05.08.20 köşe yazısı

Kıbrıs sorunu Doğu Akdeniz MEB’nde hapsoldu.
Kathimerini gazetesinden Pambos Haralambus’un 01.08.20 tarihli yazısı

Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler temsilcisi Peter Stano, Türkiye’nin Kıbrıs’ın doğusundaki bölgede araştırmalar yapmak için yayınladığı yeni NAVTEX'i "olumsuz bir gelişme" olarak nitelendirdi. Sayın Stano, “Türkiye'nin AB üye ülkelerinin egemenlik haklarına saygı duyması gerektiğini defalarca söyledik” şeklinde vurguladı ve şöyle ekledi: Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumlarına fayda sağlayacak çözümlere yönelik çalışmalara devam edilebilmesi için gerginliğe, gerginliğin artmasına değil gerginliğin aşağıya çekilmesine ihtiyaç var.
Kıbrıs'ın doğusundaki araştırma faaliyetleri için Türkiye'nin NAVTEX ilanının olumsuz bir gelişme olduğunu herkes kabul ediyor. Ama orada Komisyon temsilcisinin bizi kaçınmaya çağırdığı daha olumsuz bir gelişme de mevcut. O da her iki topluma da fayda sağlayacak çözümlere ulaşılması için çalışmaların yani müzakereler sürecinin devam etmesi için mevcut gerginliklerin giderilememe ihtimalidir. Stano tarafından ifade edilen görüşlerin kendilerine yaklaşarak sorunumuza ilgi gösterilmesini istediğimiz herkesin tekrar ettiklerinden en ufak bir farkı yoktur.
Türkiye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine Kıbrıslı Türkler tarafından yetkilendirildiği bahanesiyle müdahale ediyor, Avrupa ve uluslararası toplum onu eleştiriyor. Ama aynı zamanda da Kıbrıs Türk toplumunun ve tabi ki Kıbrıs Rum toplumunun çıkarlarını garanti altına alacak bir müzakere sürecine girmemiz için çağrı yapıyorlar. Başta Avrupalı ortaklarımız olmak üzere herkesin istediği şeyin Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında doğal gazın paylaşımı ve Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereye katılmamız olduğunu anlamak zor değil. Biz doğal gaz konusunun Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çerçevesinde ele alınmasına itiraz ediyoruz ama öyle görünüyor ki şimdi artık çok geç. Belli ki Kıbrıs sorunu ihlal edilen Münhasır Ekonomik Bölgemizde sıkıştı ve bu sorun önce ya da çözüm sürecine paralel olarak ilerlemezse bir gelişme beklememek lazım. Açıkçası, Glafkos Kliridis’in söylediği Kıbrıs sorunu çözülene kadar doğal gaz dosyasını çekmecede kapalı tutmak dâhiyane bir fikirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand