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi.
Kıbrıs limanlarında duran tüm askeri gemilerin Suriye'de insani görev yapmadığını bildiklerini ve Kıbrıs'tan ve Cumhurbaşkanı'ndan endişelerilerini dikkate almalarını istediğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

14 Nisan
Bakanlar Kurulu'ndan düşük gelirli emeklilere Paskalya ödeneği
15:55
İki aylık bebeğin ölüm nedeni otopside belirlenemedi
15:54
Çavuşoğlu ve Dendias yarın bir araya geliyor
15:53
Danimarka Astrazeneca aşısının kullanımına son veriyor
15:52
Borrell ve Blinken Rus birliklerinin hareketlerinden endişeli
13:01
Petrou: Johnson & Johnson aşısı ile elde edilen veriler yetkili makamlar tarafından değerlendiriliyor
13:00
Bakanlar Kurulu üyeleri yarın Astrazeneca aşısını yaptıracak
12:57
Bilimsel Danışma Ekibi Paskalya dönemi için gevşeme konusunu haftaya ele alacak
12:55
Johnson & Johnson aşılarının ilk partisi bugün Kıbrıs'a geliyor
09:14
Dün 1 can kaybı ve 619 yeni vaka kaydedildi
09:13
13 Nisan
Dijital Politika Müsteşarı : Aşılama portalının 30 ila 35 bin kullanıcıya hizmet verme kapasitesi var.
17:18
Sağlık Bakanlığı: Açıklanan takvimlendirmeler temelinde düğünler ve vaftiz törenleri yeniden başlayacak.
17:12
Tüm haberler

Video on Demand