07.08.20 basın

Kıbrıs Rum gazetelerinin Alithia hariç hepsi bugün ana haber olarak Yunanistan Mısır arasında dün imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını veriyor.
Filelefteros’tan başlayalım.
Manşet: Yunanistan – Mısır damgası – Anlaşma yaparak Münhasır Ekonomik Bölgeye Girdiler, Doğu Akdeniz’de sular çalkalanıyor – Türkiye’den sert tepki
Yunanistan ile Mısır arasında dün sağlanan kısmi Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması Doğu Akdeniz’de yeni veriler yaratıyor. Yunanlı Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Mısır başkentini ziyaret ederek iki ülke arasındaki anlaşmayı imzaladı. Rodos’un bir bölgesiyle Meis Adası anlaşmanın dışında kaldı. Söz konusu bölge anlaşmazlık noktası olmaya devam ediyor ancak dünkü tarih iki ülkenin ilişkileri yanı sıra bölgedeki dengeler bakımından da bir dönüm noktası oluşturuyor. 15 yıl süren çabalar sonucunda sağlanan Atina – Kahire anlaşması Türkiye – Libya yasadışı memorandumunu saf dışı bırakıyor ve Yunanistan – Türkiye diyaloğunda Yunanistan’ın eline önemli bir koz veriyor. Anlaşma orta çizgiyi belirleyip Mısır’a deniz bölgesinin yüzde elli altısını verirken Yunanistan’a da yüzde 44’ünü tanıyor. Anlaşmaya göre iki ülke arasındaki müzakereler kalındığı noktadan sonrasını da belirlemek için devam edecek ve her türlü değişiklik için iki ülkenin de oluru gerekiyor.
Bu arada Haravgi gazetesi konuyla ilgili ana haberini Yunanistan – Mısır antlaşmasında Meis adası yok – Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması tarihsel olmakla birlikte kısmi bir anlaşma – Uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre beklenen bir gelişmeydi – Türkiye – Libya memorandumuna cevap niteliğinde başlıkları altında verirken baş sayfadaki özette şöyle yazıyor:
14 müzakerelik bir döngüden sonra Yunanistan ile Mısır iki ülkenin deniz sularının Münhasır Ekonomik Bölgesi hakkında dün anlaşma imzaladı. Anlaşma Türkiye – Libya memorandumuna cevap oluşturmakla birlikte Meis Adası Rodos kompleksi gibi yakıcı konulara el atmıyor.
Politis gazetesinde ise ana sayfanın yarısını kaplayan ana haberin manşeti şöyle: Atina ile Kahire Türkiye – Libya memorandumunun üstünü çizdiler. Türkiye Ağustos ayında Yunanistan ile arasında yapılması beklenen araştırma mahiyetindeki görüşmeleri iptal etmekle tepkisini gösterdi.
Kısaca haberin içeriğini yansıtan alt başlıklar da şöyle:
Mısır’ın Yunanistan’a fazladan bölge bıraktığına inanan Çavuşoğlu Türkiye’nin masada ve sahada cevap vereceğini duyurdu.
Yunan adalarının deniz bölgesi haklarının tamamının tanındığını söyleyen Yunan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis memnuniyetini ifade etti.
Yunanistan - Mısır anlaşması Doğu Akdeniz’deki verileri ciddi ölçüde değiştiriyor.
Alithia gazetesi ana haber olarak olmamakla birlikte haberi yine de ana sayfadan veriyor.
Başlıklar şöyle:
Türkiye – Libya memorandumu çöpe atıldı – Yunanistan ile Mısır Münhasır Ekonomik Bölgelerini belirleyen anlaşmayı imzaladı – Türkiye Dışişleri Bakanlığı anlaşmanın geçerli olmadığını açıkladı.
***
Alithia gazetesi ana haberinde ise Beyrut’ta yaşanan trajediden görüntüler yansıtıyor.
Haberin başlıkları şöyle:
İnsan trajedileri – Korkunç patlamayı yaşayan insanları damgalayan fatal görüntüler –
Bir babaya küçük kızının öldüğü nasıl söylenebilir? Dünyanın en zor işi
Gelinin gülümsemesi dudaklarında söndü. Fotoğraflar çekilirken alevler tarafından sarıldılar
Çocuklarını doğuran karısının videosunu çekerken filme aniden dehşet görüntüleri doldu
Yaşlı bir kadın evinin yıkıntıları arasındaki salonunda piyano çalıyordu
Beyrut’taki durum diğer gazetelere şu başlıklarla yansımış
Haravgi gazetesi: Yardım beklerken yıkıntıları topluyorlar
Politis gazetesi: Beyrut yıkıntılarında yaşam belirtisi aranıyor – Rus armatörden açıklamalar (Kıbrıs Polisi nitrik amonyağı taşıyan geminin Rus sahibini Limasol’da buldu. Lübnanlı yetkililerin gönderdikleri sorulara cevap verdi.)
Filelefteros: Beyrut’taki felaketin bilançosu dayanılmayacak kadar ağır – Rus sahibi gemisine ilişkin cevaplar verdi (43 yaşındaki İgor Greçuskin Limasol’da yaşıyor ve karısı Kıbrıs vatandaşlığı sahibi. Greçuskin’in cevapları tercüme edilerek Beyrut’a gönderilecek. Geminin kaptanı Boris Prokoşev’in ifadesine göre Moldavya bandıralı Rhosus adlı gemi Gürcistan’ın Batum limanından yükü almış Mozambik’e götürüyordu. Ancak yolculuk sırasında birtakım teknik nedenlerden dolayı Beyrut Limanına girmek zorunda kalınca yüküne el kondu ve ne geminin ne de mürettebatının ordan ayrılmasına izin verilmedi. Oldukça eski bir gemi olan Rhosus bakımsızlıktan Beyrut limanında battı.
***
Filelefteros gazetesi bir başka haberinde Lefkoşa Belediye Başkanı Yorgacis’in Makarios caddesi çalışmaları için devletten 1 milyon istediğini yazıyor.
Habere göre Lefkoşa Belediye Başkanı Değişiklik ve Talepler Merkez Kurulu’ndan yol çalışmalarının hızlandırılması amacıyla bir milyon avro daha istedi. Kurul bu rakamı çok abartılı buldu. Bilgilere göre Makarios Caddesindeki dükkân sahipleri Noel’den önce çalışmaya başlamaları üzere yol çalışmalarının hızlandırılmasını talep etti.
***
Haravgi gazetesinden bir haber: Pandemi krizi nedeniyle işsizlik oranında korkunç yükseliş
İstatistik Dairesinin verilerine göre bu yıl işsizlik oranında korkunç bir yükseliş görüldü.
Temmuz ayı sonunda kayda geçmiş işsiz sayısı 32.313 idi. 2019 yılı işsizlik oranına göre yüzde 57 oranında artış var. İşsizliğin en fazla yükseldiği alanlar şöyle sıralanıyor: otel ve restoran tipi işyerleri, ticaret alanı, ulaştırma ve depolama alanı, idare ve destek faaliyetleri alanı, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler alanı ve sanat ve eğlence alanı.
***
Bugünkü gazetelerde yer alan bir başka haber de kent içi otobüslerde baş gösteren arızalar nedeniyle gerçekleşen beşinci kaza. Dün Lefkoşa’nın merkezinde tek başına hareket eden otobüs paniğe neden olurken önünde bulduğu iki motosikleti ve bir aracı sürükledi. Tesadüf eseri ölüm ya da yaralanma olmadı. Yol Ulaşımı Dairesi ilgili şirkete önlem alması için ihtarda bulundu. Ulaştırma Bakanı Karuzos konu hakkında soruşturma talep etti. Otobüs İşletmesi konu hakkında kaygı duyduğunu itiraf etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand