26.08.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile BM GS Antonio Guteres arasındaki dünkü telefon görüşmesi ve devam eden Al Cazira’nın Kıbrıs’ta yabancılara verilen altın pasaportlarla ilgili yayınları öne çıkıyor.
***
Anastasiadis – Guteres görüşmesini ana haber yapan Filelefteros:
BM GS’nin müdahalesini istedi – Anastasiadis ile Guteres Mağusa ve Kıbrıs sorununu konuştu – Cumhurbaşkanı Türk planlarını şikâyet etti, gazetenin başlıklarını oluşturuyor sd. Şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam BM GS Antonio Guteres ile yaptığı telefon görüşmesinde Mağusa’ya ilişkin Türk planlarının engellenmesi için müdahalesini istedi. Türklerin Mağusa’ya ilişkin tehditleri Anastasiadis – Guteres görüşmesinin ana konusunu oluşturuyordu. Cumhurbaşkanı/ Guteres’e Türkiye’nin Maraş’taki ve Kıbrıs Ekonomik Bölgesi içerisindeki hareketlerinin Ankara’nın, üzerinde anlaşmaya varılmış olan ve Zirve Anlaşmaları ile BM’in ilgili kararlarından oluşan çözüm zemininden uzaklaşmak ve Kıbrıs sorununa mezar taşı olacak bir çözümü ilerletmek şeklindeki genel planı çerçevesinde yer aldığını söyledi.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre BM GS’nin müdahalesini isteyen Cumhurbaşkanı Mağusa kentinin yeniden inşa edilmesi ve yasal sakinlerine yerleşime açılması için iki toplumlu bir komitenin oluşması şeklindeki önerisini tekrarladı. Cumhurbaşkanı böyle bir olasılığın, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlaması çabalarına da katkı yapacak özlü bir güven arttırıcı önlem teşkil edeceğini söyledi.
Özlü müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan başlamasına olan bağlılığını ifade eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i dikkatle dinleyen BM GS Antonio Guteres BM’in Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde gerekeni yapacağını söyledi.
Aynı konuya iç sayfalarında yer veren Haravgi gazetesi şu başlıkları kullanıyor:
Cumhurbaşkanı Guteres’le Maraş’ı konuştu – Cumhurbaşkanı ve BMGS Guteres arasında Türk tahrikleri konulu telefon görüşmesi yapıldı
Gazete Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kuşos’un yaptığı yazılı açıklamaya göre görüşme sırasında Cumhurbaşkanının Mağusa’nın tek taraflı açılmasının içerdiği büyük risklerden söz ettiğini ve böyle bir hareketin BM’in ilgili kararları ile tam bir tezat oluşturduğunu söylediğini yazıyor.
***
Alithia, Haravgi ve Politis konuyu ana haber olarak veriyor.
Alithia gazetesi başlıklarında şöyle diyor:
Temsilciler Meclisi gizli evrakların Al Cazira’ya sızması konusunda partileri ve Meclisin İçişleri Komisyonunu işaret ediyor – Yabancılara verilen Kıbrıs vatandaşlıkları parti başkanlarına veya Meclisin İçişleri Komisyonuna iletiliyor – Kaloyiru: Bazı vatandaşlık verme olaylarında suç işlenmiş olabilir. Binlerce vatandaşlık olayı kontrolden geçiyor – Polis 3 Haziran’dan beri ilgili belgelerin Al Cazira’ya nasıl sızdırıldığı konusunu ve bunda suç teşkil eden fiiller olup olmadığını araştırıyor.
Haravgi gazetesi aynı konuya dair ana haberinde şu başlıkları kullanıyor: Utanacaklarına bir de üste çıkmaya çalışıyorlar – Kuşku kaldırır kontroller ve sahte evraklarla pasaport verdiler – Aranan Jho Low durumu gibi 100 vaka daha var – Uluslararası Şeffaflık Örgütü Avrupa Komisyonunu müdahale etmeye çağırdı
Gazete ön sayfasında haberi şöyle özetliyor:
Al Cazira’nın rüşvet ve yolsuzluk olaylarında yer alan kişilere “altın” pasaport verilmesine dair ifşaatları Anastasiadis Hükümeti ve DİSİ’yi panikletti. Uluslararası kurumlara ve Avrupa Komisyonuna ikna edici cevaplar vermek yerine pis işlerini kimin ortaya çıkardığını bulmaya çalışıyorlar.
Aynı konu Politis gazetesinde de ana haber.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Rus VTB Bankasının da adı geçti – Al Cazira Haber Ajansı “Ruslara topluca pasaport verildi” haberiyle konuya dün de devam etti. Bugün ne yayınlanacak? - Bugün öğlen sıralarında İçişleri Bakanı Nikos Nuris cevap verecek
Gazete ön sayfasında şu iki paragrafa yer veriyor:
Kıbrıs Hükümeti şimdi de 2018 yılında, AB ve ABD’den haklarında yaptırım kararları bulunan Rusya’nın en büyük bankalarından birinin yetkililerine de pasaport vermekle suçlanıyor.
Kamuoyu ve siyasi partiler Hükümetten İçişleri Bakanından Al Cazira’nın ortaya çıkardıkları konusunda açıklama beklerken Kıbrıs Hükümeti şahsi verileri korumak zorunda olduğu mesajları veriyor.
***
Gazetelerden diğer bazı haberler:
Alithia gazetesi:
- Türkiye’ye karşı önlemler listesi hazır – Borel listeyi yarın sunacak
AB Yüksek Yetkilisi Josep Borel yarın AB Dışişleri Bakanlarına Türkiye’ye karşı yaptırımlardan daha geniş bir seçenekler listesini açıklayacak. Yarınki toplantının resmi olmaması nedeniyle önlemler hakkındaki kararlar yarın alınmayacak.
- Ekonomi ve Çalışma Bakanları işletmelere destek planları konusunda görüşecek – Önümüzdeki günlerde durumun netleşmesi bekleniyor
Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis ve Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu önümüzdeki günlerde hangi alanlara verilen desteğin devam etmesi gerektiği konusunu görüşecekler
Filelefteros gazetesi:
- Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki varlığı ve AB’nin Doğu Akdeniz’de daha etkin rol üstlenmesi gerektiği konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti ile Fransa ortak çizgi izliyor. Durumdan rahatsız olan Mustafa Akıncı Paris’in bölgeden uzak durmasını istedi.
- Hayko Maas’ın Yunanistan ile Türkiye’yi müzakereye oturtması amaçlı seyahati sonuç vermedi. Atina diyaloğun ancak ve ancak tahrikler sona erdikten sonra başlayabileceği mesajını verdi. Çavuşoğlu olacakların bir kaza sonucu olmayacağını söyledi. Gözler Berlin toplantısı ile Borel belgesinde.
Haravgi gazetesi:
- Trodos ormanı büyük tehlike atlattı
Dün Platres bölgesinde ormanlık arazide çıkan yangın sırasında yapılan zamanında müdahale Trodos Ormanının büyük bir bölümünü yanmaktan kurtardı. Yangın esnasında köylüler evlerinden uzaklaştırıldı. Platres Muhtarı Panayotis Papadopulos yangının kötü niyetle çıkarıldığına dair kuşkulardan söz etti. Daha önce de aynı noktada yangın çıkmıştı. Dün konuyla ilgili iki tutuklama oldu.
- Yunanistan Kıbrıs için korona virüsü vakası kaynağı olmaya devam ediyor
Dün yurtta 14 yeni vaka görüldü. Virüsün önümüzdeki aylarda ortadan kalkmayacağı ve gidişinin zor olacağı bildirildi. Üç hafta içinde maske kullanma önleminin çiğnenmesi nedeniyle toplam 320 bin avro para cezası kesildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:43

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand