31.08.20 basın

Haravgi gazetesi ana haberinde “Okulların açılmasına beş kala Eğitim Bakanlığında ne yapacağını bilememe şaşkınlığı devam ediyor” başlığını kullanıyor ve “Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu Eğitim Bakanlığında kapsamlı olağanüstü toplantı gerçekleştiriyor. Toplantıda eğitim alanına müdahil tüm taraflar yer alacak. Gündemin konusu yeni okul döneminin başlangıcı. Yetkililerin hazırlıksız olması protokollerin uygulanmasında sorunlar yaratıyor. Derslik sıraları ve maske zorunluluğu sorunun çözümünü sağlamıyor, diye yazıyor.
Filelefteros gazetesi de ana haberinde aynı konuyu işliyor. Gazetenin başlıkları şöyle: Yürek ağızda – Okul döneminin başlamasına bir kala sorular ve sorunlar hâlâ devam ediyor – Öğretmen sendikaları bugün öğlen saatlerinde Eğitim Bakanlığına gidecek
Gazete haberinde şöyle yazıyor: Okul yılı başlamadan önce yürek ağızda koşturuyorlar. Eğitim Bakanlığının okullarda geçerli olacak hijyonomik protokoller de öğretmen dünyasını yatıştıramadı. Yarın soru işaretleri, sorunlar ve tepkiler ortamı içerisinde binlerce öğretmen okullara geliyor. Bugün Eğitim Bakanlığında olağanüstü toplantı var.
***
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Kıbrıs denizlerinin sınırlarının belirlenmesini zamanı geldiğinde yapacak –Yunan Dışişleri Bakanı Akdeniz coğrafyası işbirliği gerektiriyor, dedi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Pazar günleri çıkan haftalık gazete Real News’a verdiği röportajda “Zamanı geldiğinde ve koşullar olgunlaştığında Yunanistan Kıbrıs ile deniz bölgelerinin sınırlarını belirleyecektir, dedi.
İlgili bir soruya cevap veren Nikos Dendias Yunan diplomasisinin hareketsizlik döneminden çıktığını ve hedefinin aşamalı olarak bölgedeki tüm deniz bölgelerinin sınırlarının çizilmesi olduğunu söyledi. “Bununla birlikte Doğu Akdeniz gibi bir bölgede birbirini izleyen bir hareketler dizisinin programlanması ve büyük bir kesinlikle yaşama geçirilmesi şarttır ve bu Mısır’la yapılan ilgili anlaşma dikkatle okunduğunda da görülebiliyor. Akdeniz, coğrafyası, çoklu işbirlikleri dikte eden bir bölgedir” dedi ve “Zamanı geldiğinde Kıbrıs Cumhuriyeti’yle de bu yönde hareket edeceğimizden emin olabilirsiniz” şeklinde vurguladı.
Nikos Dendias buna paralel olarak Yunanistan’ın Türkiye’yle diyaloğa oturmaya hazır olduğunu da vurgulamakla birlikte tehditler, aşağılayıcı üslûplar, tahrikler ve egemenlik haklarının çiğnenmesi halinde diyaloğun mümkün olamayacağını netleştirdi. Yunan Dışişleri Bakanı Türkiye’nin şu ana kadarki sistematik ihlâl politikasının diyaloğa hazır olduğuna dair açıklamalarının içinin boş olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Diyalog olabilmesi için Uluslararası Hukuk, Deniz Hukuku ve iyi komşuluk ilişkileri ortamı gereklidir, bu çerçeve dışında diyalog olamaz” diyen Dendias diyalogun yalnızca bir tek konuda, kıta sahanlığının belirlenmesi ve devamında da Münhasır Ekonomik Bölgesinin belirlenmesi için yapılabileceğini vurguladı.
La Hey Adalet Divanına gidilmesi konusunda Yunanistan’ın diyalogla netice elde edilemediği takdirde La Hey Adalet Divanına gitmeye hazır olduğunu ve bunun Başbakan Kiriakos Mitsotakis’in kendisi tarafından ifade edildiğini hatırlattı.
Aynı konuya ön sayfasında yer veren Alithia gazetesi de “Dendias: Kıbrıs’la münhasır ekonomik bölgemizin belirlenmesinin zamanı gelmedi – Yunanistan egemenlik haklarını tüm yasal araçlarla müdafaa edecektir – Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması zamanı geldiğinde ve koşullar olgunlaştığında yapılacaktır”, başlıkları altında yer veriyor. Gazete ek olarak Yunan Dışişleri Bakanının Türkiye’nin Yunan kıta sahanlığına sismik araştırma gemisi göndermesi olasılığına değinirken Yunanistan’ın tepkisinin Anayasa’dan çıkan sorumlulukları ve BM Şartı çerçevesinde olacağını söylediğini yazıyor. Dendias bu sözlerle Türkiye’ye Yunan egemenlik haklarını ihlal ettiği takdirde Yunanistan’ın dinamik bir cevap vermesinin olası olduğunu ima etti. Nikos Dendias önümüzdeki Cuma günü BM GS Antonio Guteres ile görüşerek onu Türkiye’nin tahrikkâr faaliyetleri hakkında ve BM’e sunulması beklenen Mısır ve İtalya’yla Yunanistan’ın yaptığı münhasır ekonomik bölge anlaşmalarına dair bilgilendirecek.
- Haravgi’nin haberlerine devam ediyoruz. Çavuşoğlu Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de 90 gün kalmaya devam edeceğini söyledi – Türk tehditleri ve savaş nedenleri başlığı altındaki haberinde Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Yunanistan’ın Ege’de kara sularını genişletmesinin savaş nedeni olduğunu söyledi. Çavuşoğlu “Yunanistan hakları olduğu noktalarda kendi istediği gibi hareket edebilir. Bu bizi ilgilendirmez. Ancak Ege’de kara sularını 12 mile çıkaramaz. Bu savaş nedeni olur. Yunanistan’a karasularını Ege’de 6 milden 12 mile çıkarmasına izin vermeyiz. Bunu net bir şekilde söylüyorum” dedi.
“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mavi Vatan stratejisinden geri dönmeyeceklerini vurguladı.
Bu arada Filelefteros gazetesi ilgili konuya “Doğu Akdeniz: Bozkurt Yunanistan ve Kıbrıs’ı tehdit ederek hırlıyor” başlığı altında yer veriyor. Gazete şöyle yazıyor: AB’nin görüşlerinden rahatsız olan Recep Tayyip Erdoğan Doğu Akdeniz ülkeleri için tehdit oluşturuyor. Avrupa Birliği konuya diplomatik çözüm bulunması için 24 Eylül’e kadar süre tanıdı. Çavuşoğlu Oruç Reis’in çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.
- Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’e siyasi müdahaleler konusu Meclise götürüldü
AKEL milletvekili Aristos Damianos Haravgi gazetesinin yayınından sonra gündeme gelen hiciv içerikli bir programa müdahale edildiği ve yayından kaldırıldığı konusunu Meclis’e taşıdı.
Bu arada bugünkü sayfalarında konuya yer veren Filelefteros gazetesi de AKEL’in Cumhurbaşkanlığı ile DİSİ’yi KRYK’nun kurum içinde onaylanan hiciv programına müdahaleyle yayına girmesinin yasaklandığını Meclis’e şikâyet ettiğini yazıyor.
Başlıklar KRYK’nun programının yayına girmemesi kararı skandalı – AKEL Cumhurbaşkanlığı ile Pindaru’yu işaret ederek sansürden şikâyet etti, şeklinde.
***
Sd Alithia gazetesi ana haberinde Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yapılan koronavirüs önlemlerini protesto mitingine yer veriyor.
Alithia’nın başlıkları şöyle:
Yeni büyük baş ağrısı – Eylemi kimlerin harekete geçirdiği soruşturuluyor – Polis neden eylemde tutuklama yapmadı? – İlgili kararnameler uygulamadayken makamlar yeni eylemler durumunda ne yapacak? – Dr Karayannis: Dilerim koronavirüs eyleme katılanlardan hiçbirinin kapısını çalmaz
Haberin içeriğine bir göz atalım:
Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığının önünde koronavirüs önlemlerine karşı yapılan ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele yasasını çiğneyen yaklaşık 1000 kişilik protesto eylemi vesilesiyle polis Müdürlüğünde bugün yeni olağanüstü toplantı gerçekleşiyor. Toplantıda Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Emili Yoliti de bulunacak. Polis Basın Sözcüsü Hristos Andreu polisin konu hakkında soruşturma başlattığını ve eylemi harekete geçirenleri bulmaya çalıştığını açıkladı. Konu hakkında Bilim Kurulu üyesi Lefkoşa Üniversitesi moleküler viroloji profesörü Petros Karayannis de endişelerini dile getirdi. Karayannis “dilerim koronavirüs eylemcilerden hiçbirinin kapısını çalmaz. Zira o zaman pandeminin varlığının hakikat olduğu çok kötü bir biçimde anlaşılacaktır” dedi.
***
Politis gazetesinin ana haberine bir göz atıyoruz sd.
Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Reformlara bütünsel dönüş – Uygulamada olan kalkınma ve dayanıklılık ulusal planının 21 hedefi
Gazete ön sayfasında kısaca şöyle yazıyor:
Eğitim sistemi, kamu yönetimi, yerel yönetim ve adalet kalkınma ve dayanıklılık ulusal planının dört önemli reformunu teşkil ediyor.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Kalkınma Mekanizmasından 1 milyar 90 milyon avroluk fonu alabilmesi için AB’ne sunacağı çalışma ve faaliyetlerin doğrudan hayata geçirilmesi gerekiyor. Zira miktarın yüzde 70’i 2021-2022 yılları içinde tahsis edilecek.
***
Filelefteros gazetesinden iki sosyal haberimiz var sırada sd.
Son 2,5 ay içinde 400 aile içi şiddet vakası – Çalışma Bakanlığı geniş önlemler almaya hazırlanıyor
Geçtiğimiz Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 400 aile içi şiddet vakası şikâyet edildi.
Alilengii (Dayanışma) Hareketi milletvekili Yeoryios Papadopulos’un ilgili sorusuna Mecliste cevap veren Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu Sosyal Hizmetler Dairesinin Mart, Nisan ve Mayıs ayları içinde kadın, çocuk, yaşlı ve “kurban anne baba”lara dair 391 şikâyet aldığını kaydetti. Çalışma Bakanı Sosyal Refah Dairesinin koronavirüsün yayıldığı aylarda uygulanan önlemler süresince şu önlemleri aldığını belirtti:
1. Aile içi şiddet kurbanlarının korunması amacıyla yapılan faaliyetler konusunda Polisin Aile İçi Şiddet Ofisiyle sürekli iletişim halinde olması
2. Bilinen ve yüksek risk altında olan durumlarla sürekli telefon bağlantısı kurulması
3. Şiddet vakalarının idaresi amacıyla Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önlem Derneğiyle sürekli işbirliği
Zeta Emilianidu Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önlem Derneği SPAVO’ya devlet desteği bağlamında olağanüstü sübvansiyon verildiğini söyledi. Bunun yanı sıra SPAVO’nun ihtiyacı olan ebeveyn ve çocuklara sığınma evi görevi görecek mekânlar kiraladığını belirtti.
Zeta Emilianidu’ya göre bu arada Kadın Sığınma Evi’nin oluşturulması çabaları da hızla devam ediyor. Sığınma Evi’nde klinik psikolog, sosyal görevli, özel eğitimli polis memurlarından oluşacak bir ekip şiddet kurbanlarına hak ve çıkarlarının korunması amacıyla gerekli yardımı sunacak.
Çalışma Bakanı Eğitim, Kültür ve Gençlik Bakanlığının Sosyal Hizmetler Dairesi ve Doğrudan Müdahale ekipleriyle işbirliğine ilişkin olarak Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önlem Danışma Kurulundan öğretmenlerin bu konularda ve tele-öğretim alanında benimsenen mekanizmalar vasıtasıyla şiddet uygulanan ailelerin tespit edilmesi konusunda eğitim verileceğini de belirtti.
***
Sosyal Hizmetler Dairesinde 18 yaş altı 14 anne – Sosyal Refah Hizmetlerinin gözetimi altında olan ailelerden geliyorlar
Haberde şöyle yazıyor:
1950’lerde yaşıyor olsaydık eğer konu kendiliğinden bir sorun olmayacaktı. Ama 2020’nin Kıbrıs’ında sadece Sosyal Hizmetler Dairesine ulaşan 14 küçük anne vakası olunca o zaman sorun var demektir. Muhtemelen söz konusu vakalardan başka Sosyal Refah Dairesinin müdahalesine gerek görülmemiş vakalar da vardır.
Yine Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu bu kez AKEL Milletvekili Skevi Kukuma’nın sorusuna cevaben “Aileleri Sosyal Hizmetler Dairesinin gözetimi ve koruması altında olan ailelerden gelen 18 yaş altındaki annelerden 2 tanesi 17.5 ve 17 yaşında. İkisi de şu anda Sosyal Hizmetler Dairesi Müdiresinin yasal koruması statüsü altında bulunuyor.
Zeta Emilianidu’nun cevabında ayrıca şunlar da belirtiliyor:
Sosyal Hizmetler Dairesi 2019 yılında 6 küçük anne ile işbirliği içindeydi. 2013-2019 yılları içinde geçerli olan evlilik yasasına göre 16 yaş üstü reşit olmayan bir gencin ebeveyn ya da vasisinin izniyle evlenme hakkına sahip olduğu için muhtemelen Sosyal Hizmetler Dairesine bildirilmemiş başka vakar da olmalı.
Tecavüz sonucu anne olan genç kızların sayısının ise çok çok küçük olduğu bildiriliyor. Bakan “bu tür durumlarda yaşı küçük annenin, tecavüz olayıyla ilintili bağı olmadığı durumlarda anne ya da aileden bir kişinin vasiliği altına verildiğini kaydetti ve gerekli görüldüğü takdirde, annenin, aile içi şiddete karşı mücadele derneğiyle işbirliği çerçevesinde bir sığınma evine alındığını da belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand