26.08.20 köşe yazısı

Bugünkü makalemiz dünkü Kathimerini gazetesinden. İmza: Pambos Haralambus – Başlık: Neden uçak gemisi de istemiyoruz?
Pazar günleri yayınlanan haftalık gazete Simerini her birkaç ayda bir savunmayı konu alan bir de anket yayınlamayı alışkanlık edinmiş. Ancak bu seferki ankete ilişkin bulgular savuma konusunu aşıyor. Adını koymadan işi saldırıya kadar götürmüş bu kez. (Haydi İstanbul’u almaya gidiyoruz). Simerini’nin yayınına göre Kıbrıs Cumhuriyeti ordusunun güçlendirilmesi tüm Kıbrıslı Rumların genel talebiymiş. Simerini gazetesi yurttaşlarımızın hemen hemen tümünün ülkenin caydırıcı bir askeri güce sahip olmasını istiyor. Hatta bunların büyük çoğunluğu bu doğrultuda önceliğin füze sistemlerinin olması gerektiğine inanıyormuş. Savaş gemisi ve savaş uçaklarının da satın alınması ise aynı derecede önemli görülüyormuş. Gazeteye göre sorulanların onda dokuzu ise Yunanistan ile Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi sınırlarının belirlenmesini zorunlu gördüğü mesajını veriyor Lefkoşa ile Atina’ya.
Azla yetinmeyi biliyor Kıbrıslı Rumlar. Sadece Münhasır Ekonomik bögelerinin sınırlarının belirlenmesini istiyor. Yunanistan’la Enosis de isteyebilirlerdi halbuki. Sadece savaş gemileri ve savaş uçakları istiyorlar. Uçak gemisi de isteyebilirlerdi.
Anket profesyonelleri Kıbrıslı Rumlara savaş uçağı ve gemisi isteyip istemediklerini sorarken maaşlarından bunların satın alınması için gerekli verginin de kesilmesini isteyip istemediklerini de soruyorlar mı acaba? Özünde bir maaş bareminden, atamalardan ve yeni atamalara yer açılması için erken emekliliklerden oluşan bir ordu için para ödemeye razılar mıdır?
Anlayacağınız Kıbrıslı Rumların hemen hemen tamamı füze, gemi ve bombardıman uçakları istiyormuş. Ama aynı anda da Yunanistan ile Türkiye arasında çıkacak bir sıcak çatışmadan da endişe ediyormuş. Böyle bir olasılık sorulanların sadece %8’ini kaygılandırmıyor.
Yani Yunanistan’la MEB anlaşması, savaş uçak ve gemileri ve sırtını sağlama alarak içi kof kabadayılık gösterileri isteyenlerin, aynı zamanda Yunanistan ile Türkiye arasındaki bir sıcak çatışmadan da ödleri kopuyor. Çünkü anket profesyonellerinin dediğine göre Kıbrıs halkının yüzde 98’i Türkiye ile Yunanistan arasında çıkacak bir savaşın Kıbrıs’ı da etkileyeceğini biliyor.
Dipnot: Bu anketlerin altına imzasını koyan bir şirket ya da üniversite var mıdır acaba?

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand