27.08.20 basın

“Al Cazira ve AKEL’e saldırı”, “AKEL idareye yükselmek için Nikos Anastasiadis’in yönetimden uzaklaştırılmasını istedi”, “Filelefteros vasıtasıyla Komisyon’dan müdahale” ve “Sınırlı Sorumluluk Hükümeti oluşturulsun” gazetelerin ana haber başlıklarını oluşturuyor.
***
Filelefteros gazetesi:
Filelefteros gazetesi ana haberinde Filelefteros vasıtasıyla Avrupa Komisyonu müdahalesi – Avrupa Komisyonundan net mesaj: “Pasaportları derhal geri alın” başlıklarını kullanıyor.
Filelefteros gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
Avrupa Birliği önümüzdeki dönemde Kıbrıs Hükümeti tarafından yatırım programı çerçevesinde verilmiş olan tüm pasaportların derhal yeniden kontrol edilmesini ve sert önlemler alınmasını istiyor. İçişleri Bakanı Nikos Nuris dün yaptığı basın toplantısında Al Cazira’nın yayınlarını reddettiği sıralarda Avrupa Komisyonu Filelefteros’a yasaların çiğnenmesiyle verilen pasaportların geri alındığını görmek istediğini açıklıyordu. Avrupa Komisyonu bu tür durumların tüm AB’ne etkileri olduğunu söyledi. “Kısa bir süre öncesine kadar yasanın ihlal edildiği durumlarda yatırımcıların pasaportlarının geri alınmasının mümkün olmaması bu riskleri daha da güçlendiriyor” dedi. Avrupa Komisyonu “Kıbrıs Hükümetinin açıkladığı gibi tüm pasaport verme durumlarının yeniden inceleneceğine dair açıklamasının hızla hayata geçirilmesini ve sonuçların derhal uygulanmasını bekliyor” dedi.
İçişleri Bakanı dün verdiği basın toplantısı çerçevesinde Bakanlar Kurulunun kısa süre önceki bir toplantısında verilmiş olan üç vatandaşlığın geri alınmasına ilişkin kararına dikkat çekti. Bakanın açıklamasına göre ilgili incelemeler devam ediyor ve gereken durumlarda pasaportların geri alınmasına da devam edilecek. Ancak İçişleri Bakanı bu konuda açık bir diyaloğun söz konusu olmadığını belirtti.
Avrupa komisyonu Filelefteros’a yaptığı açıklamada pasaport verme ve onu geri alma işleminin her üye ülkenin yetkisinde olduğunu belirtti ama Birlik Hukukunu daima akılda bulundurmaları gerektiğini söyledi. İçişleri Bakanı Nuris yatırım programının sona erdirilmesi ya da askıya alınması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti ve ilgili yayınlarda adı geçen tüm şahısların pasaport alma işlemleri sürerken tüm kriterleri yerine getirdiklerini ve ülkelerinde sabıka kayıtlarının bulunmadığını söyledi.
***
Politis gazetesi ana haberini Al Cazira’ya ve Hükümete saldırdı – Hükümetin cevabı iç kamuoyuna” başlıkları altında veriyor.
Politis’e göre İçişleri Bakanı uluslararası haber ağının yayınlarında çıkar hesapları olduğunu belirtti ama ilgili röportajlarda adı geçen şahıslar hakkında şahsi verilere atıfta bulunarak ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.
Hükümet Sözcüsü Kuşos ise dün AKEL’e cephe açtı ve halkın AKEL’in yönetime el koymak için kullandığı metotları yargılayacağını söyledi. AKEL “Hükümet izlediği politikayla Kıbrıs’ın çıkarlarına zarar veriyor” cevabını verdi.
Alithia gazetesi:
AKEL 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertesinde Nikos Anastasiadis’i yönetimden uzaklaştırmak çabasını güdüyor – Hükümet Sözcüsü: Seçimlerin hemen ardından başlayarak Hükümete gelmek maksadıyla AKEL’in önceliği tüm seviye ve alanlarda Cumhurbaşkanına şahsi saldırılar yoluyla Nikos Anastasiadis’in itibarını sarsmaktır
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Hükümet AKEL’in çeşitli konularda her gün yaptığı suçlamalara cevap vermeye kararlı. Başlangıcın dün olması önümüzdeki Mayıs ayındaki milletvekili seçimleri öncesinde ortamın kızışacağını gösteriyor. Hükümet Sözcüsü dün sert bir dille yaptığı açıklamalar sırasında seçimlerden hemen sonra AKEL’in ve özellikle de şahsen Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Hükümete karşı başlattığı saldırıların tek bir cümlede özetlenebileceğini belirtti: Yükselmek için Anastasiadis’in iktidardan uzaklaştırılması.
Haravgi gazetesi:
Sınırlı Sorumluluk Hükümeti kurulsun!
Cumhurbaşkanı Katar Emirinden telefonla yardım istedi
Üç üyeli Komisyon araştırıyor ve İçişleri Bakanını açıkta bırakıyor
Komisyonun konuya ilgisi ve uluslararası örgütlerin eleştirileri
Başlıklar: The Cyprus Papers: Fısla, sil, bitti – Kendi ülkesinde hüküm giymiş olan bir şahsın suçu Kıbrıs vatandaşı olmadan birkaç gün önce silindi
Haberin içeriğine bir göz atalım:
Hükümet Kıbrıs’ın uluslararası alanda rezil edilmesinin ve Yatırım Programının sonlandırılması riskinin suçunu muhalefete atmaya çalışıyor. Programın adını kötüye çıkaranlar, Kıbrıs’ı rezil edenler ve uluslararası örgütlerle Avrupa Kurumlarının tepkisini doğuranlar yönetenlerin ta kendisidir.
Haravgi gazetesi haberinde aynı zamanda şunlara da yer veriyor:
AB’nde “altın” pasaportlar konusuna yönelik tepkiler çoğalıyor. AB Komisyon yetkilisi Kıbrıs Hükümetinin yatırım programını sona erdirme niyeti olup olmadığı konusunda bilgi istedi. Nikos Nuris dün yaptığı açıklamada bu konuda şöyle konuştu: Kıbrıs Cumhuriyeti egemen bir devlettir, partnerlerine saygılıdır, Avrupa Komisyonunun ve Moneyval’ın talimatlarına uyuyor ancak 1019’da yatırım programına yönelik alınan önlemler ve yapılan yasa düzenlemelerinden sonra programın güveli olduğuna inanıyor ve sona erdirmeyi düşünmüyor” cevabını verdi.
Pasaportlar konusunu incelemek için kurulan üç üyeli komitenin başkanı Dimitra Kaloyiru geçen Salı günü yaptıkları araştırmalarda yanıltma ve makamlara sahte evrak sunma gibi durumlara rastladıklarını ve ilgili konuda Başsavcının fikrini almak üzere ona bir dosyanın gönderildiğini söylemişti. Kaloyiru bunun yanı sıra “yüksek risk” taşıyan isimlerden oluşan bir liste hazırladıklarını ve Al Cazira’nın yayınlarında adı geçen şahısların incelenmesi üzere İçişleri Bakanlığından ek bilgiler istediklerini belirtti.
Buna karşın dün İçişleri Bakanı Nikos Nuris basın toplantısında konunun sona ermiş olduğu görünümünü çizdi.
Haravgi’ye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Al Cazira haber ağının ilgili araştırması hakkında bilgi edindikten sonra Katar Emirini aradı. Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kuşos konu hakkında gazetecilerin sorularına cevap verirken “Al Cazira’nın bu konuyu araştırdığını ve haber yapılacağını öğrendiğimizde Katar Emiriyle iletişim kurulmuştur” dedi.
***
Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün öne çıkan diğer haberlerinden bazıları:
Haravgi gazetesi:
- Larnaka’da Artemis Caddesinin yanındaki bir arsada üstü kumla örtülmüş olarak bulunan cesedin Romanyalı kayıp kişi Andrei Popa’ya ait olduğu ortaya çıktı. 23 Temmuz’da Popa’nın kayıp olduğu polise bildirilmişti. Larnaka Polisi cinayetin sahte evlilik mafyasıyla ilgisi olduğunu ve bu doğrultuda bir yumağın çözülmeye başlayacağını bildirdi. Tutuklamalar başladı
- Sağlık Bakanından yanlış yeni korona virüsü vakası tespitleri konusunda mea culpa
Koronavirüs testlerinin yapılış biçimine ve yapılması gereken kontroller konusuna dair sorular gündeme geldi. Yapılan ve pozitif çıkan 30 testten sadece bir tanesi doğruydu. Ulusal Talasemi Federasyonu bu konuda derin endişelerini gündeme getirdi.
- Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında ilgili tüm tarafların yer aldığı bir toplantıda Eğitim Bakanlığının ilgili protokolü çerçevesinde Dipkarpaz’daki Rum okullarında öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığının korunması için önlemler ele alındı. Toplantıda okul müdürlüklerinin pandemiyle ilgili olması olumsuz gelişmeleri göğüsleyebilecek durumda olması maksadıyla bilgisayar ve daha başka teknik malzeme altyapısının oluşturulmasına yönelik kararlar alındı.
Alithia gazetesi:
- “Yunanistan güçleniyor” Erdoğan’sa onu savaş ve felaketle tehdit ediyor
Mitsotakis “Yunanistan güçleniyor. Başkaları da söyledi. Biz ise bunu hayata geçiriyoruz” dedi
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis dün ülkenin güçlendiğine vurgu yaparak Hükümetin Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki karasularını 12 mile çıkarma kararını açıkladı. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ı kendine çeki düzen vermediği ve Ege denizindeki sahte kabadayılıklarına devam ettiği takdirde savaş ve felaketle tehdit ediyordu.
- Kargaşa yaratan hata
Korona virüsü taşıyan örneğin aktarılmasında yapılan bir hata sonucu geçen Pazartesi günü yeni korona virüs vakaları 30 olarak açıklandı. Sonuçlardan sadece bir tanesi doğruydu. Bu arada dün yapılan testler sonucunda 10 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.
- Al Cazira’dan tasarlanmış propaganda
Gazete Hükümet İçişleri Bakanı Nikos Nuris’in dünkü basın toplantısını, ilgili haberden bağımsız bir haber olarak veriyor ve İçişleri Bakanı Nikos Nuris Katar haber ajansı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gizli evraklarını ele geçirmeyi başardıktan sonra çarpıtma ve yanıltma yoluyla ülkemize siyasi ve ekonomik zarar yaratmaya çalışıyor dedi diye yazıyor.
- 1 Eylül günü sadece devlet hastanelerinin acil servisleri YESİ’ye dahil olacak
Özel hastanelerin acil servislerinin YESİ’ye katılması konusu görüşmeleri önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak. Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Sigortası Kurumu bugün kritik konu suiistimalleri ele alıyor.
- Kıbrıs Türk toplumuyla aranan şahısların değiş tokuşu bir cinayeti aydınlattı
Şüphelilerin değiş tokuşu çerçevesinde Kıbrıs polisine teslim edilen 26 yaşındaki Hintli şüpheli dün sabah 10 sıralarında tutuklandıktan sonra Romanyalı Andrei Popa’yı öldürdüğünü itiraf etti. Olay yerine götürülen Hintli polise cesedi nereye gömdüğünü gösterdi.
- Mali ortam Ağustos ayında iyileşme gösterdi
Kıbrıs Üniversitesinin Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin açıklamasına göre Mali Konjöktür Endeksi Ağustos ayında tüketimin düşük olmasına rağmen Temmuz ayına kıyasla 1,9 oranında yükseliş kaydetti.
Ekonomik Araştırmalar Merkezi aydan aya değişen göstergelere rağmen tüm alanlarda ve tüketicilerde hüküm süren belirsizlik durumu 2019’un aynı dönemine kıyasla oldukça yüksek olmaya devam ediyor.
Politis gazetesi:
- Baf Belediye Başkanı Fedonas Fedonos dün Politis radyosuna yaptığı açıklamalarda işgal altındaki bölgeden Baf’a göçmen taşıyan bir baba ile oğulun faaliyetlerinden söz etti. Fedonas’a göre göçmen trafiğiyle uğraşan suç çetesi göçmen başına 4 bin dolar ücret alıyor. Aynı açıklamalara göre söz konusu şahıslar adanın kuzeyinden getirdiği uyuşturucuyu Hloraka köyünde satıyor.
- Okullarda zil çalacak mı?
Eğitim Bakanlığından yüksek yetkili bir kaynak Politis gazetesine riskli gruplara ait olsun olmasın tüm öğretmenlerin lockdown gibi bir durum söz konusu olmadığı için okula dönüş yapacağını söyledi. Politisin eline ulaşan bilgilere göre riskli gruplara ait öğretmenler okullarına hangi statü altında döneceklerini öğrenmek için mektup gönderdi.
Filelefteros gazetesi:
- Tüm Dışişleri Bakanları bugün Berlin’de – Dışişleri Bakanları toplantısının ana gündemini Türkiye konusu oluşturuyor
Bugün Berlin yakınlarındaki Gymnich’te toplanacak olan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının ele alacağı ana konu Türkiye’ye karşı yaptırımlar olacak. Josep Borel Ankara’ya uygulanacak yaptırımlar listesi seçeneklerini masaya koyacak. Almanya ve Borel Doğu Akdeniz’de hüküm süren gerginliğin aşağıya çekilmesi yönündeki önerileri destekliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand