Pompeo bugün Kıbrıs'ı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bugünkü Kıbrıs ziyaretinin odak noktasında, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Türkiye'nin bölgedeki yasadışı eylemleri olacak.
Amerikalı yetkili Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından kabul edilecek. Toplantıya Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis de katılacak.
Kıbrıs ziyaretinden birkaç saat önce Pompeo, diyaloğu mümkün kılmak için tüm savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'den çıkarılması gereğini vurguladı.
Kıbrıs ziyaretine atıfta bulunan Pompeo, Lefkoşa'nın perspektifini ve hedeflerini anlamak için Kıbrıslı liderlerle Doğu Akdeniz'deki gelişmeler hakkında konuşmak istediğini söyledi.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları diplomatik ve barışçıl bir şekilde çözmeye çağırdığını hatırlattı.

Lefkoşa, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugünkü Kıbrıs ziyaretini çok önemli olarak nitelendiriyor.
Kurumumuzun ana haber bültenine konuşan Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, ABD'nin geniş bölgede çok önemli bir rol oynaması nedeniyle Pompeo'nun ziyaretinin birden fazla mesaj gönderdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki provokatif eylemlerine ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin endişelerini ve yaklaşımını Sayın Pompeo'ya aktaracağını vurguladı.
Lefkoşa'daki temaslarından sonra Sayın Pompeo'nun uygun mesajları Ankara'ya ileteceğine dair olan inancını dile getirdi.
Hatta ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğal zenginliği kullanma hakkını tanıdığını hatırlattı.
Kousios ayrıca, Mike Pompeo'nun ziyaretinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un yakın tarihli bir ziyaretiyle bağlantılı olmadığını söyledi.
Pompeo’nun Kıbrıs ziyareti sırasında, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ABD arasında sınır güvenliği konusunda bir anlaşma imzalanacak.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand