04.08.20 basın

Alithia gazetesinden başlıyoruz basın özetlerimize. Gazete ana haberini Yunanistan hayal kırıklığına uğradı manşetiyle veriyor. Diğer başlıklar şöyle: Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu: Yunanistan’ı A kategorisinden B kateorisine istemeye istemeye aldık – Yunanistan Turizm Bakanı: Yanlış bir karardır, açıklama bekliyoruz – Kıbrıs Turizm Müsteşarı: Yunanistan’ın B kategorisine çekilmesinin dış turizme etkileri olmayacak
Haberde şöyle yazıyor: Yunanistan nadiren Kıbrıs Cumhuriyeti’nin aldığı ve Yunanistan’ı olumsuz etkileyen kararlara tepki gösterir. Durum böyle olunca Yunanistan’ın Kıbrıs’ın ülkeyi koronavirüs vakaları nedeniyle A kategorisinden B kategorisine indirmesine tepkisinin bir anlamı olmalı. Yunan Turizm Bakanı Haris Theoharis “Kıbrıs’ın yanlış olarak değerlendirdiği bu kararının Yunan Hükümeti tarafından memnuniyetsizlikle karşılandığını açıkladı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden daha fazla açıklama talep etti. Kıbrıs Sağlık Bakanı İoannis Konstandinu ise Yunanistan’a karşı alınan bu kararın gönül rahatlığıyla alınmadığını ancak vaka sayısının yüksek olması nedeniyle almak zorunda kalındığını belirtti. Öte yandan turizm acentaları Yunanistan’ın B kategorisine alınmış olmasının çok kötü durumlara neden olacağını açıkladı.
Filelefteros gazetesi de aynı haberi ana haber yapmış sd. Haberin başlıkları şöyle: Havaalanlarında tsunami – Yunanistan’ın B kategorisine alınması olayı kaos yarattı – Toplu seyahat ve uçuşlar iptal.
Filelefteros’a göre Hava ulaştırmacılığına nihai darbe Pazar akşamı vuruldu. Yunanistan’ın B kategorisine alınması seyahat edecek olan kişiler arasında kargaşaya sebep oldu. Yolcuların çoğu Yunanistan’a seyahat etmeyi ikinci kez düşünüyor, dün akşam ise seyahat etmemeyi tercih edip havaalanına gelmeyen onlarca kişi oldu. Yolcuların Yunanistan’a seyahat ederken doldurmak zorunda oldukları elektronik form hakkında şikâyetler çoğunlukta. Hava yolu şirketleri hatalar nedeniyle pek çok yolcunun uçağa binmesine izin vermedi. Kıbrıs Seyahat Acentaları Derneği ACTA Başkanı Vasilis Stamataris toplu seyahat iptallerinin yapıldığından söz etti ve sadece Ağustos ayının değil tüm yılın kayıp olduğunu söyledi.
***
Politis gazetesinin ana haberi “Rus yatırımlarında bir dönemin sonu - 10 Ağustos’ta Rusya ve Kıbrıs arasında ikili vergilendirme anlaşması için tet a tet görüşme olacak” başlıkları altında veriliyor.
Habere göre Moskova mevcut anlaşmaya son verecek. Sonuç önceden belli. Rus Ekonomi Bakanlığının açıklamasını bir yanlış anlaşılmaya bağlayan Lefkoşa iki tarafın bir hafta içinde görüşeceklerini açıkladı. Konunun Kıbrıs ekonomisine etkileri hesaplanamıyor ancak çok hızlı bir şekilde görüleceği tahminleri yapılıyor. Kıbrıs Rusya’nın bu duruşunda siyasi sebepler olduğunu düşünmüyor.
Hafta içinde bir yüksek düzey toplantısı yapılması yönünde gayretler sarf edilirken bir yanlış anlaşılma nedeniyle Rus Ekonomi Bakanlığı Rusya ile Kıbrıs arasındaki mevcut ikili vergilendirme hakkındaki mevcut anlaşmayı kaldırma adımları attı. Her şey bugün bildiğimiz haliyle mevcut olan iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin sona erdiğini gösteriyor. Nihayetinde yanlış anlaşılma halledildi ancak Kıbrıs Cumhuriyeti temkinli.
***
Haravgi gazetesinin ana haberi korona virüsünün yeniden patlaması olayının Kıbrıs ekonomisine etkileri konusuna ayrılmış. Haberin başlıkları şöyle:
Pandemi ekonomiye diş gösteriyor. 2020’de ülkenin Gayrı safi Milli Hasılasının yüzde -7.5’a düşmesi bekleniyor – Turistik hizmetler talebinde negatif şok – Ekonominin tam açılımına engeller riski
Haberin özetinde “Korona Pandemisi ekonomiye diş gösteriyor. Kıbrıs Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Birimi ülkedeki ekonomik faaliyetlerin ve Gayrı Safi Milli Hasılanın yüzde eksi yedi buçuğa düşeceğini öngörüyor. Epidemiyolojik tablonun daha da kötüye gitmesi durumunda ise daha olumsuz perspektiflerin olacağı riski öngörüyor” diye yazıyor.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım.
Alithia:
- Lefkoşa Kaza Mahkemesi oğlunu öldüren kadını akıl hastası olması nedeniyle suçsuz buldu.
29.08.19 tarihinde Rus asıllı kadın Yeri’deki evinde 12 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürmüş ve başarısız intihar girişiminin ardından tutuklanmıştı. 41 yaşındaki kadın sorgu hakimlerinin sorularını cevaplandırırken “oğlunu ve kendisini acılardan kurtarmak istediğini” söyledi. Kadın psikiyatrlar tarafından muayene edildi ve paranoya tipi şizofreni hastası olduğu tespit edildi. Ancak kandının cinayeti işlemeden tam bir ay önce psikiyatra ilgili korkularını ifade etmiş olmasına rağmen önlem alınmadı. Kaza Ceza Mahkemesi ilgili kararında “zanlının 276.07.19 tarihinde psikiyatra göründüğü halde kadının psikiyatrik sorunlarının nasıl olur da farkına varılmadığı dikkat çekicidir” ifadesi yer alıyor. Mahkeme suçsuz bulduğu Rus asıllı olup Kıbrıslı Rum’la evli olan ve suçsuz bulunan zanlının güvenli bir psikiyatri merkezine sürekli tedavi altına alınması kararı çıkardı.
- Başpiskopos Makarios, Spiros Kiprianu ve Diyeni Akritas kavşağını etkileyen Makarios yol çalışmalarının ikinci aşaması başladı. İkinci aşamada Makarios Caddesinden Spiros Kiprianu’ya ve Diyeni Akrita caddesinden Mkarios caddesine giriş serbest olacak.
***
Haravgi gazetesinden bazı başlıklar:
- AKEL Genel Sekreteri sosyal turizme devlet desteği talep etti
Kıbrıs Rum halkının yüzde kırke beşinin gelirinin tatile izin vermemesi dolayısıyla AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ailelerin bu yönde desteklenmesini istedi.
- Karısını kezzapla yakmaya kalkışan bir kişiye 10 yıllık hapis cezası verildi.
- Kıbrıs Toprak Kalkındırma Kurumu halka elverişli kiralarla konut çalışmaları yapıyor
Kıbrıs Toprak Kalkındırma Kurumu Asgari gelir ödeneği alan kişilerin de faydalanabileceği inşaatlarına başladı. Limasol Ay İoannis ve Ay Nikolas semtlerinde 65 milyonluk inşaat çalışmaları – Yukarı Polemitya’da sosyal konutlar yapılıyor
Filelefteros’tan bazı başlıklar:
- Larnaka Limanı ve Marinası üniter kalkındırma planı işleme konuyor – İsrailli Kıbrıslı Şirketler Eldeman Holding BV ve Alexandrou Corporate Services ihaleyi kazandı.
- Dünya Sağlık Örgütü pandeminin uzun süreli olacağı konusunda uyardı. DSÖ’ne göre risk çok yüksek olacak ve ölü sayısı muhtemelen 700 bini, vaka sayısı ise 18 milyonu bulacak.
- Dün 100 yeni polis ve itfaiye memuru göreve başladı. Halen 356 istihdam boş bekliyor
- Yeni okul yılında okulların hangi koşullar atında açılacağı henüz belirsiz.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

26 Eylül
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Tüm haberler

Video on Demand