Pompeo bugün Kıbrıs'ı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bugünkü Kıbrıs ziyaretinin odak noktasında, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Türkiye'nin bölgedeki yasadışı eylemleri olacak.
Amerikalı yetkili Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından kabul edilecek. Toplantıya Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis de katılacak.
Kıbrıs ziyaretinden birkaç saat önce Pompeo, diyaloğu mümkün kılmak için tüm savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'den çıkarılması gereğini vurguladı.
Kıbrıs ziyaretine atıfta bulunan Pompeo, Lefkoşa'nın perspektifini ve hedeflerini anlamak için Kıbrıslı liderlerle Doğu Akdeniz'deki gelişmeler hakkında konuşmak istediğini söyledi.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları diplomatik ve barışçıl bir şekilde çözmeye çağırdığını hatırlattı.

Lefkoşa, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugünkü Kıbrıs ziyaretini çok önemli olarak nitelendiriyor.
Kurumumuzun ana haber bültenine konuşan Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, ABD'nin geniş bölgede çok önemli bir rol oynaması nedeniyle Pompeo'nun ziyaretinin birden fazla mesaj gönderdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki provokatif eylemlerine ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin endişelerini ve yaklaşımını Sayın Pompeo'ya aktaracağını vurguladı.
Lefkoşa'daki temaslarından sonra Sayın Pompeo'nun uygun mesajları Ankara'ya ileteceğine dair olan inancını dile getirdi.
Hatta ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğal zenginliği kullanma hakkını tanıdığını hatırlattı.
Kousios ayrıca, Mike Pompeo'nun ziyaretinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un yakın tarihli bir ziyaretiyle bağlantılı olmadığını söyledi.
Pompeo’nun Kıbrıs ziyareti sırasında, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ABD arasında sınır güvenliği konusunda bir anlaşma imzalanacak.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand