ABD Dışişleri Bakanı yarın Kıbrıs'a geliyor.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz bölgesindeki gerginliğin artması konusunda temaslarda bulunmak için yarın Kıbrıs’a geliyor.

Pompeo, Katar’ın başkenti Doha’ya giderken yaptığı açıklamada, Türkiye’ye diyaloğun başlamasının mümkün olması için askeri güçlerini bölgeden çekmesine yönelik çağrı yaptı. Anlaşmazlığın diplomatik ve barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Pompeo, bölgedeki durumun Kıbrıs açısından tehlikelerini anlamaya çalışacağını sözlerine ekledi. Ayrıca ziyaretinin, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmelerini tamamlayacağını ifade etti. Bu yılın başlarında, Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı'nın Kıbrıs'a planladığı bir ziyaret, Amerika ve İran arasında artan gerginlik nedeniyle iptal edilmişti.


Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios, tüm ülkelerden yoğun bir diplomatik hareketlilik olduğunu söyledi. Kusios kurumumuza yaptığı açıklamada, Amerika Dışişleri Bakanı’nın daha öncesinden de Kıbrıs’a ziyareti gerçekleştirme niyetini ifade ettiğini ancak tarihin belirlenmesinin beklemede olduğunu belirtti. Önümüzdeki hafta da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in ziyareti gerçekleştireceğini sözlerine ekledi. Hükümet Sözcüsü, gözlemlenen hareketliliğin bölgedeki gelişmelerle ilgili olduğunu ve Lefkoşa’nın niyetinin sorunun diyalog aracılığıyla çözülmesi olduğunu vurguladı. Türkiye’ye karşı önlem alınmasıyla ilgili olarak, en baştaki hedefin bu olmadığını ancak Ankara’yı diyaloğa girmeye zorlamanın bir yolu olduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:39

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand