06.08.20 basın

Kıbrıs Rum gazetelerinin tamamı bugün ana haber olarak Beyrut patlamasıyla ilgili gelişmeleri veriyor.
Gazetelerin başlıkları:
Haravgi gazetesi: Beyrut’ta yüzlerce ölü binlerce yaralı ve evsiz – Patlayıcı madde 14 bin bomba gücündeydi – Lübnan’da olağanüstü durum – Beyrut’ta yaşayan Kıbrıslılar çaresizlik içinde – Lübnan’a yardım için uluslararası hareketlilik
Alithia gazetesi: Sanki Hiroşima… Lübnan’daki trajedi dünyayı sarstı – 135 ölü, onlarca kayıp, 5 bin yaralı, 300 bin evsiz – Kıbrıs’ta yaşanan durum ve Mari trajedisiyle tüyler ürpertici benzerlikler – Ölü sayısı sürekli yükselirken, molozların altında yüzlerce kayıp var – Trajedinin arka planı: Beyrut’taki patlamaya neden olan öldürücü maddeyi taşıyan geminin Rus sahibi Kıbrıs’ta yaşıyor. (Beyrut trajedisine neden olan ve 2014 yılında el konulan 2.750 ton nitrik asit gübresini taşıyan Rhosus adlı geminin sahibi/ bir Rus/ ve Kıbrıs’ta yaşıyor. Adı İgor Greçuşkin ve Lübnan makamları tarafından aranıyor)
Politis gazetesi Esrarengiz Rus armatör ve Beyrut trajedisi – Hemen hemen dümdüz olan bir kentte 300 bin evsiz
Ve Filelefteros gazetesi: Lübnan’da Mutlak Trajedi – 300 bin evsiz, onlarca ölü, binlerce yaralı, hastanelerde büyük eksikler – Beyrut’a tüm dünyadan yardım gidiyor.
***
Haravgi gazetesinin bir başka haberi: Gazete haberi “Enerji konularımız iyi yolda – Kıbrıs Enerji Bakanı İsrailli ve Mısırlı mevkidalaşlarıyla konuştu” başlığıyla veriyor ve şöyle yazıyor:
Pandemi krizi nedeniyle dünya çapında tüm enerji konuları dondurulurken, dev enerji şirketleri düşük fiyatların yükü altında çökerken ya da başka şirketler tarafından satın alınırken bölgemizde her şey yolunda gibi görünüyor. Dün İsrailli mevkidaşı Yuval Stayniç ile ilk yaptığı tele konferanstan sonra Kıbrıs Enerji Bakanı Natasa Pilidu, iki ülke arasındaki, İsrail’in İsai Kıbrıs’ınsa Afrodit parselleri arasındaki mesele konusundaki tartışmaların iyi gittiğini açıkladı. Pilidu aynı zamanda Mısırlı mevkidaşı Tarık el Molla ile de enerji konularında iki taraflı işbirliği meselesini görüştü. Mısır Petrol Bakanı Tarık El Molla Mısır ile Kıbrıs işbirliğinin iki ülkenin doğal gaz alanındaki ekonomik bütünselliği hedeflediğini söyledi ve Doğu Akdeniz’deki doğal gazın değerlendirilmesi alanındaki Kıbrıs ile Mısır arasındaki partnerlik ilişkisinin Mısır’ın önemli enerji merkezine dönüşmesi stratejisinin gerçekleşmesine katkı yapacağına vurgu yaptı.
Kıbrıs Enerji Bakanının açıklamasına göre İsai ile Afrodit parsellerinin birbirine komşu olması nedeniyle gündeme gelen işbirliği konusu ilerliyor ve gelecek hafta içinde İsrail ile Kıbrıs’ın ilgili bakanlıklarının müdürleri arasında yapılacak tele-toplantıda bu konu ele alınacak. Bu konuda gelişmeler sağlandığı takdirde ise Eylül ayı içerisinde İsrail’de konu hakkında bir görüşmenin yer alması olasılığı mevcut.
Bunun yanısıra İsrail, Kıbrıs, Yunanistan arasında EuroAsia Interconnector çalışması çerçevesinde bir elektrik bağlantısı konusunun da bir başka görüşmede ele alınması hedefleniyor. İsrail dün yapılan telekonferansta konuya özel ilgi duyduğunu ortaya koydu. Pilidu Kıbrıs tarafından adanın enerji konularındaki izolasyonunun sona ermesi amacıyla gerekli tüm izinlerin verildiğini ve daha fazla yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminin yaygınlaşmasının hedeflendiğini ifade etti.
Bu arada Kıbrıs Enerji Bakanı iki mevkidaşıyla Mısır, Kıbrıs, İsrail, Yunanistan, İtalya, Ürdün ve Filistin arasında yapılacak olan Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu konusunu da ele aldı.
***
Alithia gazetesinin öne çıkardığı bir başka haber de koronavirüs vakalarıyla ilgili.
Başlıkları şöyle: Koronavirüs geri geliyor - Sağlık Bakanı tehlike alarmı çalıyor ve halkı işbirliğine davet ediyor – Dün 15 yeni vaka daha kaydedildi
Haberde şöyle yazıyor: Koronavirüs geri döndü. Geçen ay sonuna kadar belki çok az vakayla karşılaşıyorduk belki kimi günler sıfır vaka oluyordu ama koronavirüs gitmemişti. Şimdiyse geri geldi. Halk dikkatli olma ve güvenlik ile mesafe önlemlerine uymuyordu. Her ne kadar epidemiyologlar bu gerçeği söylemese de Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu bir makalesiyle gerçekleri halka anlattı. Bakan “son üst üste gelen vakalar virüsün yeniden canlandığının göstergesidir ve ona zamanında ket vurulmalıdır” dedi. Bakan herkese bu doğrultuda işbirliği çağrısı yaptı.
***
Kıbrıslı Rum avukat Ahilleas Dimitriadis Kıbrıs Türk Vakfının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurusunu değerlendirdi: Aynı madalyonun öteki yüzü, başlıkları yine Alithia’nın bir başka haberinden

Avukat Ahileas Dimitriadis Kıbrıs Türk Malları Vasisinin mülk idaresine ilişkin konuşurken AİHM’nde görülen davalara katılımından kaynaklanan deneyimlerine dayanarak bu konunun bir kötü idare sembolü oluşturduğunu ifade etti ve Cumhuriyet’in tazminat ödemek durumunda kaldığı takdirde bunun yükünün vergi ödeyen halkın sırtına bineceğini söyledi. Dimitriadis Kıbrıs sorunu çözülmediği takdirde işgal altındaki bölgedeki taşınmaz mülk komisyonuna benzer bir komisyonun özgür bölgelerde de oluşturulmasının söz konusu olabileceğini vurguladı. Ahileas Dimitriadis KYPE’ye konuşurken somut olarak Barutçuzade Ahmet Vasıf Efendi Vakfı davasından söz etmediğini zira Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görüşülmesi beklenen başka K/Türk başvurularının da olduğunu söyledi.
Dimitriadis “kanımca konu Kıbrıs’ta mülkiyet konusuna ait ve madalyonun öteki yüzünü oluşturuyor. Yani nasıl ki Kıbrıslı Rumlar işgal altındaki bölgedeki mallarını talep ediyorsa aynı şekilde Kıbrıslı Türkler de özgür bölgedeki mallarını talep ediyorlar” dedi. Aradaki tek fark özgür bölgede K/Türk mallarının vasinin idaresi altında olması kuzeyde ise “bu mallar bizimdir” denmesi. İşgal altındaki bölgedeki Kıbrıs Rum malları 1,3 milyon dönüm iken özgür bölgedeki K/Türk malları 400 bin dönüm. Yani Rum malları Türk mallarının üç katını oluşturuyor. Avukat Dimitiraidis “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak bir mülk idare sistemi oluşturulduğu andan itibaren herkesin mülkiyetini doğru idare etmekle yükümlüsün. Yani mülkiyeti koruyacaksın, kiraları gerçek değerinden toplayacaksın ve hak sahiplerine vereceksin. Bu hemen olamıyorsa da Kıbrıs sorununun çözümüyle teslim edeceksin” dedi.
Dimitriadis son olarak “Kıbrıs sorunu çözülmediği takdirde uzun vadede özgür bölgede de bir taşınmaz mal komisyonunun kurulacağını” söyledi.
***
Filelefteros gazetesinden bir haber.
Britanya Üsleri Polisi son haftalarda görülen kapanla kuş avlama olaylarıyla ilgili olarak bir kişiye 10 bin lira para cezası ve 10 yıl boyunca avlanamama cezası verdi. Britanya Üs Polisinden yapılan açıklamaya göre ayrıca Mahkemede suçlu bulunan kapan kurucularının toplam 7 yıl boyunca Britanya üs toprağında avlanması yasaklandı. İki kişi ise 1 yıl hapis cezası ile üç yıl boyunca Britanya üs toprağında avlanamama cezası aldı. Açıklamada ayrıca verilen cezaların bu ayın sonunda başlayan ambelobulya dönemine hazırlananlara da bir mesaj olduğu vurgulandı. Son yapılan istatistiklere göre üs polisinin son yıllarda uyguladığı yöntemler sayesinde sorun 2016’dan bu yana yüzde 95,6 oranında azaldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand