04.08.20 köşe yazısı

Natasa Aleksandru, Kathimerini, Sağlığımız içinse değer.
Dünkü elektronik Kathimerini gazetesinden
Maskeler, eldivenler, antiseptikler ve haydi baştan. Neslimiz hayatının en stresli ve garip yazını yaşıyor. Hiçbirimiz "iyi bir turizm yılı"nın bu gelişmelere sahip olacağını bilemezdi. Üç ay sonra bir koronavirüs ile uyandık ve işte tam nefes alıyoruz derken yeni bir kabus dalgası ile karşı karşıyayız. Rahatlamıştık çünkü herkesin mutlak disiplin gösterdiği iki aylık lockdown’dan sonra virüs sınırlanmıştı ve ülke olarak onu yendiğimize ve bize artık dokunamayacağına inanmıştık. Şimdiyse yılın ortalarından az sonra yaz ortasında salgının yayıldığını görüyoruz. Vatandaşlar rahatlamış, dışarı çıkmış, kendilerini kalabalık yerlerde bulmuştu, kimileri için el sıkışmalar ve öpücükler geri dönmüş, maskeler unutulmuş, virüsü yayma zincirleri oluşturarak ilgili protokolü ihlal ediyor, yurt dışına çıkanlar ise onu dönüşte yurda geri getiriyordu.

Ve epidemiyologlar bültenlerde "kayboldu" gidişat iyi derken bizi tekrar endişelendirmek ve geçen Mart ayındaki anıları yeniden uyandırdırmak için bir güzel günün sabahında geri döndüler. Sağlık Bakanı "Virüsten kurtulmadığımızı" itiraf etti. Bütün bunlar mevcut durum hakkında çok şey anlatıyor; vakalar yeniden patlak verdi ve 1 Temmuz'dan bu yana 92 vakanın kaydedildiğini (45 tanesi Limasol'daydı) gördük, yurtiçi yayılım hızı yüzdesi ise% 80'i aştı.

Son günlerde, kalabalık yerlerde maske zorunluluğu getirilirken Limasol'da iç mekanlarda kısıtlamalar getirildi. Ağustos'a bir umutla girmiştik oysa. Bu yıl Ağustos artık bildiğimiz Ağustos olmayacak. Plaj barlarında ardı arkası kesilmeyen kahkahalar, kokteyller olmayacak, partiler olmayacak, evlerde sayısız toplantılar olmayacak, tatil kavramının insana verdiği pervasızlık olmayacak.

Anlayacağınız ihtiyatlı bir tatil geçireceğiz. Evde kalmak istemiyorsanız, güvenli olduğunuz yerler arayacaksınız, kalabalık plajlardan kaçınacaksınız ve denizde bile mesafeyi koruyacaksınız. Elinizde kendi güneş şemsiyenizi tutacaksınız ve kahve, yiyecek ve içecek siparişi vermenize gerek kalmaması için plaj dondurucunuzu kaldırmış olduğunuz yerden çıkaracaksınız. Dışarıda yemek yemeyi iki kez düşüneceksiniz, evde yemek pişirmek ise size ideal seçim gibi görünecek.

Tahmin etmeliydik. Dünya genelindeki yeni vakaların artışından. İspanya’da yeni vaka sayısının 4’lü rakamlara çıktığı, (dün 1,229’du), Japonya, Avustralya’nın Viktoria kenti, ABD’nin Florida kenti yeni vakalarda artış rekorları kırarken tahmin etmeliydik.
Neden öyle oldu? Disiplinsiz davranış biçimlerinden mi? Seyahatlere başlamamızdan mı? Hepsinden dolayı bana sorarsanız. Şimdi yapılması gereken en önemli şey o zamanki gibi disiplinli olmak, hijyen önlemleri konusunda ihtiyaç duyulan ihtiyatı göstermek. Olsun varsın bu yıl farklı bir yaz yaşayıverelim demek. Sağlığımız içinse eğer değer.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand