Basın Özetleri 11.09.2020

Filelefteros Gazetesi
- Diyalog ya da kısıtlayıcı önlemler
“Güney Avrupa'nın yedilisi Korsika’dan, Türkiye ve Avrupa Birliği’ne güçlü bir mesaj gönderdi” yan başlıklı haberde; MED7 zirvesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki zorluklarını sona erdirerek Yunanistan ve Kıbrıs ile diyalog yoluna gitmek zorunda olduğu, aksi halde yeni kısıtlayıcı önlemlerin 24 Eylül'de ele alınacağı aktarıldı. Haberin detayında, Ajaccio Beyannamesi’nin sonuç bildirgesiyle, Türkiye ve geri kalan Avrupa Birliği üyesi ülkelere güçlü bir mesaj gönderildiği kaydedildi. Haberde ayrıca, Güney Avrupa'nın yedi liderinin, Türkiye'nin saldırgan eylemlerinin yanı sıra egemenlik hakları ihlallerine karşı Yunanistan ile Kıbrıs'a dayanışma ve tam destek mesajı gönderdiği belirtilirken, bölgedeki tüm ülkelere Uluslararası Hukuk ve özellikle de Uluslararası Deniz Hukuku’na uyması gerektiğinin vurgulandığı açıklandı. Bunlara ek olarak, açıklanan beyannameyle tüm tarafların diyalog ve müzakere yoluyla farklılıklarını çözmeye çağırıldığı ifade edildi.
- YESİ'nin sorunlu seyri alarm veriyor
“Sağlık Bakanı, Sağlık Sigortası Kurumu'ndan altı aylık programın güncellenmesini talep etti” yan başlıklı haberde, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun Sağlık Sigortası Kurumu’ndan Genel Sağlık Sistemi YESİ'nin uygulanmasıyla ilgili sürecin her ay belirlenen programlara uyulup uyulmadığını ilgili olarak değerlendirilme yapmasını ve önümüzdeki altı aylık süreç için tüm önlemleri içeren bir yol haritası hazırlanmasını talep ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, Konstantinos Ioannou’nun Genel Sağlık Sistemi YESİ'ye henüz katılmamış hizmetlerin sisteme dahil edilmesinden önce uygun ve eksiksiz bir hazırlık sürecine duyulan ihtiyacı vurgulayarak, önceden belirlenen veya gelecekte belirlenecek programlara sadık kalınması gerektiğini ifade ettiği aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Korsika’dan Türkiye’ye gerilimi azaltma mesajı, ya diyalog ya da yaptırımlar
“MED7’den Yunanistan ile Kıbrıs’a destek ve dayanışma” yan başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin Avrupa Birliği’nin iki üye devletinin egemenlik haklarını yok sayan tek taraflı eylemlerinin kınanarak, Türkiye’nin bu faaliyetlere son vermemesi durumunda karşı tedbirler alınacağı uyarısı yapıldığı ifade edildi. Haberin detayında, Yunanistan ile Fransa’nın stratejik ilişkileri bağlamında görüşlerini belirlendiği ve bu çerçevede iki ülke arasında savunma alanında işbirliği konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Haberde ayrıca, MED7 ülkelerinin Türkiye'ye göçmenlerin geri kabulüne ilişkin anlaşmanın uygulanması konusunda da ortak tutum sergilediği aktarıldı.
- Kategori B de öne çıkıyor
“Altı ay sonra yeniden santra yapılacak” yan başlığıyla verilen haberde, Katagori B’de bu akşam yapılacak ilk müsabakayla 2020-2021 sezonunun başlayacağı belirtildi. Haberin detayında, 2019-2020 sezonunda 8 Mart tarihinde oynanan son müsabakanın ardından, yaşanan pandemi süreci nedeniyle futbol müsabakalarının da diğer tüm kategorileriyle birlikte Kıbrıs Futbol Federasyonu’nu tarafından durdurulduğu hatırlatılarak, sporcular ve spor severlerin kaçırdıkları 6 aylık pandemi sürecini telafi etmek için sahalara geri dönmeyi dört gözle beklediği aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Emmanuel Macron Erdoğan’ı yeniden kızdırdı
“Akdeniz ülkeleri zirvesinde Macron’dan yeni açıklamalar” yan başlıklı haberde; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, dün gerçekleşen Avrupa Birliği’ne üye Akdeniz ülkeleri zirvesini öncesi yaptığı açıklamada, Ankara’yi artan gerilimin kaynağı olarak gösterdiği ve Avrupa'yı Türkiye'nin "kabul edilemez" davranışına karşı birleşik bir cephe oluşturma çağrısı yaptığı belirtildi. Haberin detaylarında, Macron’un, Türkiye ve Yunanistan ile Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynakları konusunda tartışmalarında Yunanistan ve Kıbrıs’a tam destek verdiğini açıkladığı, bu durumun Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından tepkiyle karşılandığı aktarıldı.
- Korona virüs “seçimleri” de etkiliyor
“Akıncı seçim öncesi mitinglerini erteledi” yan başlığıyla verilen haberde; işgal altındaki bölgenin, korona virüs vakalarının kontrol altına alınamaması nedeniyle patlamaya hazır bir yanardağ gibi olduğu belirtildi. Haberin detayında, işgal altındaki bölgede dün yaşanan olayların ardından “kamu sektörü” ’nün felç olduğu, okulların kapandığı, yasadışı havaalanına yapılan uçuşların durdurulduğu, gemi seferlerine sınırlama getirildiği ve korona virüs hastalarının bazılarının tedavi için Türkiye'ye sevk edildiği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Topu Korsika’dan “27” liye attılar
“Avrupa Birliği Zirvesi’ne kadar diplomatik mücadele”, “Türkiye ile Yunanistan’dan askeri heyetlerin görüşmesi”, “Kıbrıs sorununa siyasi eşitliğe dayalı İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon çözümü” yan başlıklarıyla verilen haberde; Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya, Kıbrıs, Malta ve Portekiz’den oluşan MED7’nin Korsika Adası’nda gerçekleştirdiği Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde Türkiye'ye Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürme ve diyalog kurmak için adımlar atma çağrısı yaptığı, aksi halde 24 Eylül Zirvesi'nde ağır yaptırımlar uygulanması için çalışmalar yürütüleceği konusunda uyarı mesajı gönderdiği belirtildi. Haberde ayrıca, MED7 zirvesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin görüşmelere yeniden başlaması girişimine ve Kıbrıs’ta siyasi eşitliğe dayalı İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon çözüme destek verildiği aktarıldı.
- Okul öncesi için uygulanamaz protokoller
“Protokollerde farklılaştırma çağrısı” yan başlıklı haberde; Okul Öncesi Eğitim için protokollerin değiştirilmemesi durumunda, öğretmen ve öğretim görevlilerinin tepkisinin büyük olacağı belirtildi. Haberin detayında, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun durumla ilgili somut bir adım atmadığı ve hala görüşmeler gerçekleştirdiği bu çerçevede yarın okul yönetimleriyle bir toplantı yapacağı aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:40

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand