05.08.20 basın

bugünkü Rum gazetelerinden ikisi, Haravgi ve Politis, ana haber olarak dün akşam Beyrut’ta yaşanan patlama olayını veriyor.
Haravgi gazetesinin başlıkları şöyle: Lübnan’dan Kıbrıs’a kadar sarsıntı – Lübnan’da ulusal facia – Beyrut’taki iki patlama onlarca insanın ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına ve büyük hasara yol açtı – Lübnan Başbakanı: Sorumlular bu işin hesabını verecektir, dedi.
Politis gazetesi ise haberi şu başlıklarla veriyor:
Beyrut’ta patladı mahallemizi sarstı. Patlamanın kurbanlarının sayısı belirsiz. Güvenlik güçleri kaza olduğu açıklaması yaptı – Daha önce el konulan ve limandaki bir depoda saklanan patlayıcı madde Lübnan başkentini havaya uçurdu –Patlama Kıbrıs’a kadar duyuldu, sarsıntısı buraya kadar hissedildi – Beyrut’ta kaos ve panik – Dün Beyrut limanında meydana gelen iki büyük patlamanın bilançosu onlarca ölü, yüzlerce yaralı – Patlamalar eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesinden yargılanan dört kişinin yargı kararı çıkması beklenirken meydana geldi – Beyrut valisi patlamayı Hiroşima’ya benzetti
Alithia gazetesi de ana haber olarak olmasa da ön sayfasında verdiği haberde “Kıbrıs sarsıldı – Beyrut’ta ölü ve yararılarla cehennem koşulları hüküm sürüyor” başlıklarını kullanıyor.
Son olarak Filelefteros gazetesi de şu başlıklar altında veriyor haberi:
Lübnan’da ulusal trajedi – Onlarca ölü, kayıp ve ölü
Korkunç patlama Kıbrıs’ta da duyuldu – Yıllar önce el konulan ve limanda saklanan patlayıcılar patladı – Kentin geniş bir bölgesi dümdüz oldu, tümünde hasar var.
Sd gazetelerde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Lübnan Hükümeti ve halkına başsağlığı dileklerini ilettiğini yazıyor. Cumhurbaşkanı Kıbrıs Cumhuriyet’inin dayanışmasını dile getirdi ve her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise şahsi hesabından attığı bir twitle Lübnan’da bulunan Kıbrıslıların Dışişleri Bakanlığının 357 99 66 01 29 nolu veya Lübnan’daki Kıbrıs Büyükelçiliğinin 96 13 57 21 39 nolu telefonlardan araması için çağrı yaptı.
***
Alithia ile Filelefteros gazeteleri bugün ana haber olarak turizmle ilgili olumsuz gelişmeleri veriyorlar.
Alithia gazetesinin Britanyalı turistleri unutun – Britanyalı turizm acentelerinden çaresizlik mesajları manşeti altında verilen haberinde başlıklar şöyle:
Kâbus gibi prosedür: Kıbrıs’a seyahat etmek karmaşık bir prosedür izlemeleyi gerektiriyor. Doldurulması gereken formlar adeta bir kâbus
İptaller: Acenteler Rezervasyonların iptal edildiğini ve özünde bu yaz sezonuna ilişkin hiç bir yeni rezervasyonun yapılmadığını söyledi
Kıbrıs özünde kapılarını Britanyalı turistlere teorik olarak açtı, aslında hiç talep yok.
Sevgili dinleyenler dediğimiz gibi Filelefteros gazetesi de ana haber olarak turizm ve seyahatlarle ilgili gelişmeleri veriyor. Gazetenin başlıkları şöyle: Seyahatlerde panik zincirlemesi – Yurt içi ve yurt dışı tatil seyahatlerinde rezervasyon iptali barajı – Yunanistan’ın ikinci kategoriye alınması kaos yarattı. Haberde şöyle yazıyor:
Yunanistan’ın B kategorisine alınması ve Limasol’da başlayarak tüm Kıbrıs’a yayılan koronavirüs vakaları artışı sonucunda oluşan yeni panik dalgası bu kez Ağustos ayı olması nedeniyle tatil seyahatlerini ciddi ölçüde belirledi. Pekçok aile koronavirüs testi giderinin de masraflara eklenmesi nedeniyle plan değişikliği yapmak zorunda kaldı. Yunanistan’ın C kategorisine indirgeneceği söylentileri seyahat edeceklerin kendini karantinaya alma zorunluluğu getirecek olması yüzlerce uçak biletinin iptal edilmesine neden oldu. Bu durumdan oteller de payını alıyor. Gerek Kıbrıslılar gerekse de yabancı turistler başta Limasol otelleri olmak üzere rezervasyonlarını iptal etme yoluna gitti. Bu koşullar altında Kıbrıs’a tatil rezervasyonu yaptıran Yunanlıların da seyahatlerini iptal etmesi kaçınılmazdı.
***
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıslı Türkler AİHM’e başvurarak Kıbrıs Cumhuriyetinden milyonlarca avroluk tazminat talep ediyor
Alithia bu haberinde Yeni Düzen gazetesinden almış olduğu röportajdan alıntılar veriyor.
- 25 yeni koronavirüs vakası
Dün toplamda 3.988 laboratuvar tahlili sonucunda 25 yeni SARS-CoV2 vakası tespit edildiği açıklandı. Vakalardan kimileri yurt dışından gelenlerden, kimileri ABD’den gelenlerden kimileri de kesinleşmiş başka vakalardan bulaştı.
Bu arada koronavirüsle ilgili bir diğer haberinde gazete bilim ekibi üyeleri Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Molekükler viroloji profesörü Petros Karayannis ile meslektaşı Leondios Kostrikkis arasında korona virus taşıyıcılarının tahmini sayısı hakkında farklı görüşlerin hüküm sürdüğünü yazıyor. İki bilim adamı ikinci bir korona virus dalgasıyla karşı karşıya olmadığımızın olayın vaka artışından ibaret olduğu konusunda hemfikirler ancak tahmini vaka sayısında farklı düşünüyorlar. Tahminleri arasında oldukça da büyük bir fark var. Kostrikkis vaka sayısının 1000 ile 1500 arasında olduğunu tahmin ederken Karayannis bu sayının 50 ile 100 arasında olduğunu düşündüğünü açıkladı.
- Kıbrıs Bankası’nda koronavirüs nedeniyle yeni çalışma ortamı
Kıbrıs Bankası 3700 çalışanına esnek çalışma ortamı sağlama yöntemine başvurdu. Kıbrıs Bankası elemanları iki yıla kadar izin alabilecek ya da haftanın 37 çalışma saatinden istediği kadarını çalışabilecek. Yapılan açıklamalara göre bu yeni stratejinin hedefi modernleşme, kalkınma ve bankanın çalışma ortamının kalitesinin yükselmesidir.
***
Filelefteros gazetesinden bazı haberler:
- AKEL Menendez yasası nedeniyle Rusların misilleme yaptıklarını düşünüyor
AKEL Rus Hükümetinin Kıbrıs’la ikili vergilendirme anlaşmasını geri çekmesini Rusların Menendez yasasına bir misillemesi olarak gördüğünü açıkladı ve Menendez Rubio yasasının öngörüleriyle ilgili tepkilerini yeniden gündeme getirerek Hükümetin dış politikasını bir kez daha kınadı.
- Lozan antlaşmasını masaya koyuyorlar
Türkiye Yunanistan’ın revize edilmesi amacıyla Lozan antlaşmasını masaya koyacağına inanıyor. Yeni görüşmelerin gündemi açıklanmayacak olmakla birlikte Türk basınında yer alan haberler antlaşmaya odaklanıyor.
- Son 35 yıl içinde Akama köyleri nüfusunda yüzde 40 oranında azalma saptandı
Ciddi bir nüfus azalması ve demografik sorun yaşayan Akama köylerinin ciddi boşalma riskiyle karşı karşıya olduğu açıklandı. İnia, Neo Horyo, Druşa, Yukarı Arodes, Aşağı Arodes, Androliku ve Kathikas köyleri 1976 sayımında 2.527 nüfusa sahipken 2011 sayımında 1.498 kişiye düştüğü görüldü. Neo Horyo köy Muhtarı ve Akama Köy Faaliyetleri birliği üyesi Maksimos Hristodulu uzun yıllardır Akama köylerinin suni nefes cihazında olduğuna vurgu yaptı ve Hükümeti köylülerin ihtiyaçlarına kulak kabartarak çevrecilerin kulağa hoş gelen panoları ve sloganlarının arka planını okumaya çağırdı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand