04.08.20 köşe yazısı

Natasa Aleksandru, Kathimerini, Sağlığımız içinse değer.
Dünkü elektronik Kathimerini gazetesinden
Maskeler, eldivenler, antiseptikler ve haydi baştan. Neslimiz hayatının en stresli ve garip yazını yaşıyor. Hiçbirimiz "iyi bir turizm yılı"nın bu gelişmelere sahip olacağını bilemezdi. Üç ay sonra bir koronavirüs ile uyandık ve işte tam nefes alıyoruz derken yeni bir kabus dalgası ile karşı karşıyayız. Rahatlamıştık çünkü herkesin mutlak disiplin gösterdiği iki aylık lockdown’dan sonra virüs sınırlanmıştı ve ülke olarak onu yendiğimize ve bize artık dokunamayacağına inanmıştık. Şimdiyse yılın ortalarından az sonra yaz ortasında salgının yayıldığını görüyoruz. Vatandaşlar rahatlamış, dışarı çıkmış, kendilerini kalabalık yerlerde bulmuştu, kimileri için el sıkışmalar ve öpücükler geri dönmüş, maskeler unutulmuş, virüsü yayma zincirleri oluşturarak ilgili protokolü ihlal ediyor, yurt dışına çıkanlar ise onu dönüşte yurda geri getiriyordu.

Ve epidemiyologlar bültenlerde "kayboldu" gidişat iyi derken bizi tekrar endişelendirmek ve geçen Mart ayındaki anıları yeniden uyandırdırmak için bir güzel günün sabahında geri döndüler. Sağlık Bakanı "Virüsten kurtulmadığımızı" itiraf etti. Bütün bunlar mevcut durum hakkında çok şey anlatıyor; vakalar yeniden patlak verdi ve 1 Temmuz'dan bu yana 92 vakanın kaydedildiğini (45 tanesi Limasol'daydı) gördük, yurtiçi yayılım hızı yüzdesi ise% 80'i aştı.

Son günlerde, kalabalık yerlerde maske zorunluluğu getirilirken Limasol'da iç mekanlarda kısıtlamalar getirildi. Ağustos'a bir umutla girmiştik oysa. Bu yıl Ağustos artık bildiğimiz Ağustos olmayacak. Plaj barlarında ardı arkası kesilmeyen kahkahalar, kokteyller olmayacak, partiler olmayacak, evlerde sayısız toplantılar olmayacak, tatil kavramının insana verdiği pervasızlık olmayacak.

Anlayacağınız ihtiyatlı bir tatil geçireceğiz. Evde kalmak istemiyorsanız, güvenli olduğunuz yerler arayacaksınız, kalabalık plajlardan kaçınacaksınız ve denizde bile mesafeyi koruyacaksınız. Elinizde kendi güneş şemsiyenizi tutacaksınız ve kahve, yiyecek ve içecek siparişi vermenize gerek kalmaması için plaj dondurucunuzu kaldırmış olduğunuz yerden çıkaracaksınız. Dışarıda yemek yemeyi iki kez düşüneceksiniz, evde yemek pişirmek ise size ideal seçim gibi görünecek.

Tahmin etmeliydik. Dünya genelindeki yeni vakaların artışından. İspanya’da yeni vaka sayısının 4’lü rakamlara çıktığı, (dün 1,229’du), Japonya, Avustralya’nın Viktoria kenti, ABD’nin Florida kenti yeni vakalarda artış rekorları kırarken tahmin etmeliydik.
Neden öyle oldu? Disiplinsiz davranış biçimlerinden mi? Seyahatlere başlamamızdan mı? Hepsinden dolayı bana sorarsanız. Şimdi yapılması gereken en önemli şey o zamanki gibi disiplinli olmak, hijyen önlemleri konusunda ihtiyaç duyulan ihtiyatı göstermek. Olsun varsın bu yıl farklı bir yaz yaşayıverelim demek. Sağlığımız içinse eğer değer.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand