01.09.20 basın

Filelefteros gazetesi Gerginliği düşürücü operasyon – Brüksel ve Berlin Türkiye’yi yaptırımlardan kaçınmak için tahriklerine son vermeye çağırıyorlar – Fransa’dan sert çizgi, Akdeniz’e uçak gemisi gönderiyor, başlıkları altında veriyor ana haberini.
Haberde şöyle yazıyor:
AB ve Almanya gerginliği aşağıya çekmek maksadıyla koordineli bir operasyon başlattı. Çabalarını Ankara’nın Doğu Akdeniz’de gerginliği aşağıya çekmesine odakladılar, aksi takdirde Borel listesindeki önlemler kullanılacak.
Almanya bu aşamada gerginliğin düşmesi için Türkiye’ye baskı yapabilecek ülke olarak görülüyor. Dışişleri Bakanı Hayko Maas’ın başarısız girişiminden sonra çabayı Alman Şansölyesi Angela Merkel üstlendi. Merkel’in insiyatifini önümüzdeki birkaç gün içinde başlatması bekleniyor. Dün akşam Alman şansölyesi ve Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel arasında telefon görüşmesi yapılması programlanmıştı.
Avrupa Komisyonu Gymnich toplantısından sonraki günlerde AB’nin Türkiye’den taleplerinin netleşmesini sağladı. Avrupa Komisyonu dış ilişkiler yetkilisi Peter Stano AB’nin Türkiye’den Doğu Akdeniz’deki gerginliğe barışçıl bir çözüm getirmesini beklendiğini söyledi ve Türkiye’nin faaliyetlerinin tüm AB’ni endişelendirdiğinin altını çizdi.
AB Türkiye’yi taktik değiştirmeye ikna etmek amacıyla çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor. Şu anda gümrük birliği başlığı kapsamında bazı hareketlerin yapılması ve buna paralel olarak göçmenler için Ankara’ya ekstra para verilmesi Brüksel’in üzerinde çalıştığı senaryolardan bir tanesini oluşturuyor.
Fransa ise Türkiye’ye karşı sert bir çizgi izlemeyi sürdürüyor. Fransız Dışişleri Bakanı Jan İv Lö Drian Hayko Maas ile birlikteyken bir Avrupa ülkesinin deniz bölgesinin ihlal edilmesinin “kesinlikle kabul edilemez” olduğu açıklaması yaptı ve “Akdeniz’deki güvenliğimizi bir başkasının eline bırakmak ciddi bir hata olurdu” dedi.
Fransız haber araçları Şarl De Gol uçak gemisinin Doğu Akdeniz’e gönderilmesinin kararlaştırıldığını yazdı. Bu hareket Makron’un “Türkiye sadece eylemden anlar” mesajının hayata geçirilmesi anlamına geliyor.
Haravgi gazetesi aynı konuya “Doğu Akdeniz’de barışçıl çözüm” başlığı altında yer veriyor ve Pazar gecesi AB yüksek temsilcisi Josep Borel’in Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu arayarak Gymnich toplantısının sonuçları hakkında bilgilendirdiğini yazıyor. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış İşleri temsilcisi Peter Stano konu hakkında gazetecileri bilgilendirirken “böylelikle Türk tarafının gerek Gymnich mesajları vasıtasıyla gerekse de AB Yüksek Yetkilisi tarafından özel olarak bilgilendirdiğini” söyledi. Stano “Türkiye AB’nin kendisinden beklentisinin Doğu Akdeniz’deki gerginliklere barışçıl ve sakin bir çözüm bulunması olduğu, AB’nin Türkiye’nin davranışlarına tepki göstermeye hazır olduğu ve durumun tüm AB ülkeleri için endişe kaynağı olduğu konusunda bilgilendirilmiş oldu” dedi. Sözcü KİPE’nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalogda hangi konuların yer alacağına ilişkin sorusuna cevap verirken ise “Dışişleri Bakanları çok açıktı. Diyaloğa fırsat yaratarak AB ile Türkiye arasında daha sağlıklı bir ilişki kurulmasını istiyorlar” dedi. Peter Stano bu aşamada diyaloğun içeriğine dair varsayımlar üzerinde durmak yerine Türkiye ile Yunanistan arasındaki tek taraflı müdahalelerin, basın araçları vasıtasıyla mesaj değiş tokuşlarının, açıklama ve karşı açıklamaların bir son bulmasına odaklanılması gerektiğini söyledi. Zamanın ciddi, samimi, tüm açık sorunların ele alınacağı bir diyalog ve müzakerelerle gerginliğin aşağıya çekilmesi, istikrar sağlanması ve kalıcı çözümlerin bulunması için çalışılması gereken bir zaman olduğunu söyledi. “İlişkilerimizin buna çok ihtiyacı var. Gerek komşular olarak gerekse de çeşitli konularda çeşitli AB üyeleri ve AB’nin bütünü ile partnerler olarak” dedi.
Peter Stano gazetecilerin sorularına cevap verirken “dışişleri bakanları zarar gören iki Avrupa ülkesi olan Yunanistan ile Kıbrıs’a dayanışma göstermek konusunda kararlıydılar. Türkiye’den Doğu Akdeniz’de gerginliği yükselten tek taraflı müdahalelere bir son vermesi konusundaki talepleri çok açıktı. Çatışma yerine diyalog istedikleri çok netti” dedi. AB’nin diyalog başarılamadığı takdirde atacağı adımlara, bakanların görüşmelerinde üzerinde tartışılan önlemleri almaya hazır olduğunu söyledi.
Bu arada konuyu ana haber olarak veren Alithia gazetesinin başlıkları da şöyle: Erdoğan’a karşı güçlü Avrupa cephesi - AB’nden Türkiye’ye 30 günlük ültimatom: Tahriklere son ver ve diyaloğa otur. Aksi takdirde yaptırımlarla karşı karşıyasın –
Avrupa Dışişleri Bakanları: Yunanistan ile Kıbrıs’ı savunmak için kollektif bir cevap vermek zorundayız -
AB en nihayet masumiyet ve naiflik çağını geride bırakmakla yükümlüdür
Alman Dışişleri Bakanı diyaloğun başlaması için Türkiye’yi uyum göstermeye davet etti
***
Alithia gazetesi bir diğer haberinde şu başlıkları kullanıyor sd:
DİSİ Başkanı Averof neden Maraş’taki tahriklerin duracağına inanıyor?
Averof: Sonbaharda Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler olacağına inanıyor
Alithia gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu dün, Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak liderlik seçimlerinden sonra Kıbrıs sorununda önemli gelişmelerin olacağından söz etti. Neofitu gelişmelerin sonbahar sonunda yaşanacağını bu yüzden de Kıbrıs Rum liderliğinin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. “Zira karşımızda Kıbrıslı Türkler değil Erdoğan olacaktır” dedi.
Basın toplantısında konuşan Averof Neofitu Maraş konusuna da değindi ve “Ekim ayına kadar sahada önemli bir gelişmenin olacağına dair endişe duymuyorum” dedi. Ek tahrikkâr faaliyetlerin olacağına inanmıyorum diyen DİSİ Genel Başkanı bunun nedenini sonbaharda Kıbrıs sorununda önemli gelişmeler olacağı şeklindeki inancına bağladı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Sayıştay Başkanı vatandaşlık verme konusunu araştırma yetkisi olduğunu açıkladı – Cumhurbaşkanı Başsavcıdan bu konuda görüş bildirmesini istedi
- YESİ’de tam uygulama için bir adım daha – Bugün Devlet Hastaneleri Acil Servisleri YESİ’ye dâhil oluyor – Eylül ayı sonuna kadar özel hastane acil servislerinin de YESİ’ye dahil olacağına dair umutlar
- Sıfır yeni vaka – Koronavirüsü bir kez daha ehlileştirdik
Her şey Kıbrıs’ın virüsü bir kez daha ehlileştirmeyi başardığını gösteriyor. Cumartesi günü 2, Pazar günü ise 4 yeni vakaya rastlandı. 4 vakadan 3’ü yurt dışından geldi. Dün ise saptanan 1 vaka da yurtdışındandı. Yurt içi kökenli vaka sayısı sıfır
***
Politis gazetesiyle basın özetlerimize son vereceğiz.
Politis ana haberine altın pasaportlar konusunu almış.
Haberlerin sızma kaynağı konusunda cadı avı başlatıldı
Averof ile Şilluris öze değil evrakları kimin verdiği konusuna odaklanıyorlar
Averof Neofitu ile Dimitris Şilluris Al Cazira’ya haber sızdırma işinde Meclis partilerini ve milletvekillerini işaret ediyor.
Meclise gönderilen belgeler özet halinde oysa Al Cazira’nın elindeki bilgiler her olayı ayrı ayrı kapsıyor
Meclis Başkanı Şilluris yatırım programının sonlanması ya da askıya alınması olasılığına karşın Cumhurbaşkanı Anastasiadis yönetiminde parti liderleri toplantısı önerisi yaptı
***
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Komplo teorisi yandaşları kovuşturulmayacak
Adalet Bakanı Emili Yoliti dün konunun ele alındığı bir toplantıya başkanlık etti. Toplantıda bundan sonra ne yapılması gerektiği ele alındı. Geçen Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde yapılan virüse karşı önlemler karşıtı eylemde devlet yasallığı sağlamakta aciz kaldığını kabul etti.
- Baf’ta kundakçı avı
Dün Vreça’da devlet Baf ormanında çıkan yangında rüzgâr esmediği ve hava ve kara güçlerinin zamanında müdahalesi nedeniyle yangın yayılamadı. Ancak aşırı sıcaklar yüzünden risk mevcut olması nedeniyle Ormancılık Dairesi ve İtfaiye gücü yüksek teyakkuz durumunda olmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand